Yurtdışına Turla Mı Gitmeli

yurtdışı turlarıYurtdışına turla mı gitmeli yoksa yurtdışına bireysel mi gitmeli konusunda yurtdışı turlarının avantajları, yurtdışı turları olumsuz yönleri, yurtdışı turları ile bireysel gezinin fiyat farklılıkları, yurtdışı tur şirketlerinin işleyiş şekli, tur firmalarında rezervasyon yapmak hakkında bildiklerimi ve fikirlerimi yazdığım yurtdışına turla mı gitmeli başlıklı bir yazı yazdım. Yurtdışına turla gitmenin olumlu yönleri ve olumsuz yönleri ile ilgili bilgiler vererek yurtdışına turla mı gitmeli yazısına başlıyorum.

Yurtdışına Turla mı Gitmeli Bireysel mi Gitmeli

Yurtdışına turla mı gitmeli konusunda yurtdışına turla gitmenin avantajlarının en başında tur fiyatlarının ucuzluğu geliyor. Bazı yurtdışı turlarının fiyatları, oraya kendimiz gitsek, uçak biletlerini, konaklamayı kendimiz ayarlasak dahi bizim ayarlayabildiğimiz fiyatlardan ucuza denk gelebilmektedir. Özellikle çok düşük fiyatlı Avrupa turlarının reklamlarını her gün görmekteyiz. Burada fiyatların düşük olmasının en büyük nedeni tur şirketlerinin uçak bileti ve otel konaklama rezervasyonlarını çok önceden yapmış olmalarından kaynaklanmaktadır. Özellikle tur şirketleri uçaklardan çok erken dönemlerde belirli sayıda bileti rezerve etmektedirler. Yurtdışı tur şirketlerine gittiğinizde hangi uçakla gideceğiniz bellidir. Ancak hangi otelde kalacağınız tam kesin değildir. Size her şehir için 2-3 otelden birinde kalacağınız söylenir. Bu oteller o dönemdeki doluluk oranına göre turdan hemen önce kesinlik kazanır.

Yurtdışına Turla Gitmenin Avantajları

yurtdışına bireysel mi gitmeliYurtdışına turla mı gitmeli yazısında yurtdışına turla gitmenin avantajları arasında diğer saymak istediğim, eğer gideceğiniz yer ile ilgili bir bilginiz yoksa, İngilizceniz zayıfsa yada ilk defa yurtdışına çıkıyorsanız tur şirketleriyle gitmenin çok faydasını göreceksiniz. Çünkü tur şirketleriyle yapılan gezilerde mutlaka size eşlik eden bir rehber bulunmaktadır. Bu rehber tur boyunca sürekli sizinle iletişim halindedir. Turlar gittiğiniz yerde görülmesi gereken bütün önemli yerleri size gezdirirler. Bu yerlerle ilgili bilgileri size aktarırlar. Gezi süreniz boyunca her güne bir ekstra tur düzenleyerek sizin vaktinizin boşa geçmemesini sağlarlar. Orada yaşayacağınız bir zorlukta rehber size yardımcı olacaktır.

Yurtdışına turla mı gitmeli yazısında yurtdışına turla gitmenin avantajları arasında yapacağınız gezi süresince kalacağınız yerlerin önceden belirlenmiş olmasını da sayabiliriz. Siz gitmeden hatta araştırmadan sizin kalacağınız otel bellidir. Tur firması sizi havaalanından otele kadar götürür. Başka bir şehire giderken şehirden şehire transferler her zaman tur şirketine aittir. Başka şehirdeki gideceğiniz otelde bellidir. Genelde tur firmaları gittikleri şehirde otele yerleşmeden hemen önce bir şehir turu yaptırırlar. Bu gezinizin ilk günü içinde geçerlidir. Uçaktan iner inmez otele gitmeden gezmeye başlarsınız.

Yurtdışı turla gitmenin dezavantajları

Yurtdışına turla mı gitmeli konusunda yukarıda avantaj olarak saydığım maddelerin her birinin aynı zamanda dezavantajları da vardır. Yurtdışına turla gitmenin olumsuz yönlerine şöyle başlayalım.

yurtdışı ekstra turlarYurtdışına tur şirketiyle gittiğiniz zaman herşey bellidir. Ne zaman nerede olacağınız, nerede kalacağınız, sabah kaçta kalkmanız gerektiği, o gün nerelere gideceğiniz hem bellidir hem de zamanlıdır. Bir yeri gezme süreniz tura bağlıdır. Rehber sizi şehrin önemli bir merkezine götürür. Size 2 saat özgürsünüz 2 saat sonra herkes burada buluşsun der. Sizde o 2 saat boyunca orada herşeyi yapmak durumundasınızdır. Bütün bu belirlilik ortamı sizin özgür olarak keyfinizce tatilinizi geçirmenizi engeller. Gittiğiniz yerin çok güzel bir meydanındasınızdır. Orada çok daha fazla vakit geçirmek istersiniz. Belki daha önceden duyduğunuz meşhur bir restoranda yemek yemek istiyorsunuzdur ancak vakit sınırlıdır. Turdaki diğer insanlara bağlısınızdır. Bu bağlı olma durumu özellikle 7 günlük ve daha uzun turlarda herkesin canını sıkan bir durumdur. Tatildesinizdir ama istediğiniz gibi hareket edemiyorsunuz.

yurtdışına turla mı gitmeliYurtdışına turla mı gitmeli konusunda yurtdışına turla gitmenin diğer bir dezavantajlı yanı ekstra düzenlenen turlardır. Katılsan bir dert katılmasan başka dert. Tur şirketleri hergünü doldurmak için bazı çok gereksiz ekstra turlar düzenlemektedirler. Siz tabii oraya ilk kez gittiğiniz için hangi ektra turun önemli hangisinin önemsiz olduğunu bilemiyorsunuz. Ektra tura katılsanız gereksiz yere bir alışveriş merkezini yada bir binayı görmek için bir sürü para vermiş olabilirsiniz. Katılmasanız da acaba gitmediğim yer güzel bir yermiydi görmek gerekirmiydi diye aklınızda kalır. Bu ekstra turların fiyatları oldukça yüksek olmaktadır. En basit örnek olarak Venedikte turla beraber gondola binmek isterseniz kişi başı 20 euro, tek başına tursuz gondola binmek isterseniz 10 euroya binebilmektesiniz.

yurtdışı bireysel gezilerYurtdışına turla mı gitmeli yazısında turla gitmenin olumsuz bir diğer yönü de tur boyunca rehber sürekli sizin yanınızda olduğu için sormak ve öğrenmek istediklerinizi ona sararsınız. Böylece oranın yerek halkıyla iletişim içinde olamazsınız. Oysaki dil bilmeseniz bile gittiğiniz yerin halkıyla konuşmak yada konuşmaya çalışmak sizde güzel anılar olarak kalacaktır. Herşeyi sizin yerinize yapan birinin olması sizin farklı tecrübeler ve anılar edinmenizi engellemektedir. Orada sizin kendi başınıza yapacağınız bir yanlış bile gezi bittikten sonra güzel bir anı olarak hatırlanacaktır. Kendi başınıza yaptığınız bir gezide yaşayacağınız sıkıntılar size farklı maceralar yaşatabilir.

Yurtdışına turla mı gitmeli yazısında yurtdışına turla gitmenin avantajlı ve dezavantajlı yönlerini saydıktan sonra ben kendimin nasıl bir gezi yolu izlediğimi yazarak yazıya son vereyim. Ben yaptığım gezilerde bazen turla gittim. Bazende tursuz gezmeyi tercih ettim. Turla gittiğim zamanlarda dahi kimseye bağlı kalmamaya çalştım. Tur beni otele yerleştirdi. Ondan sonra turla ilişkimi kestim. Tamamen kendi istediğim gibi,istediğim yerlere gidip,istediğim kadar vakit geçirdim. Gittiğim turla başka şehire yine tura dahil olan transfer ile gittim. Orada da tura bağlı kalmadım kendim gezmeyi tercih ettim. Akşam yatarken sabah şu saatte kalkıyoruz şuraya gidiyoruz diyen bir rehber ile kendimi pek tatildeymişim gibi hissedemeyeceğim gibi geliyor. Tercih Sizin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir