Yurtdışından Gelen Telefonun Garantisi

yurtdışından gelen telefon garantisiYurtdışından gelen telefonun garantisi adlı yazımda kendi yaşadığım bir tecrübeyle birlikte size, Amerikadan yada Avrupadan getirilen Apple telefonlarının garanti süresi, geçerlilik durumu ve yapılan işlemlerden bahsettiğim yurtdışından gelen telefonun garantisi başlıklı bir yazı hazırladım. Yurtdışından gelen telefonun garantisi geçerliliği konusu yurtdışından telefon alan herkesin aklında bir şüphe olarak vardır.

Amerikadan alınan telefonun garantisi Türkiyede geçerli mi, Avrupadan getirttiğim telefonun garanti süresi ne kadar olur? Amerikadan aldığım İphone da yaşadığım batarya problemi bu konuları bizzat yaşayarak öğrenmeme sebep oldu. Yurtdışından getirilen telefon nasıl kayıt altına alınır konusunu öğrenmek için yazdığım yurtdışından telefon getirmek yazısını okuyabilirsiniz.

Yurtdışından Gelen Telefonun Garantisi Sorunu

telefon garantisiYurtdışından gelen telefonun garantisi konusunda Amerikadan aldığım İphone’un garantisi ile ilgili yaşadıklarımı anlatacağım.  2013 ocak ayında Amerikada öğrenciyken aldığım İphone 5’in garanti süresi 1 yıldı. Telefonu aldığım zaman zaten bana söylenmişti. Ülkemizde 2 yıl iken Amerikada 1 yıl olması beni biraz şaşırtmıştı. Ama aslında 2 yıl garantinin sadece ülkemizde olduğunu sonradan öğrendim. Avrupa ve Amerikada telefonların garanti süresi 1 yıldı. Türkiye’ye döndüm ve telefonu yaklaşık 8 ay kullandım. Daha sonra telefonda batarya problemi yaşadım. Amerikadan gelen telefonun garanti süresi dolmuştu ama dolmasaydı da bir şey farketmiyormuş. Çünkü Amerikadan alınan telefonlara Türkiyeden teknik destek verilmiyormuş. Ama Avrupa ülkelerindeki Apple mağazalarından destek alabiliyorsunuz. Eğer telefonu Avrupadan alırsanız size teknik destek veriliyor.

iphone garantisiYurtdışından gelen telefonun garantisi konusunda benim Amerikadan getirdiğim telefonda durum biraz farklıydı. Apple 2014 Ağustos ayında bazı seri numaralı telefonlarda problem olduğundan dolayı batarya değişim programı başlattı. Bende Apple sitesinden telefonumun seri numarasını kontrol ettim ve bu programa uygun olduğunu gösterdi. Türkiyedeki mağazadan randevu almak istedim fakat telefon Amerikadan alındığı için randevu vermedi. Telefonla destek diye bir sistemleri varmış. Mail attım, onay geldi ve yaklaşık 3 gün sonra saat 17:30 da bir telefonla konuşma randevusu kopardım. Apple müşteri hizmetlerinden bir yetkili yaklaşık 20 dakika gecikmeli olarak beni aradı ve telefonumun sadece Avrupada destek alabileceğini söyledi. Benim de diğer şansım 4 gün sonra Almanyaya gidiyor olmamdı. Kendisi bana Almanyanın Düsseldorf şehrindeki mağazadan bir randevu aldı. Bende Apple’a olan güvenim tam bir şekilde Düsseldorf’ a gittim. Mağazada 15-20 dakika bekledikten sonra teknik destek için gelen arkadaş, telefonu yedekleyip yedeklemediğimi sordu. Yapacağı test işlemi sonucunda herşeyin silinebileceğini söyledi. Bende zaten daha önceden gerekli olan herşeyi yapmıştım. Telefona İpadi taktı ve kendi çapında birkaç performans değerlendirmesi yaptı. Daha sonra bana telefonda bir sorun olmadığını bataryasını değiştirmeyeceklerini söyledi. Böylece yurtdışından gelen telefonun garantisi ne olursa olsun tam olarak garanti olmadığını anlamış oldum.

Peki neden telefonum %30 şarjı varken kapanıyor, hiç kullanmadığım zaman bile birkaç saat içinde şarjı kendiliğinden %60’ a geliyor dedim. Bana konum servislerini kapat, uygulamaları sürekli açıp kapatma gibi herkesin bildiği basit çözümleri getirdi ve bende Apple şirketine olan büyük hayal kırıklığımla mağazadan çıktım. Biraz araştırdım ki benim yaşadıklarımın aynısını başka arkadaşlarda yaşamış.

Yurtdışından gelen telefonun garantisi konusunda şunu anladım bu değişim programları, garanti kapsamları pek de güvenilir değil. Arkadaşlar şu anda döviz kurlarının yüksekliği ve garanti kapmasında çıkabilecek sıkıntılar ve 1 yıl daha az garanti süresi verilmesi, yurtdışından telefon getirme avantajını ortadan kaldırdı. Bu yüzden benim tavsiyem iphone’un Türkiyeden alınması daha mantıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir