Venedik Gezilecek Yerler

venedik gondollarıVenedik gezilecek yerler yazısında Venedikte alışveriş yapılacak yerler, Venedikte ucuz alışveriş mağazaları, Venedik yemek yenilecek yerler, Venedik gezilecek yerler ve Venedik yapılacak şeyler ile ilgili bir Venedik gezi yazısı hazırladım. Verona’dan otobüsle yaklaşık 2 saat süren bir yolculuk sonrası Venedik’e gitmek üzeredeniz taşıtı terminaline vardık. Önce Vaporetto yani bizim İstanbul’daki deniz motorları/vapurları

ile 20 dakika süren bir vaporetto yolculuğu ile Venedik gezilecek yerler arasındaki yerlerden Rialto Köprüsü, Son nefes köprüsü, San Marco meydanı ve Saat Kulesini daha yakından görebilmek için yolculuğa başladık.

Vaporettoların hareket noktasında bulunan Venedik gezilecek yerler arasında yer alan Gazzettıno da meşhur venedik maskeleri, magnet ve hediyelik eşya satan dükkanlarda uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz. Maskeler 10 Euro dan başlıyor. Magnetleri ben pazarlıkla 4 tanesini 5 euro ya satın aldım.

venedik gezilecek yerlerVenedik’te vapurdan indiğimizde küçük bir köprüden geçtik ilk önce. Bu köprüden, bir diğer köprü olan, Son nefes köprüsünü görüp,arkama bu köprüyü alıp, fotoğraf çektirip, Venedik gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alan ünlü San Marco meydanına doğru ilerledik. Meydana doğru ilerlerken gözünüze ilk çarpan, meşhur saat kulesi olacaktır. Ardından Venedik gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden San Marco Bazilikası ve Dükler Sarayı çıkıyor karşımıza. San Marco meydanı turistlerin buluşma noktası, oldukça ilgi çeken ve geniş bir meydan. Özellikle akşamları ışıkların yanması ve çan sesleri ile büyüleyici bir atmosfer oluyor.

Venedik’te alışverişte aklımda kalan sadece maske ve murano taşı süslemeli saatler oldu. Maskeler Venedik merkezinde kaliteli ama biraz pahalı fiyattan satılıyor , az önce dediğim gibi Il Gazzettıno da daha ucuza bulma şansınız var. Murano taşlı saatler ise, her dükkanda karşınıza çıkıyor. Fiyatı 15 Euro olan bu saatlerden mutlaka almalısınız. Hem şık, hem uygun ve İstanbul’da yaklaşık 4 katına bir fiyatla satıldığını öğrendim.

venedik gondolVenedik’te aklımda kalan bir diğer gezimiz ise, büyük bir heyecanla beklediğim; dış kapılarının hemen önü nehir olan ( bizim İstanbul boğazındaki yalılar gibi ), buram buram tarih kokan ve yaşamın olduğu evlerin arasından ve tarihi köprülerin altından geçerek hayatım boyunca unutamayacağım 25 dakikalık bir gondol gezisiydi. Venedikte yapılacak şeyler arasında ilk sırada geliyor gondol gezisi. Tur programına dahil olduğumuz için, 6 kişilik gruplar halinde katıldık bu geziye. Eğer bireysel gitmek isteseydik hem ucuz yani 15 Euro karşılığı hem de bize özel bir gondol gezisi olacaktı. Size tavsiyem tur rehberine 25 euro verip 6 kişilik gruplar halinde gezeceğinize pazarlıkla 15 euro karşılığında istediğiniz kişiyle , kişiye özel bir Gondol turu yapabilirsiniz. Çünkü Venedikte Gondol turu fiyatları 15 euro…

Venedik’te yemek konusunda anlatacak pek fazla bilgim yok. Sadece Venedikliler deniz ürünlü makarnayı çok severmiş ve bundan başka makarna yemezlermiş. Bunu öğrendim. Ben Venedikte, Happy Pizza isimli cafede tercihimi pizzadan yana kullandım ve pişmanda olmadım. Ayrıca San Marco meydanında 3 euro ya meşhur kurabiye Dolci yiyip, 3 euro ya Cappuccino içtim.

Yazan : Fulya Mamık

One thought on “Venedik Gezilecek Yerler

  1. Her zaman gitmek istediğim yerlerden biridir Venedik, en kısa sürede gideceğim kısmetse. Teşekkürler bu güzel yazınız için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir