Universal Stüdyoları Los Angeles

universal studiosUniversal Stüdyoları yazısında Amerika gezimizde gittiğimiz Los Angeles Hollywood da bulunan Universal stüdyoları gezisi boyunca yaşadıklarımı, Universal stüdyoları içinde katıldığım aktiviteleri, Universal stüdyoları giriş ücreti, Universal stüdyoları ulaşımı hakkında bilgiler verdiğim Los Angeles Universal Stüdyoları yazısı hazırladım. Amerika gezisi sırasında Los Angelesa gittiğimizde Los Angelesın en güzel yerlerinden olan Santa Monicada

bir otele yerleşmiştik. Los Angeles gezisinde ilk günü Sunset bulvarı, Malibu, Beverly Hills ve Hollywooda ayırdık. İlk gün boyunca buraları gezdik. İkinci gün ise tam bir günü Universal stüdyolarına ayırmaya karar verdik. Üniversal stüdyolarını gezmek için bir tam güne ihtiyaç olduğunu daha önceden duymuştuk. Amerikada kiralamış olduğumuz arabayla Santa Monicadan Universal stüdyolarına yarım saatte ulaştık. Universal stüdyoları Hollywood merkezine yakın bir yerde bulunuyor.

üniversal studios logoArabayı park ettikten sonra tabelaları izleyerek stüdyoların bulunduğu yere doğru yürümeye başladık. Kendimizi restoranların mağazaların ışıklı animasyonların bulunduğu alışveriş merkezine benzeyen bir yerde bulduk. Meşhur Universal stüdyoları acaba burası mı diye düşünürken Universal stüdyolarının giriş kapısında bulduk kendimizi. Girişte bulunan gişelerin önünde bulunan dünya şeklindeki demirden logo ile fotoğraflarımızı çektirdik. Universal Stüdyoları giriş ücreti olarak kişi başı 80 dolar ödedik. Gişelerde öncelikli bilet alma imkanınızda bulunuyor. Bu öncelikli bilet ile içeride bulunan bütün aktivitelere hiç bir sıra beklemeden girebiliyorsunuz. Ancak bu biletin ücreti tam hatırlayamama rağmen kişi başı 150 dolar civarıydı. Neredeyse iki katı kadar. Biletçi burada bu bileti satmak için içeride çok sıra oluyor, çok kuyruk var, akşama kadar bitiremezsiniz gibi şeyler söylüyor. Bende gitmeden önce her aktivitede çok kuyruk olduğunu duymuştum. Ancak biz haftaiçi gittiğimiz için içeride hiçbir yerde beklemeden yada çok kısa süre bekleyerek girebildik. Haftasonu ve tatil günleri ise çok kalabalık olabilir. Bu yüzden buraya gelmek için haftaiçini şiddetle tavsiye ediyorum. Giriş ödediğiniz ücretten sonra içeride başka hiç bir ücret ödemiyorsunuz. Bütün aktivitelerden faydalanabiliyorsunuz.

Universal Stüdyoları Korku Tüneli

Universal stüdyolarına girer girmez hemen sol tarafta sizi korku tüneli karşılıyor. Adı korku tüneli olan bir yere girerken zaten içeride korkutacaklarını bildiğin için hiç korkacağımı düşünmüyordum. Ama öyle olmadı. İçeride kapkaranlık bir ortamda sizi gerçekten korkutuyorlar. Aynı zamanda da korktuğunuza gülüyorsunuz. Korku tüneli içine girerken hiçbir şeye dokunmamanız gerektiği konusunda uyarılıyorsunuz. Sizi korkutacaklar ama onlarda size dokunmayacaklar. Korku tünelinde bazen nereden korkunç birşeyin geleceğini anlayabiliyorsunuz. Bazen ise hiç düşünmediğiniz bir anda bir canlı sizi o anda ne yapmak istiyorsa yaparak korkutuyor.

universal stüdyolarıKorku tünelinden çıktıktan sonra biraz yürüdük. Etrafımızda sürekli film karakterlerinin kılıklarına girmiş insanlar bulunuyordu. Bir tarafta Marilyn Monroe diğer tarafta Hulk, Batman, Shrek birçok tanıdık sima dolaşıyor. Bu defa Universal stüdyoları içinde filmlerin çekildiği yerlere doğru yapılan tura katılıyoruz. Her yanı açık bir vagona biniyoruz. Vagon bizi 45 dakika boyunca gezdiriyor. Buranın en güzel aktivitesinin bu olduğuna gün sonunda karar verdik. Bu gezinti sırasında bildiğimiz bir çok filmde kullanılan araçları, binaları, gemileri, kaza yapmış bir uçağı görebiliyorsunuz. Gözlüklerinizi takın uyarısıyla gözlüklerimizi takıyoruz ve inanılmaz bir eğlencenin içine giriyoruz. King Kong filminin içinde hissediyoruz kendimizi. Bilmem kaç boyutlu bu muhteşem şovdan sonra herkesin çok etkilendiği yüz ifadelerinden belli oluyor. Tur boyunca çeşitli sinema çekim hilelerini de bize gösteriyorlar. Bu tur sonunda buradan çıksak bile verdiğimiz paraya değdiğini düşünecek kadar keyif aldık.

universal stüdyoları javsHiç düşünmeden diğer bir aktiviteye doğru yöneliyoruz. Sırada Transformers var. Arabaya benzer bir şeyin içine 4 sıra halinde 16 kişi biniyoruz gözlüklerimizi takıyoruz ve macera başlıyor. Direk filmin içine sokuyor sizi. Taktığımız gözlükler kaç boyutlu bilmiyorum ama ancak bu kadar gerçekçi olabilir. Bazen korkup gözlükleri çıkarmak durumunda kalıyoruz, bazen midemiz bulanıyor bazende gözümüzün önünde patlayan bir bombanın sıcaklığıyla irkiliyoruz. Bittikten sonra herkes birbirinin yüzüne bakıyor. Herkes şaşkın.

Sırada Mummy var. Mumya filminden görsel eşliğinde içeri giriyoruz. Burasının gerçek bir tren yolculuğu olduğunu son anda anlıyorum. Geri çıkayım mı acaba diye düşünürken kendimi trene binmiş halde buldum. Binmez olaydım. Burada gözlük falan yok. Herşey gerçek. Karanlık bir ortamda mumyaların arasından yavaşça başlayan yolculuğumuz bir anda kapkaranlık hiç bir şey görmediğimiz nereye gittiğimizi bilmediğimiz bazen çok hızlı bazen ters döndüğümüz bir tren yolculuğuna dönüyor. Bitmek bilmedi. Adrenalin bir yere kadar diyenler binmesin.

Daha sonra Jurassic Park, Shrek, açık hava gösterileri gibi pek çok etkinliğe katıldık. Girerken pahalıymış dediğimiz Universal stüdyoları içinden 6 saat sonra verdiğimiz paraya sonuna kadar değdiğini düşünerek çıkıyoruz. Los Angeles hakkında daha fazla bilgi edinmek için Los Angeles Gezilecek Yerler Hollywood hakkında daha fazla bilgi edinmek için Hollywood Gezilecek Yerler yazılarını okuyabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir