Yurtdışında Telefonla Konuşma

yurtdışında telefonla konuşmaYurtdışında telefonla konuşma yazısında yurtdışında cep telefonuyla konuşma fiyatları hakkında bilgiler vereceğim. Yurtdışında her ne kadar cep telefonumuzla az konuşmaya çalışsakta döndüğümüzde gelen kabarık telefon faturalarıyla hepimiz karşılaşmışızdır. Bu faturalar nasıl oluyorda bu kadar fazla geliyor? Yurtdışında telefonla konuşma fiyatlarını son çıktığım yurtdışı gezilerinde telefonuma mesaj olarak gelen fiyat tarifelerinden bahsederek anlatacağım.

Yurtdışında Telefonla Konuşma Fiyatları

yurtdışında internet kullanımıYurtdışında telefonla konuşma konusuna en son çıktığım Avrupa gezisinde telefonuma gelen mesajla başlayalım. Yurtdışında telefonunuzu açtığınız anda gittiğiniz ülkeye hoşgeldiniz mesajı ve o ülkedeki Türk konsolosluğu iletişim bilgileri ile ilgili mesaj gelir. Bu mesajla birlikte o ülkede yapacağınız telefon konuşmalarında hangi fiyat üzerinden ücretlendirileceğinize dair mesaj alırsınız. Yurtdışındayken hem siz ararken, hemde başkası sizi aradığında farklı fiyat üzerinden ücretlendirilirsiniz. En son gittiğim Almanyada telefonuma gelen mesajda arama ücretinin dakikası 3.85 Lira, aranma ücretinin dakikası ise 1.95 Lira olarak gözükmekte. Birisini aramak, başkasının sizi aramasından 2 kat daha pahalı gözüküyor. Bu mesajda bu ücrete vergilerin dahil olup olmadığı konusunda bir bilgi yok. Yurtdışında aranmanında ücretli olmasından dolayı hepimiz bazen yurtdışındayken telefonları açmayız. Yine aynı mesajda bir sms gönderiminin 0.95 kuruş olduğu belirtiliyor. Bu rakamlara göre yurtdışındayken 10 dakika birisini arasanız 38 lira, 10 dakikada birisi sizi arasa 19 lira ve 5 adette sms atsanız 5 lira olmak üzere toplamda faturanıza 62 lira artı olarak yansıyacak. Bu 62 liranın vergisininde artı olacağını düşünürsek rakam 80 liraya kadar yükselecektir. Şu anda yurtiçinde kullandığımız 1000 dakikası 30-40 liraya olan konuşma paketleriyle kıyaslayınca toplamda 20 dakika konuşmaya verilen 80 lira rakamı oldukça yüksek olarak gözüküyor. Yurtdışında telefon kullanımı bu fiyatlarla zorluyor.

yurtdışı telefon kullanımıYurtdışında telefonla konuşma , bu fiyat farkından dolayı son yıllarda gsm operatörleri farklı seçeneklerde yurtdışı kullanım paketleri çıkardılar. Bu yurtdışında telefonla konuşma paketlerini yurtdışına çıkmadan önce satın alıyorsunuz. Bu paketlerde belli miktarda dakikayı sabit fiyata satın alabiliyorsunuz. Yurtdışına çıkışlarda bu paketler telefon faturanıza can simidi olabilir.

Yurtdışında telefonla konuşma ücretleri gittiğiniz ülkeye kıtaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin İspanyada tefonla konuşma ücretleri ile New Yorkta telefonla konuşma ücretleri aynı değildir. Bazı ülkelerde fiyatlar diğerlerine göre daha pahalıdır.

Yurtdışında telefonla konuşma yazısında artık telefondan daha büyük bir ihtiyaç haline gelmiş olan yurtdışında internet kullanımı fiyatları ile ilgili de kısaca bilgi vereyim. Yurtdışında bazı ülkelerde internet kullanımı çok rahat ve wi-fi’ye ücretsiz ulaşma imkanı kolaydır. Bazı ülkelerde ise wi-fi bulmak çok sıkıntılıdır. Kaldığınız otelde bile wi-fi için ücret ödeyebilirsiniz. Yurtdışına çıktığımda telefonuma gelen mesajda günlük 3 Mb’a kadar olan internet kullanımının ücretini 0.98 kuruş/kilobyte olarak gösteriyor. 3Mb üstü kullanımı için fiyat ise 0.10kuruş/kilobyte olarak gözükmekte. İnternet kullanımında kilobyte’ın çok düşük bir birim olduğunu bildiğimize göre, yurtdışında çok kısa süreli bir internete giriş, döndüğümüzde çok yüksek bir faturayla karşımıza çıkabilir. Yurtdışında internet kullanımı ile ilgili paketlerde gsm firmalarında bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir