Ülke Simgeleri

paris otelParis Eiffel Kulesi : Sadece demirden yapılmış bu yapı ülke simgeleri arasında dünyada en bilinen yapıdır. Her yıl milyonlarca turisti Fransaya çeken Eiffel kulesi Parisi önemli bir turizm şehri haline getirmiştir. AcabaEiffel kulesi hiç yapılmamış olsaydı Paris şu anda olduğu kadar popüler ve turistik bir şehir olurmuydu. Paristeki Eiffel kulesinin bir ikizide Las Vegasta Paris otelde yapılmıştır. Boyut olarak orjinalinden biraz kısa olsa da taklidi bile Las Vegasın en görkemli yapılarından biri olmayı başarmıştır.

Londra Big Ben :Big Ben ülke simgeleri arasında Londra Thames ırmağının hemen kenarında bulunan Big Ben diğer adıyla saat kulesi İngiliz halkı atarafından İngilterenin dünyaya açılan en önemli simgesi olarak

belirlenmiştir. Parlemanto binasını içinde bulunduran bu görkemli yapı Londra Westmnister bölgesinde Londranın diğer gezilecek yerlerinin hemen ortasında yer almaktadır. 1950 yılında yapılmaya başlanmış olan Big Ben her yıl milyonlarca turisti çevresinde toplamıştır.

Mısır Piramitleri : Yapımının üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen henüz nasıl yapıldığının çözülememiş olduğu Mısır piramitleri Mısırın en önemli hatta tek simgesi olmasının yanında dünyanın en bilinmeyenli ülke simgeleri ilk sırasındadır. Bundan 2000 yıl önce yapılmış olan piramitlerin 3.14  pi sayısına göre yapılmış olduğunun ve o dönemlerde böyle bir matematik bilgisiyle bir yapı yapılmış olması şaşkınlık uyandırmaktadır. Mısır piramitlerinin nasıl yapıldığı ile ilgili son iddialar ise piramitte bulunan her bir taşın şu anda bulunduğu yerde kalıbın içine dökülerek yapıldığıdır.

İstanbul Ayasofya : Türkiyeye gelen turistlerin en çok merak ettikleri ve ilk görmek istedikleri yerdir Ayasofya müzesi. Eskiden kilise olan Ayasafya İstanbulun fethi ile birlikte cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yapıldığı dönemin mimari gelişimini düşünürsek o dönemde ki yapılmış olan en geniş kubbeye sahip olan Ayasofya müzesi mimari açıdan öenmli bir çalışma olmuştur. Dünyaca ünlü yazar Dan Brownun yazmış olduğu Cehennem kitabında da Ayasofyanın altında yatan gizli sırlardan bahsedilmektedir. Cehennem kitabı sayesinde Ayasofya müzesinin dünya üzerinde bilinilirliği ve popülaritesi kat kat artacaktır.

Rusya Moskova Aziz Vasil Katedrali : Moskovaya giden turistlerin uğrak yeri olan tüm dünyada Rusya ile ilgili haberlerde mutlaka gösterilen kızıl meydanda ki Aziz Vasil Katedrali Rusyanın en önemli simgesidir. 1561 yılında yapılmış olan Aziz Vasil Katedrali Rusya tarihinin bütün önemli olaylarına şahitlik etmiştir.

New York Özgürlük Heykeli : Fransa tarafından ABD’ye hediye edilen özgürlük heykeli New York ta Özgürlük adasının üzerinde bulunmaktadır. Bana göre Paristeki Eiffel kulesinden sonra dünyada ki en tanınmış ikinci yapıdır. New Yorka giden turistler Özgürlük adaısndaki Özgürlük heykeline feribotla gidebilirler.  Dünyanın çeşitli yerlerinde benzerlerinin bulunduğu Özgürlük Heykelinin bir kopyası da Las Vegasta New York otelinin hemen girişinde bulunmaktadır.

Brezilya Rio de Jenaryo : Kurtarıcı İsa Heykeli : Brezilyanın Rio de Jenaryo şehrinde Corcovado dağı üzerinde bulunan Kurtarıcı İsa Heykeli 1931 yılında New York taki özgürlük heykelinde olduğu gibi yine bir Fransız mimar tarafından yapılmıştır. Yılda 1 milyon turistin ziyaret ettiği İSa heykeli 30 metre boyunda gösterişli ve etkileyici bir görüntüye sahiptir.

italya roma kolezyumİtalya Roma Colesium : Roma imparatorluğu döneminde halkın eğlenmesi için düzenlenen insanların diğer insanlarla bazende insanların hayvanlarla dövüştürüldüğü yer olan Colesium Romanın halen en bilindik yapıları arasındadır. Roma da şehrin merkezinde bulunan Collesiuma giriş ücretlidir. Tabii Collesium denin ilk akla gelen Gladyatör filmi oluyor. Collesiumun etrafında gladyatör elbiseleri giyinmiş insanlarla ücret karşılığında fotoğraf çekilebiliyorsunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir