Verona Gezilecek Yerler

verona sokaklarıVerona gezilecek yerler yazısında küçük bir yer olan Veronada bulunan görülmesi gereken yerler, Verona gezilecek yerler ile ilgili bir Verona gezi yazısı hazırladım. Cıvıl cıvıl ve renkli bir şehir olan Venedik, en çok merak ettiğim İtalyan şehirlerinin başında geliyor. Ben İtalya turumun 2. gününde Venedik gezisi için heyecanlanırken, Venedik öncesi Verona Gezisi düzenlenmişti.

Verona gezilecek yerler arasında Juliet’in evi, arena, Erbe ve Signori meydanı geliyordu.

Verona gezisine ilk olarak Verona Belediye binasının önünden başladık. Bu belediye binasının hemen yanında, görünüm olarak Roma’da bulunan collesiumun bir benzeri olan, gladyatör oyunlarının oynandığı Arena yer alıyor. Verona gezilecek yerler arasındaki Arenanın hemen önünde, 1 euro karşılığında fotoğraf çektirebileceğiniz gladyatör kılığına girmiş İtalya’nın meşhur dilencileri ile hatıra fotoğrafı çektiriliyor. Arenanın hemen önünden ilerlerken yine dünyaca ünlü markaların mağazalarının bulunduğu Verona gezilecek yerler arasındaki Via Mazzini caddesinden geçerek, 10. y.y dan kalma ünlü Erbe Meydanına geldik. Zamanında bu meydan Pazar yeriymiş ve Erbe Meydanında çan kulesi, vaftizhane ve ünlü madonna çeşmesi bulunuyor.

verona aşkBu meydanı gezdikten sonra ilk durağımız olan ve benimde heyecanla beklediğim Verona gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alan Juliet’in evini görmek için, bu meydandan ilerledik. Yılbaşı süslemeleri ile süslenmiş, adeta bir sinema filminin yada bir masalın içindeymişsiniz hissine kapılacağınız bir sokaktan geçerek, meşhur Romeo & Juliet’in aşk hikayesine konu olan ve Juliet’in yaşadığı yer olan eve geldik. Kapıdan içeri girdiğimizde ilk dikkatimizi çeken yoğun kalabalıktı. Evin avlusuna gelince kalabalıktan adım atacak yer bulamadık. Kafamı kaldırıp, o meşhur Juliet’in balkonunu görünce, içimde anlamsız bir mutluluk oluştu. Kalbimle de o dillere destan aşkı hissetmeye çalıştım..

julietin evinin balkonuBu evin bahçesinde Juliet’ in heykeli var. Gelen turistler bu heykelle fotoğraf çektirmek için adeta yarışıyor. Tabii bende eksik kalmadım ve meşhur Juliet’le fotoğrafımı çektirdim. Bir ayrıntı daha, yine inanca göre, Juliet heykelinin sağ göğsü açıkta ve fotoğraf çektirenler tarafından bu sağ göğse dokunmak, dilek dilemek yine Verona’ daki bir inanç. Juliet’in evinin bahçesinde, üzerinde Verona ve Romeo & Juliet yazan magnet, anahtarlık, kupa gibi hediyelik eşya satan bir alışveriş dükkanı bulunuyor.

İtalya gezilecek yerler arasında yer alan Juliet’ in evinden çıktıktan sonra, bu eve yakın bir mesafede bulunan Verona gezilecek yerler arasında bulunan Adige Nehrinin kenarına gidip buradaki tarihi binaları ve eşsiz manzarayı izledik. Ardından meydandaki hediyelik eşya satan dükkanlarda alışveriş yapıp, Venedik’e gitmek üzere bizi bekleyen otobüsümüze bindik…

Yazan : Fulya Mamık

2 thoughts on “Verona Gezilecek Yerler

    • İtalya gezimde, Jolly Tur u tercih ettim.Tavsiye ediyorum…
      Gitmeden önce, Tur araştırması yaparken ben çok kararsız kalmıştım hangisini seçmeliyim diye, ama sonradan gördüm ki, hemen hemen hepsi aynı.
      ( Fiyatı uygun olan şimdi tercihimde 1. sırada yer alıyor. )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir