Yurtdışından Telefon Getirmek

yurtdışından telefon getirmekYurtdışından telefon getirmek yazısında yurtdışından alınan telefonların fiyat avantajları, yurtdışından gelen telefon nasıl kayıt ettirilir, yurtdışından getirilen telefonun e-devlet üzerinden kayıt ettirilme yolu, yurtdışından alınan telefonu telefon firmalarında nasıl kayıt altına alınır, yurtdışından telefon getirirken dikkat edilmesi gereken konular, yurtdışından gelmiş bir telefonu satın almak, yurtdışından getirilen telefonun kayıt altına alınması

için gerekli şartlar, yurtdışından telefon almak konularında ayrıntılı bir yurtdışından telefon getirmek yazısı hazırladım. Yurtdışından telefon getirmek yazısına başlayalım.

Yurtdışından telefon getirmek yazısını son yıllarda özellikle akıllı telefonlarda yurtiçi fiyatları ile yurtdışı fiyatları arasında oluşan ciddi farklardan dolayı yurtdışına çıkan bir çok kişi telefon getirmeyi tercih ettiğinden dolayı bu konuda bilgi vermek amacıyla yazdım. Hatta kendisi gitmese bile yurtdışına giden bir yakınından telefon getirmesini isteyen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bende yurtdışına çıktığım zaman telefon getirdim. Ben iki kere yurtdışından telefon getirip bunları kayıt altına aldırdım ve kullandım. Bu yazıyı yazarken bu yapmış olduğum telefon kayıt altına alma işlemlerinde yaşadığım tecrübelerden ve başıma gelen olumsuz olaylardan bahsedeceğim.

Yurtdışından Telefon Getirmek ve Kayıt Altına Almak

Öncelikle yurtdışından telefon getirmek konusunda getirilen telefonun kayıt altına alınması için gerekli olan ve bilinmesi gereken bilgilerden bahsedeceğim. Yurtdışından gelen telefonunun kayıt ettirilmesi için gerekli şartlar şunlardır.

 • Yurtdışından telefon getirmek ve kayıt altına aldırmak için gelen telefonun kayıt altına alınacağı pasaportun yurda giriş tarihi üzerinden 60 günden fazla geçmemesi gerekir. Gelen telefon 60 gün içerisinde kayıt ettirilmelidir.
 • Yurtdışından telefon getirmek ve kayıt ettirmek için önemli bir diğer konu aynı pasaporta eğer daha önce başka bir telefon kayıt ettirilmişse o kayıt tarihi üzerinden 2 yıl geçmesi gerekir.
 • Yurtdışından telefon getirmek konusunda bilinmesi gereken bir diğer husus ise yurtdışından gelen telefonu kayıt ettirilirken kayıt işlemi telefonun imei numarası üzerinden yapılır.

Bu şartlar sağlandıktan sonra gerekli evraklarla beraber telefon kayıt ettirme işlemine başlanabilir.

Yurtdışından Alınan Telefon Nasıl Kayıt Kaydedilir ?

yurtdışından telefon almakYurtdışından telefon getirmek ve telefonu açtırmak için telefon kayıt işlemini telefon operatörlerinin yetkili bayilerinden veya e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Edevlet şifreniz yoksa bu şifreyi ptt bayilerinden alabilirsiniz. Yurtdışından alınan telefonların kayıt altına alınması için yatırılması gereken vergi harç miktarı vardır. Bu harç rakamı 2014 yılı için 119.50 TL olarak belirlenmiştir. 2015 yılında bu rakam 131.50 TL dir. Bu harç vergi dairelerine veya bankalara yatırılabilir. Burada önemli olan nokta bu harcı yatırırken telefonun kayıt altına alınacağı pasaportun sahibinin kimlik numarasının ve telefonun imei numarasının doğru olarak yazılmasıdır. Bankada veya vergi dairesinde harç miktarı yatırılırken imei numarası veya kimlik numarasında yapılacak en ufak bir hata sizi daha sonra çok uğraştırır. Bu yüzden harç yatırılırken birkaç defa bu numaraları kontrol etmekte fayda var.

Yurtdışından Telefon Getirmek Konusunda Yaşadıklarım

telefon kayıt altına almaYurtdışından telefon getirmek fiyat açısından uygun olduğundan ben de iki defa yurtdışından telefon getirip bunları pasaportuma işlettim. Bir defasında ciddi problem yaşadım. Öncelikle problemsiz olanı anlatayım. Amerikadan getirdiğim İphone 5 telefonu pasaportuma işletirken hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ben aldığım zaman Türkiyede 2000 TL civarında olan telefonu San Franciscodan 1320 TL gibi bir fiyata almıştım. Burada harç parası olarakta 110 lira gibi bir ücret ödedim. Toplamda 2000 TL olan telefonu 1430 TL’ye almıştım. Telefonu kayıt altına almak için edevlet yolunu izledim. Edevlet şifresini Ptt bayilerinden 2 TL karşılığında alabilirseniz. Eğer daha önce Edevlet şifresi almış ve şu anda hatırlamıyorsanız yeni edevlet şifresini 4 tl karşılığında alabiliyorsunuz. Edevlet şifresini aldıkdan sonra edevlet sitesine giriyorsunuz. Zaten burada telefon kayıt ettirme başlığını hemen görüyorsunuz. Gösterilen adımları sırayla yaparak kolayca buradan telefonunuzu kayıt altına alabilirsiniz.

Yurtdışından telefon getirmek konusunda şimdi ise problemli telefon kayıt işlemini anlatayım. Sorun yaşadığım telefon kayıt işleminde İngiltereden İphone 4s getirmiştim. Telefon operatör firmalarından birisinin bayisine gittim. O zaman edevlet üzerinden bu işlem yapılabiliyor muydu tam hatırlamıyorum. Telefon operatör firması benden harcı yatırdığıma dair makbuzu, pasaportun gerekli sayfalarının fotokopisini aldı. En sonunda da bir yere imza atmam gerektiği söylendi. Bende bir paraf attım ve işlem sona erdi. Telefonum kayıt altına alınmıştı ve bende kullanmaya başladım. Hiçbir problem yaşamadım. Ama ne zamana kadar? Kayıt ettirdiğim telefonla beraber tam hatırlayamıyorum ama 5-6 ay sonra yurtdışına çıktım. Yurtdışından geldikten 1 hafta sonra telefonuma bir mesaj geldi. Mesajda telefonumun kayıt dışı olduğu eğer kayıt altına almassam 1 hafta içinde kapatılacağını belirten bir yazı yazıyordu. Mesajın geldiği yer Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu. O mesajdan tam 1 hafta sonra telefonum kapandı. Hemen kayıt ettirdiğim operatör bayisine gittim. Bu nasıl olabilir şeklinde sorular sordum. Onlarda durumu tam anlayamadılar ama böyle problemlerin yaşanabildiğini, özellikle yurtdışına tekrar çıkıp gelen telefonların ilk kez geliyormuş gibi algılandığı şeklinde şeyler söylediler. Ama onlarında bu durumun tam olarak neden kaynaklandığını bilmedikleri belli oluyordu. Bana Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunu aramamı önerdiler. Aradım. Telefonun kapanmasının sebebi hiç aklıma gelmeyecek birşeymiş. Telefondaki kişi bana telefonun kapanma sebebi olarak pasaportumdaki imza ile telefon operatöründe kayıt yaparken attığım imzanın yurtdışı telefon kaydıbirbirini tutmadığını söyledi. Telefonun kullanıma kapanmasının sebebi buymuş. Evet doğruydu. Telefon operatör firmasında imzamı atmamıştım. Hiç önemsemediğimden sadece bir paraf atıp geçmiştim. Buda 6 ay sonra telefonumun kapanmasına sebep oldu. Ne yapmam gerektiğini sorduğumda bir dilekçe yazıp bunun altına pasaportumdaki imzayı atıp bu dilekçeyi Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumuna iletmem gerektiği söylendi. Aynen denildiği gibi yaptım. Bir dilekçe yazıp kuruma kargoladım. Kısa bir süre sonra telefonum tekrar kullanıma açıldı. Yurtdışından telefon getirmek istiyorsanız benim yaptığım bu hatayı sizde yapmayın.

Yurtdışından telefon getirmek yazısında bundan sonra yazdıklarım benim tahminimdir. Kesin doğru olup olmadığını bilmiyorum. Ben o telefonla yurtdışına hiç çıkmasaydım imzamda ki farklılık hiç belli olmayacak mıydı. Peki bu fark neden yurtdışından geldikten sonra anlaşıldı. Bence telefonla yurtdışına çıkıp tekrar girince sistem öncelikle yurtdışından yeni telefon geldi diye algılıyor sonra telefonun kayıt edilme durumunu inceliyor. Bu sırada iki imzam arasında ki farkı buluyor. Burada esas merak ettiğim iki imzam arasındaki farkı bir birgisayar sistemimi fark etti yoksa bir görevli imzaları karşılaştırarak mı farketti. Bilmiyorum. Belki bu yazıyı okuyan bir bilgi sahibi yada yetkili yapacağı yorumla bizi bilgilendirir.

12 thoughts on “Yurtdışından Telefon Getirmek

 1. Yurt dışında yaşayan vatandaslar (veya turistler) Turkiye’ye 1-2 ay tatil için geldikten sonra tekrar yurt dışına dönüyor. Onlar yurt dışında kullandıkları telefonlarını getirip burada Turkcell ve benzeri bir şirkettten faturasız SIM card ve numara alıp kullandıkarı takdirde kayıt gerekiyor mu? Kayıt ettirmezlerse bir ceza var mı?

  • Yurt dışından, Türk vatandaşlarının veya turistlerin yanlarında getirdikleri telefonu kayıt ettirmeye gerek olmadan 1 ay boyunca kullanabiliyorlardı. Bu süre Temmuz 2014 tarihinden itibaren 60 güne çıkarıldı. Artık yurt dışından gelen bir telefon kayıt ettirilmeden 60 gün süreyle kullanılabiliyor.

 2. Konuyla pek alakası olmayacak ama hayatımda ilk defa filarmoni orkestrası’nı dinleme şansımı bir deneyeyim istedim 🙂

 3. yurt dışından telefon getirmek artık pekte avantaj değil. Fransada 1400 tlye gelen iphone 5, bugün 2000 tl ye iphone 6 olarak alınıyor.
  Birde kayıt parası ve 1 yıl daha az garanti var

 4. Yazınızı okudum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş.
  Umarım yarışmayı kazanırım. Bu konser kaçmaz çünkü..
  İyi günler

 5. Selam Onur, Gezi partisi’nde başarılarının devamını dilerim. Kura’da da eşime ve bana şans diliyorum. 🙂 Bu konser kaçmaz…

 6. Ayrıntılı bilgilendirme olmuş. İşlemleri yaparken bu kadar detaylı olduğunu fark etmemişim. Artık ne yapacağımı daha iyi biliyorum.
  Teşekkürler
  Ben de kendime şans diliyorum.

 7. yurt dışından yeni geldim telefonları nasıl açtırmam gerektiğini araştırırken burayı buldum güzel ve detaylı anlatılmış teşekkür ederim tabii şansımıda denemek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir