Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık Firmaları

Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Firmaları

yurt dışı eğitimYurt dışına  gitmeye karar verdik peki şimdi ne yapacağız. Şimdi yurtdışı eğitim ve danışmanlık firmaları ile görüşmeye geldi. Bunlara aracı acentalar da diyebiliriz. Bu firmalar İstanbulda yoğunlukla Beşiktaş ve Taksim bölgesindedirler. Bende buradaki danışmanlık firmalarını sırasıyla dolaşmaya başladım. 3-4 yere girip çıkınca bu firmaların çalışma tarzlarını öğrenmiş oldum. Burası önemli bir nokta olduğu için size faydalı olması açısından ayrıntılı olarak anlatıyorum.

Yurtdışı eğitim ve danışmanlık firmaları gidince nereye gitmek gerekir tavsiyeniz nedir diye sorduğumda hepsi bana farklı farklı yerleri tavsiye ediyorlardı. Bana şöyle şeyler söyleyenler dahi vardı. Şurada çok güzel bir okul var 2 ay önce buraya birisini gönderdim. Bana mesaj attı. Çok memnunmuş o okulda eğitim çok iyiymiş fazlada Türk olmadığı için çok iyi İngilizce öğreniyormuş. Neredeymiş burası dedim. Bana bir şehir söyledi ismini daha önce hiç duymamıştım. Sonradan farkettim ki bu acentalar bazı okullarla yaptığı özel anlaşmalarla eğer oraya bir öğrenci gönderirse aldığı komisyon oranı normalden çok daha fazla oluyormuş. Bu yüzden sürekli fazla komisyon aldığı okulları tavsiye ediyorlar. O yüzden arkadaşlar yurt dışına gitmeden önce mutlaka gitmeyi planladığınız şehre daha önce gitmiş olan birisiyle direk olarak görüşmeye çalışın.

Yurtdışı eğitim ve danışmanlık acentalarının hepsi sizden ayrıca bir ücret almayacaklarını söyleyeceklerdir. Bu doğrudur. Size verdikleri okul fiyatının içinde onların aldıkları komisyonlar da dahildir. Yurtdışı eğitim danışmanlık firmaları okullarla yaptıkları antlaşma uyarınca okullardan %10 dan %40-50 ye varan oranlarda komisyon alabilmektedirler. Acentaların bazı okullarla antlaşmaları vardır bazılarıyla yoktur. Örneğin İngilterede ki bir okulun Türkiye de antlaşmalı olduğu acentaların hepsinde fiyat aynıdır. Örnek X okulu için bütün antlaşmalı acentalar size aynı fiyatı verecektir. Antlaşması olmayan başka bir acentanın fiyatı ise daha yüksek olacaktır. Burada siz hangi okula gideceğinize karar verdikten sonra okulla antlaşmalı olan acentalardan birisi aracılığıyla okula başvuru yapacaksınız. Antlaşmalı acenta olduktan sonra bütün hepsi aynı işi yapıyor aslında birinin diğerinden bir farkı yok. Sizinle siz oraya gittikten sonrada ilgileneceklerini söyleyeceklerdir yada bir sorun yaşadığınızda onları arayabileceğinizi söyleyeceklerdir ki pek gerçekleştiği duyulan bir durum değildir. Sizin de gittikten sonra onlara bir ihtiyacınız yoktur aslında. ingilizce dil kursuArama gereksinimi hissetmezsiniz. Zaten oralara kendi işinizi kendiniz görmek kendi problemlerinizi kendiniz çözmek içinde gitmiyor musunuz biraz. Okul seçiminde size tavsiyem dünya çapında bir çok şubesi olan okullardan birisini seçmenizdir. Sadece bir şubesi olan bir okul pek de ciddi bir okul değildir gibi geliyor bana. Örneğin bir çok yerde şubesi olan okullardan birine kayıt yaptırdıysanız, gittiğiniz ülkede bulunan okulun başka şehirlerdeki şubelerinden birine geçiş yapma hakkınızda vardır. Ancak tabii okula başladıktan sonra bir sürede gidince bulunduğunuz yere alışıyorsunuz arkadaşlıklar ediniyorsunuz ve başka bir yere gitmeyi düşünmüyorsunuz.

Yurtdışı eğitim ve danışmanlık firmaları sistemine geri dönersek önce bir miktar kaparo verirsiniz bu firmalar aracılığıyla okulla yapılan yazışmalar sonucunda okuldan size okula kayıt olduğunuza dair evraklar gelir bu evrakları da vize için hazırlamış olduğunuz evrakların arasına ekleyerek vize başvurunuzu yaparsınız. Vize bölümünü daha sonra anlatacağım. Okulun ücretinin tamamını da mutlaka yurt dışına çıkmadan önce ödemeniz gerekir. Bazen bu ücreti kaporayla beraber de isteyebilmektedirler. Eğer vize alınmazsa bu ücret geri ödenir. Yine de siz vizeniz onaylanmadan okulun ücretinin tamamını ödemeyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir