Yurtdışı Telefon Fiyatları

yurtdışında telefon fiyatlarıYurtdışı telefon fiyatları yazısında kullandığımız akıllı telefonların Avrupa piyasasındaki fiyatları ve Amerikadaki telefon fiyatları ileTürkiyedeki fiyatlarını karşılaştıracağım. Bu karşılaştırmayı yaparken Avrupaya ve Amerikaya gittiğim zamanlarda oradaki telefon bayilerinin içinde çektiğim fiyatların gözüktüğü fotoğraflardan faydalanacağım.

Yurtdışından telefon getirmeyi düşünenler için Yurtdışından gelen telefonun nasıl pasaporta işlenebileceği ve bu aşamalarda telefonunuzun kapanmaması için nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda yurtdışından telefon getirmek başlıklı bir yazı yazmıştım. Yurtdışı telefon kaydı konusundan da bahsettiğim yazıya Yurtdışından telefon getirmek linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Son yıllarda ülkemizde akıllı telefonların pahalı olmasından dolayı bir çok kişi yurtdışından telefon getirip pasaportuna işleterek kullanmayı tercih ediyor. Bende çok sık yurtdışına gittiğim için çevremdeki insanlar, yurtdışından bana telefon getirir misin, telefonu senin pasaportuna işletebilir miyiz gibi sorular soruyorlar. Oysa ki ben zaten şu anda kullanmış olduğum telefonu yurtdışından getirip kendi pasaportuma işletmiştim. Bundan dolayı 2 sene geçmeden tekrar aynı pasaporta telefon işletmek mümkün değil.

Yurtdışı Telefon Fiyatları Karşılaştırması

Peki eskiden telefon getirmek çok avantajlıyken şu anda yurtdışından telefon almak halen avantajlı mı? Yurtdışı telefon fiyatları Türkiyede ki telefon fiyatlarına göre çok mu ucuz? Yurtdışı telefon fiyatları konusunda bizim için en önemli şey döviz kuru oluyor. Yurtdışı telefon fiyatları aynı kalmış olabilir. 2 sene önce ile şimdiki fiyatlar arasında bir değişiklik olmamış olabilir. Ancak bizdeki döviz kuru 2 sene öncesiyle aynı değil. Döviz kuru bizde çok arttı. Yurtdışı telefon fiyatları aynı kalmış olmasına rağmen bize artmış gibi geliyor olabilir. Şimdi gerçek rakamlarla kıyaslayarak yurtdışı telefon fiyatları bizim için ne anlama geliyor görelim.

amerika telefon fiyatlarıYandaki fotoğrafı 2013 Şubat ayında Amerika San Franciscoda Apple Store mağazasında çektim. Burada gözüken 649 $ fiyatından telefonu alıp getirmiştim. Fotoğrafta gözüken daha uygun fiyatlar telefonun kontratlı fiyatlarıdır. Telefonu pasaporta işletmek için verdiğim 110 TL’yi de sayarsak telefonu Türkiyede ki fiyatından 550 TL daha ucuza almıştım. Zaten toplam fiyatı 2000 TL civarında olan bir telefonu 550 TL daha ucuza almış olmak çok avantajlı olmuştu. O zamanlarda herkes yurtdışından bir kaç tane telefon getirip burada satabilir miyim diye düşünüyordu. Hatta 3-4 sene önce yurtdışından telefon almak çok daha ucuza geliyordu.

yurtdışı telefon fiyatlarıYandaki bu resimi ise 2014 Kasım ayında Almanyada yine bir Apple Store mağazasında çektim. Yukarıdaki resimle arasında neredeyse 2 sene var. Resimde İphone 6 Almanya satış fiyatı 699 Euro olarak gözüküyor. Euro döviz kuru ise 2.97 civarında. Türkiyede şu anda aynı telefonun fiyatı ortalama olarak 2450 TL diyebiliriz. Bu rakamlar üzerinden hesaplama yaptığımızda yurtdışı telefon fiyatları ülkemize göre yine ucuz olarak gözüküyor. Ancak artan döviz kurundan dolayı bizim için eskisi kadar avantajlı değil. Dolayısıyla yurtdışı telefon fiyatları bize göre eskisi kadar avantajlı olmadığından getirmeye değer mi acaba diye sorgulanıyor. Yurtdışından özellikle de Amerikadan gelen akıllı telefonların garantisinin Türkiye’de geçerli olup olmadığı hep problem olmuştur. Amerikadan gelen bir telefonun garantisiyle ilgili yaşadığım bir problemi başka bir yazıda anlatacağım.

Yurtdışı telefon fiyatları ne kadar avantajlı olursa olsun, yurtdışından telefon alarak Türkiyede kaydettirmek konusunda ki esas sıkıntı pasaport konusudur. Yurtdışına gidip gelmiş neredeyse herkesin telefonuna bir telefon işlenmiş durumdadır. Bir telefon işletildikten sonra 2 sene geçmesi gerekir ki pasaporta yeni bir telefon işletilebilsin. Ufakta olsa yurtdışı telefon fiyatları ülkemizden daha ucuz olduğu için halen herkes yurtdışından telefon almak istemektedir. Ancak telefonun işlenmemiş olduğu bir pasaport bulmak günümüzde çok zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir