Viyana Gezilecek Yerler

viyana gezilecek yerlerBir şehre ilk girdiğiniz anda içinizde bir kıpırtı oluşur ve daha gezmeden seversiniz ya orayı, işte Viyana bende bu duyguyu oluşturan güzel bir Orta Avrupa şehri. Avusturya’nın başkenti olan Viyana, ışıl ışıl parlayan, medeni ve masalsı bir şehir. Viyana’da gezilip, görülmesi gereken epeyce yer var. Viyana gezilecek yerler yazısında ben 1,5 günlük Viyana ziyaretimde Viyanada nerelerde gezdim, neler yiyip, bu pahalı şehirden neler satın aldığımı anlatacağım. 

Bu güzel şehir beni çok güzel bir etkinlikle karşıladı. Bu yıl Eurovision 2015 şarkı yarışması Viyana’da yapıldı ve bizde tam o eğlenceli gecede, Viyanın ünlü belediye binası Rathaus un önünde kurulan dev sahneden canlı canlı yarışmayı izleme şansını bulduk. Bizimle birlikte her ülkenin vatandaşı vardı bu alanda. Hafif yağan yağmura aldırış etmeden, tüm şarkılara eşlik ettik ve İsveç’in 1.liği yakaladığı bu yarışmayı bir dahaki yıl da İsveç’te denk gelir miyiz? diye düşünmeden edemedik : ) : )

Viyana Gezilecek Yerler Listesi

Viyana gezilecek yerler başında; Viyana Operası, Kartner Strasse ve Maria Hilter Strasse, Kışlık Saray-Holfburg Sarayı, Rathaus Belediye Binası, Viyana Üniversitesi, Parlamento Binası, Aziz Stephan Katedrali, Güzel Sanatlar ve Doğa Tarihi Müzeleridir.

viyana gezi rehberi

Viyana gezilecek yerler elinizde bir haritayla yürüyerek rahat rahat gezilebilir. Metro kullanımı da oldukça rahat. Viyana’da konakladığınız noktadan metroya binip, Opera Binasında indiğinizde merkeze ulaşmış olur, az önce saydığım birçok yere de bu noktadan rahatlıkla gidebilirsiniz.

Viyana gezilecek yerler arasında yer alan Viyana’nın en ünlü iki caddesi Kartner Strasse ve Maria Hilter Strasse dir. Bu iki caddenin buluştuğu meydan da Stephansplatz meydanıdır. Kartner Strasse, Viyana Operasının hemen yanında devam eden caddedir. Devamında karşınıza devasa gotik kilise olan Aziz Stephan Kilisesi çıkmaktadır. Bu kilisenin bulunduğu alandan hemen Maria Hilter Strasse caddesine gidebilirsiniz. Her iki caddede de ünlü mağazalar, yemek yerleri, Ünlü Viyana Pastaneleri ve Viyanada alışveriş yapabileceğiniz market ve mağazalar yer almaktadır.

Viyana Opera Binası

Viyana gezilecek yerler içinde ilk sırada yer alan Viyana Opera Binası, göz kamaştırıcı, tarz bir yapı. İçeri girdiğiniz anda da sanat duygularınızın kabarmaması elde değil. Viyana Opera Binasını gezmek ve buralara kadar gelmişken bir opera dinlemek isterseniz, vaktinizi iyi ayarlamanız gerekmekte. Bence metrodan iner inmez hemen operaya bir uğrayın ve rehberin dil seçeneği saatini öğrenip gezinizi bu saate göre ayarlayın ki, her yeri gezme şansınız olsun.

Viyana gezilecek yerler operaya benim gitme fırsatım olmadı. Fakat, binanın dış cephesine kurulan devasa bir perdeden içerideki gösteriyi canlı canlı yayınladıkları ana denk gelmem, benim için büyük bir sürpriz oldu. O an gerçekten Viyana’ya yakışır bir andı. Sokaktan geçen şık giyinmiş insanlar, eksi filmlerde gördüğümüz at arabaları eşliğinde, sokakta opera izleme şansını yakalamak, film sahnesi gibiydi…

viyana gezi yerleri

BRUG TIYATRO

Rathaus Belediye Binası

Viyana gezilecek yerler listesinden Rathaus Belediye Binası ise gotik tarzda inşa edilen bir bina. Işıl ışıl parlayan ve belediye binası olduğuna inanamadığımız bu yapı yine şehir merkezinde yer almaktadır. 7 avludan oluşan bu binanın önündeki geniş alanda, bizim denk geldiğimiz Eurovision Şarkı Yarışması gibi, zaman zaman çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Belediye binasının hemen karşısında yine şık bina olan, Maria Theresa tarafından yaptırılan Brug Tiyatrosu çıkıyor karşımıza. Belediye binasının biraz ilerisinde Viyana Üniversitesi, Üniversitenin hemen arka tarafında da, halktan toplanan paralarla inşa edilen Viyana gezilecek yerler arasındaki Viyana Votiv Kilisesi bulunmaktadır.

viyana belediye binası

Viyana gezilecek yerler arasında bulunan  müzeler oldukça fazla. Ne bir gün, ne iki gün yeter tüm müzeleri gezmeye. Oldukça fazla ve büyük müzelere sahip Viyana’da müze ziyaretlerine de özel zaman ayırmanız gerekmektedir.

Viyana Müzeleri

Viyana Operasını arkanıza aldığınızda sağ istikamete doğru yürüdüğünüzde solunuzda görünen devasa yapılardan ikisi Güzel Sanatlar Müzesi ve en büyük kafatası koleksiyonuna sahip olan Doğa Tarihi Müzeleridir. Bu müzelerin güzel yeşil bahçesinde beni hikayesiyle etkisi altında bırakan Maria Theresa’nın, komutanları ve 16 çocuğunun doğumuna yardımcı olan doktoru ile birlikte Heykeli bulunmaktadır. Bu heykelde Maria Theresa, kadının gücünü simgelemektedir. Bu alanın hemen karşısında yer alan Habsburg Sarayı-Kışlık Sarayı mutlaka görmelisiniz. Devasa kocaman bir alanda bulunan bu sarayı gezerken sakın kaybolmayın derim. Oldukça büyük bir alana yayılmış durumda. Yeşile doyacağınız bir nokta olduğundan, mutlaka doğayla bütünleşip, bol bol fotoğraf çektirmelisiniz. Bu sarayın içinde; Elizabeth ( Sisi ) in müzesi, Bizim topraklardan gelen kalıntıların yer aldığı Efes Müzesi, İspanyol Binicilik okulu ve çeşitli gösterilerin yapıldığı balo salonları mevcuttur.

viyana müzeleri

Opera binasından itibaren az önce saydığım yerleri bir ring içerisinde düşünürsek, her birini adım adım yürüyerek gezebiliyoruz. Bu ring dışına çıktığımızda, Viyana gezilecek yerler arasındaki Tuna Nehri kıyısına paralel yaptığımız bir yolculuk sonrası, Landstrasse deki Hundertwasser Evine ulaştık. Burası nasıl bir yer diye merak edenler için söyleyeyim. Beklide daha önce hiç görmediğimiz rengarenk bina ve bir pasaj çıkıyor karşınıza. Dar bir sokakta cıvıl cıvıl parlıyor adeta. Burada pasaj içinde hediyelik eşya satan dükkanlar ve bir şeyler içebileceğiniz cafe var (Şunu belirteyim inanılmaz pahalı bir yer) Bu evleri yapan mimar, tabiatı, yeşili çok seviyor ve yeşile dokunmadan yaptığı bu renkli eserlerle Viyana şehrini canlandıracağını düşünmüş. Değişik bir çalışma olmuş gerçekten. Viyana’da renkli binaları çok merak ederseniz gidin derim. Fakat bu binalar dışında başkacada bir şey yok burada.

viyana mimarisi

Viyanada Ne Yenir Nerede Yenir ?

viyana demel pastanesiViyana gezilecek yerler listesindeki yerleri gezdik tozduk, e tabi karnımız acıktı. Şimdi doğru Viyana’da yemek yemeğe.Viyana’da yemek denince ilk akla Schnitzel, tatlı denince de Demel ve Cafe Sacher in pastaları geliyor. Schnitzel yediğimizde, ooo harikaymış demedik ama tatlıları 10 üzerinden 100 puanı hak ediyor : ) Sırf tatlı yemek için tekrardan gidilesi bir şehir Viyana… Cafe Sacher de değil de, Demel pastanesinde tatlıların tadına baktık. Tadı hala damağımızda olan Föchertorte’yi kesinlikle tavsiye ediyorum. Peki, Viyana’da Sacher Pastanesi nerede? Viyana’da Demel Pastanesi Nerede ? Viyana Operasından Kartner Strasse ye doğru yöneldiğinizde, caddesinin hemen başında Cafe Sacher , Maria Hilter caddesinin sonundan sola döndüğünüzde ise Viyana gezilecek yerler listesinde bulunan Demel Pastanesine ulaşabilirsiniz. 

viyana yemek

viyana schnitzelViyana’da Schnitzel için tavsiye edilen ve oldukça popüler olan ilk mekan Figlmüllerdir. Burası oldukça kalabalık ve kapısında dakikalarca sıra beklediğiniz bir restoran. Bizde merak edip soluğu bu mekanda aldık. Fakat, yağışlı ve soğuk havada üşümemek için bekleyemediğimizden tercihimizi Fast Food zinciri olan Wienerwald da yana kullandık. ( Viyana’da Kartner Strasse Caddesi üzerinde 1. Annagasse sokağında yer alıyor. ) Her iki mekanında fiyat listesini merak edenler için fotoğraflamayı ihmal etmedim.

Bir diğer tavsiye edilen yer ise; Belediye Binası Rathaus un hemen karşısında bulunan Viyananın en eski cafelerinden olan, Cafe Landtmann Restaurant. Tatlısı ve Schnitzel i için tavsiye ediliyor. Viyana mutfağı doyurucu bir mutfak. Schnitzel ile birlikte dana etide oldukça meşhur. Aç kalmak gibi bir durum söz konusu değil. Dünya mutfağı ve özellikle de Türk mutfağına rastlamak oldukça normal bu şehirde. Yine birçok Türk lokantasıyla karşılaştık gezerken. Döner ve kebabın yanı sıra yöresel sulu yemekleri bile bulabilirsiniz Viyana’da.

Viyana’da eğlence denince, Kartner Strasse ve Maria Hilter Strasse caddelerindeki cafe ve publardaki müziklerin dışında, şehri ziyarete gelen turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerin başında Grinzin tepelerindeki meyhane eğlence yerleri geliyor. Yöresel kıyafetler giymiş dansçılar eşliğinde şarkılar dinleyebileceğiniz ve sınırsız içecek ve yemek menüleri ile akşam yemeğinizi yiyebileceğiniz birçok restoran yer alıyor.

Viyanada Hediyelik Ne Alınır ?

viyana alışveriş yapılacak yerlerViyana’dan neler alınır ? Viyana’da en meşhur hediyelik nedir? Bu güzel şehirden dönmeden önce mutlaka Meşhur Mozart Çikolatalarından alın. Ben Kartner Strasse üzerinde bulunan Heındl Mağazasından bol bol Mozart çikolatası, renk renk Mozart ve Elizabeth ( Sisi ) nin likörlerinden ve anavatanı Viyana olan 9 Kat gofretlerden satın aldım. Ayrıca Mozart ın kupalarından da almayı unutmayın. Bu cadde üzerinde Hediyelik eşya satan çok fazla dükkan var. Bu marketlerde de aldığım ürünler var ama benim bahsettiğim mağaza hepsinden ucuz. Bizzat tek tek dolaştım. Hilter Caddesi üzerinde ise, dünyaca ünlü markaların mağazası var. Marka tutkunları için alışverişin adresi bu cadde. Carter, Gucci, Armani bunlardan birkaçı.

Viyana, gerek insanları, gerek şehir planlaması ile oldukça güzel, sakin ve kaliteli bir şehir. Bakalım, bir sonraki beni etkileyecek Avrupa şehri hangisi olacak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir