Vizesiz Ülkeler 2015

vizesiz ülkelerVizesiz ülkeler listesi 2015 yazısında Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler hakkında bilgiler içeren Türkiyeden vize istemeyen ülkeler listesinin yer aldığı vizesiz ülkeler başlıklı bir vize yazısı hazırladım. Türkiyeden vize istemeyen ülkeler listesindeki bazı ülkelerin ismini daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Vizesiz ülkeler 2015 listesindeki bazı ülkelerin vizesiz olmuş olmasının hiç bir anlamı yoktur. Örneğin vizesiz ülkeler listesinde yer alan Vatikana gitmek için Schengen vizesi almak gerekmektedir.

Vize istemeyen ülkeler arasından Rusya, Ukrayna Tayland gibi ülkeler ise ülkemizden çok sayıda turist almaktadırlar. Vizesiz ülkeler listesinde yer alan bazı ülkeler bize çok uzak olduğu için bazıları güvenli olmadığı için bazılarına gitmek çok pahalı olacağı için vizesiz olmaları bizim için bir anlam taşımamaktadır. Ben bu ülkeler arasından birkaçıyla ilgili kısaca bilgiler verdim. Yazıyı hazırlarken farkettim ki ben bu listede ki ülkelerden sadece 3 tanesine gitmişim.

Vizesiz Ülkeler Listesi

Rusya : Vizesiz ülkeler arasında bize yakın olan ülkelerden birisidir. Rusyaya 30 gün süreye kadar vizesiz gidilebiliyor. 30 günden daha uzun süre kalmak için ise vize almak gerekiyor. Rusya Türkiyeden vize istemeyen ülkeler arasında Türkiyeden en çok turistin gittiği yerlerden birisi.

Andorra : Vizesiz ülkeler arasında Fransa ve İspanyaya sınırı olan Avrupanın en küçük ülkelerinden birisidir. Andorra da havaalanı bulunmadığından dolayı esasında vizesiz bir ülke olmasının da bir anlamı yok. Andorraya gitmek için vize istenmiyor ancak Schengen vizesi olmadan da Andorraya gitmek mümkün değil.

Türkiyeden vize istemeyen ülkelerTayland : Vizesiz ülkeler listesi içinde Türkiyeden turistlerin çok tercih ettiği ülkelerden birisi de Tayland. Taylanda Türkiyeden 11 saatlik bir uçuş sonucunda ulaşabilirsiniz. Taylandın başkenti Bangkok dünya üzerinde de en çok turist çeken şehirlerden bir tanesidir.

San Marino : Tek komşusu İtalya olan San Marino Avrupanın en küçük ülkelerinden birisidir. San Marinoya da esasında Schengen vizesi olmadan gitmek mümkün değildir. San Marinoya gitmek için mutlaka önce İtalyaya gitmek gerekir.

Brezilya : Vize istemeyen ülkeler arasında Güney Amerikada yer alan Brezilya en çok gidilmek istenen ülkeler arasındadır. Ancak gerek mesafe uzaklığı gerekse Brezilya gezisinin maliyetinin yüksek olması Brezilyaya gitmeyi zorlaştırmaktadır.

K.K.T.C. : Vizesiz ülkeler listesi içinde yer alır Kıbrıs.Kıbrısa vizesiz hatta pasaportsuz sadece kimliğinizle gidebilirsiniz. Kıbrısa pasaportla giriş yaparsanız, pasaportunuzda Kıbrıs giriş damgası varsa aynı pasaportla Yunanistan sizi kabul etmemektedir. Herşey dahil oteller ve kumarhaneler Kıbrıs turizmini oluşturmaktadır.

vize istemeyen ülkelerUkrayna : Vizesiz ülkeler arasında Türkiyeden en çok rağbet gören ülkelerden birisidir. Son dönemde Ukraynada yaşanan siyasi sıkıntılar ve savaş hali Ukraynaya gidişleri azaltmışlardır.

Monaco: Vizesiz ülkeler arasındaki Monaco Avrupadaki küçük ülkelerden bir diğeridir. Monaconun tek komşusu Fransadır. Monacoya gitmek için mecburen Fransaya gitmek gerektiğinden dolayı Schengen vizesi olmadan Monacoya gitmek mümkün değildir.

Vatikan : Vizesiz ülkeler içindeki dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan, İtalya Romada bulunmaktadır. Vatikana gitmek içinde esasında Schengen vizesi almak gerekmektedir. Turistlerin Romada en çok ziyeret ettikleri yerlerden birisidir.

Diğer Vize İstemeyen Ülkeler

Jamaika, Arjantin, Japonya, Saint Christopher, Arnavutluk, Karadağ, Saint-Lucia, Bahamalar, Kazakistan, Barbados, Kırgızistan, Seyşeller, Belize, Kolombiya, Sırbistan, Bolivya, Güney Kore, Singapur, Bosna Hersek, Kosova, Sri Lanka, Botsvana, Kosta Rika, Suriye, Svaziland, Dominika, Libya, Şili, Ekvator, Lübnan, El Salvador, Makau Ö.İ.B, Trinidad-Tobago, Fas, Makedonya, Tunus, Fiji, Maldivler, Tuvalu, Filipinler, Malezya, Grenada, Mauritius, Uruguay, Guatemala, Ürdün, Gürcistan, Nikaragua, Haiti, Palau Cum, Vanuatu, Honduras, Panama, Venezuela, Hong Kong, Paraguay, Belarus, İran, Peru, Moldova

Bazı ülkeler için vizeyi sınır kapısında alma imkanı bulunmaktadır. Bu ülkeler şunlardır;

Bahreyn, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Katar, Kenya, Sudan, Tayvan, Ukrayna, Umman, Zambiya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir