Toledo Gezilecek Yerler

toledo gezilecek yerlerToledo gezilecek yerler yazısında Toledoya yaptığımız günübirlik seyahat boyunca yaptıklarımızdan ve Toledo gezilecek yerler ile ilgili bilgilerden bahsettiğim bir Toledo gezi yazısı hazırladım. İspanya seyahatimin ikinci gününde, Madrid’den yaklaşık 1,5 saatlik bir otobüs yolcuğu sonrası, İspanya’nın Kastilya La Mancha bölgesinin merkezi olan, Toledo şehrine vardık.

Toledo denince akla ilk gelen şey, bir orta çağ kenti ve demir atölyeleridir. Tura ilk olarak, Toledo gezilecek yerler arasında yer alan geleneksel Toledo maden işçiliği ile yapılmış hediyelik eşya satan dükkan ve kılıç yapımı atölyesi ziyaretlerimizle başladık. Savaş zamanlarında rıh ve kılıçların çoğu bu şehirden temin edildiğinden, Toledo’ya gelen turistler tarafından yoğun ilgi var bu atölyeye. Bu atölye, Toledo’da hediyelik eşya satın alacağınız tek adres diyebilirim. Turdaki çoğu erkek, benim havaya kaldıramadığım ağırlıktaki ünlü ve el yapımı olan kılıçlardan satın alırken, bayanlar da el yapımı 24 ayar ve 12 ayar altın kolyelerden satın aldılar.

toledo gezi yazısıŞehre ilk girdiğimiz anda, Alcantara Köprüsü ve San Martin Köprünü görerek, Toledo şehrinin tüm tarihini gözler önüne seren, Toledo tepelerinde, harika bir manzaranın ortasında bulduk kendimizi. Burada, Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Toledo’nun büyüleyici manzarasını arkamıza alarak fotoğraf çektirdikten sonra, Toledo gezilecek yerler arasında yer alan Toledo’nun ünlü meydanı olan, Plaza de Zocodover en Toledo meydanına gitmek üzere tekrardan yola koyulduk. Toledo meydanına gitmek için, tur otobüsünden indiğimizde, bizi dik bir yamaç karşıladı. Toledo, turistler tarafından sıkça ziyaret edilen bir şehir olduğundan, bu dik yokuşu daha zahmetsiz çıkabilmek için yürüyen merdivenler yapmışlar. Biz de bu sayede hiç yorulmadan meydana çıkmış olduk.

Plaza de Zocodover dan şehir gezimize başlayarak, Toledo’nun dar ve orta çağdan kalma evlerinin arasından geçerek, önce Toledo gezilecek yerler içindeki görülmesi gereken ilk yer olan Toledo Katedralini gezdik. Gotik mimari tarzda inşa edilen bütün katedraller benim ilgimi çektiğinden, Avrupa’nın en zengin katedrallerinden olan Toledo Katedraline hayran kaldım diyebilirim. Kilisenin içi şıkır şıkır, hangi odasına baksanız zenginliklerle dolu. Altından yapılmış taçlar,kılıçlar,kolyeler, kral ve kraliçelerin aksesuarları görülmeye değer. Toledo Katedralinden sonra, Santa Tome Kilisesine girdik. Santa Tome Kilisesinde, ünlü ressamların tabloları büyük ilgi görüyor. Bende, ünlü ressam El Greco’nun Hz.İsa’nın çarmıha gerilmeden önce, kıyafetlerinin çıkarıldığı anı tasvir ettiği tablosunu çok ama çok beğendim. Tabloyu diğer ressamların tablolarından farklı kılan şey; koyu ve sade renklerden farklı olarak, kırmızı , sarı ve yeşil renklerin kullanılmasıdır.

Toledo Gezilecek Yerler Listesi

toledo katedraliToledo gezilecek yerler listesi içinde yer alan Alcantara Köprüsü, San Martin köprüsü, Bisagra Kapısı, Kılıç Atölyesi, Plaza de Zocodover, Toledo Katedrali ve Yahudi Mahallelerini gezdikten sonra Santa Maria la Blanca Sinagogu na yaptığımız gezinin ardından, Toledo gezi turumuz sona erdi.

Toledo’da gezimizde gördüm ki, Toledo sadece orta çağdan kalma bir kent ve bu özelliğinin dışında da pekte yapılacak bir şeyin olmadığı bir şehir. İspanya’ya gitmişken uğranılması gereken bir yer olup yemek konusunda ben tercihimi pizzadan yana kullandığım için önerebileceğim bir özel yemeği yok. Sadece Toledo’da ne yenir sorusunun cevabı olarak, Araplar tarafından Toledo ya getirilmiş olan Mazapan tatlısını önerebilirim…

Yazan: Fulya Mamık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir