Uçak Yolculuğunda Kaybolan Bavul Deneyimleri

uçakta kaybolan bavulUçak yolculuğunda kaybolan bavul yazısında çok sık yolculuk yapıyor olanların başına gelme ihtimali yüksek olan seyahat ederken havaalanında bavulunuzun kaybolması durumunu kendi yaşadığımız tecrübeler eşliğinde anlatacağım. Düşünsenize tatile gitmişsiniz, bütün gerekli eşyalarınızı valizinize özenle yerleştirmişsiniz, havaalanında valizi bekliyorsunuz,

herkesin valizi geliyor sizinki ortalarda yok. Sabırla en son valiz gelene kadar beklersiniz. En sonunda hep aklınızdan geçenin başınıza geldiğini kabul etmek zorunda kalırsınız.

İstanbul San Francisco Uçak Yolculuğunda Kaybolan Bavul

uçakta kaybolan bagajUçak yolculuğunda kaybolan bavul yazısında İstanbuldan San Franciscoya yaptığım aktarmalı yolculuk sırasında yaşadıklarımı anlatacağım. San Franciscoya 6 ay kalmak için gidiyordum. Bavulumu ona göre doldurmuştum. İstanbul San Francisco arası yolculukta, İstanbuldan uçağa bindikten sonra Roma ve Los Angeles olmak üzere 2 kere aktarma yaptım. İlk aktarma sorunsuz geçti. İkinci aktarmada başıma neyin geleceğini hissetmeye başlamıştım. Vize kontrolünden geçtik. Fakat Los Angelesta yaptığım 2. aktarmada iç hatlara geçmem gerektiği için bavulumu almam gerekiyordu. Ancak bavulum gelmedi. Bende görevliye sordum ve bana bavulumun San Francisco uçağına aktarıldığını söyledi. Bende gayet memnun bir şekilde San Francisco uçağına bindim. Ancak İstanbuldan uçağa binmeden önce görevliye sorduğumda bavulumu Los Angelesta almam gerektiğini söylemişlerdi. Los Angelestan San Franciscoya gidene kadar hep bir şüphe vardı aklımda.

Uçak indikten sonra bavulumu almak için bekledim. Gitgide tedirgin oldum ve korktuğum başıma geldi. Bavulum gelmedi. Daha sonra bir uçak pilotu şans eseri orada bekliyordu ve benim çaresizce bekleyişimi fark etti. Beni kayıp bavulların kaydını yapan bir yere götürdü. Oradaki yetkili bana bavulum hakkında (şekil, renk, marka vb.) birkaç soru sordu. İnanın o stres altında bavulla ilgili bir tek markası aklımda kalmıştı. Daha sonrasında bana verdiği formu doldurdum. Yapılan bu hata üzerine bana bir kutu kişisel bakım seti ve t-shirt verdiler. Ben 6 aylığına gittiğim San Franciscoda kalacağım hostelin yolunu tuttum. Bavulumun bir kaç gün içinde bana ulaşacağını söylemişlerdi ama acaba hiç gelmezse diye düşünüyor insan.

Bavulum 3 gün sonra konakladığım hostele gönderildi. Artık böyle bir durumla karşılaştığınız zaman ne yapabileceğiniz hakkında bir fikre sahipsiniz.

Manchester İstanbul Uçak Yolculuğunda Kaybolan Bavul

uçakta kaybolan valizUçak yolculuğunda kaybolan bavul yazısında Manchester İstanbul yolculuğunda başıma gelen kaybolan valiz tecrübemi anlatacağım. Manchesterdan Amsterdam aktarmalı olarak Thy ile İstanbula geliyordum.İstanbul havaalanında bavulumu bütün gelen bavullar bitene kadar bekledim. Bir yerden sonra bi aksaklık olduğunu anlıyorsunuz zaten. Bavulum yoktu. Atatürk havaalanında bagajların alındığı yerin biraz ilerisinde bagaj kayıp yeri gibi bir bölüm var. Bagajı kaybolanlar buraya gidiyor. Bende oraya gidip bagajımın kaybolduğunu söyledim. Check in yaparken bagajı içeri aldıklarında bir bagaj numarası veriyorlar, görevli o numarayı istedi. O numarayı bilgisayar ekranına girdiği anda benim bavulum gözüktü. Bavul Amsterdamdaydı. Bana bir form doldurttular. Formda çantanın özelliklerini neye benzediğini falan belirtiyorsun. Birde çantanın sana ulaşmasını istediğin adresi yazıyorsun. Görevli çantamın ertesi gün gün içinde bana ulaşıcağını söyledi. Saat kaç gibi ulaşır dediğimde oturduğum yerin Anadolu yakası olduğu için akşam saatlerinde çantamın bana ulaşabileceğini söyledi. Ertesi akşam gece 24.30 gibi zil çaldı. Çantam gelmişti. Çantayı getirenler bu gibi kayıp çantaları İstanbuldaki adreslerine sabahtan akşama kadar taşıyorlarmış. Çantamı kontrol ettiğimde sağ gözünün karıştırılmış olduğunu gördüm. Amsterdamda çantanın kime ait olduğunu anlamak için bir bilgi araştırdılar heralde diye düşündüm.

Yolculuk yaptığım çantaların hepsine mutlaka benim adımın ve telefon numaramın olduğu bir kartvizit koyarım. Sanırım bu çantanın benim olduğunun anlaşılmasını sağlayan bu kartvizit olmuştu.

6 thoughts on “Uçak Yolculuğunda Kaybolan Bavul Deneyimleri

 1. 2011 yaz tatilini frankfurt mallorca olarak planlamistik .. frankfurtta valizlerin ucGa alinisini izlerken benim valizin yere dustugunu gordugumde icimde valizi unutacaklarina dair korku salmisti .. ispanyaya geldigimizde valizin gelmediginin gorunce buyuk bir hayalkirikligi yasadik .. kayip burosuna bildirimden sonra otele geldik ve erstesi gun valizlerin gelmesini umid ettim valizler erstesi gun saat 17 gibi geldi ve mayolari alarak deniz e girmeyi basardim .. eve dondugumuzde yazdgimiz sikayet neticesinde 2 gunluk bize condor firmasindan 18 euro kucuk bir meblag odendi.

  • Semih sende başından geçen bu deneyimi paylaştığın için teşekkürler. Bu yazıyı okuyanlar senin gibi kendilerinin yaşadıkları kaybolan bavul deneyimini yazarsa, bu konuda hepimiz daha bilgilenmiş oluruz. Teşekkürler.

 2. Bundan yaklaşık 10 – 14 yıl önce Paris’ten Türkiye’ye dönerken valizim kayboldu.
  Aynı anlattığınız gibi , uçaktan iner inmez heyecanla valizlerimizi beklemeye koyulduk. Tabi bekle bekle bekleee valiz gelmiyor. .
  Hemen havalimanında kaybolan valizler bürosuna başvuruda bulunduk. Neden gelmediği ve şu an valizin nerede olduğu hakkında hiçbir görevlinin bir bilgisi bulunmuyordu. Bu bilginin cevabına tam 1 hafta sonra ulaştık. Valizimiz İTALYA ya gitmiş…. : ) O dönem benim en çok gitmek istediğim ülkeye valizim benden önce gitti yani : )
  Teslimin nasıl olduğunu soracak olursanız, valizimizi tam 1 ay sonra bize teslim etmişlerdi. O dönemin teknolojik şartlarını düşündüğümde bu süreyi normal karşılıyorum şimdilerde…
  En kötü yanı, o valizin içine Paris ten aldığım hediyeleri koymuş olmamdı…

  • Galiba ilk bir kaç gün içinde valiz gelmezse ondan sonra gelip gelmeyeceği şüpheli oluyor. 1 ay sonrada olsa valizin size ulaşması hiç ulaşmamasından daha iyi tabii.

 3. 2011 Ekim’inde Egypt Air ile Kahire aktarmalı Tanzanya-Dar Es Salaam uçuşumuz için uçak İstanbul’dan rötarlı kalkmıştı. Kahire’de biz bir uçaktan inip, diğer uçağa koşup yetişmiştik, ama Dar Es Salaam’a sabahın 5’inde indiğimizde sırt çantalarımızın yetişemediğini anladık.
  En iyi ihtimal bir sonraki Egypt Air uçuşu 2 gün sonraydı ve bizim tren ile Zambiya’ya geçmemiz gerekiyordu. 100 USD tazminat alıp elimizi kolumuzu sallaya sallaya 46 saatlik Zambiya tren yolculuğuna çıktık. 2 gün sonra sırtçantalımızı bulmuşlar ve Lusaka havalimanına göndermişlerdi. Temiz kıyafetlere kavuşmanın mutluluğu inanılmaz bir hatıraydı 🙂

  • Heralde en kötüsü bu olsa gerek. Tatilden dönerken değil de tatile çıkarken çantaların kaybolması. Çoğu zaman uçakla indiğimiz yerde 1-2 gün kalıp başka şehirlere gidiyoruz. 2 gün sonrada olsa sırtçantalarınızın gittiğiniz yerde sizi bulması çok iyi olmuş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir