Tayland Ulaşım

tuktukTayland Ulaşım yazısında öncelikli olarak Taylanda uçak ile ulaşım konusundan bahsedeceğim. Sonrada Tayland ulaşım yazısına Tayland şehir içi ulaşımı hakkında bilgiler vererek devam edeceğim. Taylanda THY’nın direk uçak seferi bulunmaktadır. Uçak yolculuğu yaklaşık olarak 10 saat sürmektedir. Dünyanın dönüş yönünden ötürü uçak yolculuğunun süresi Taylanda giderken ve dönerken farklı olmaktadır.

Gidiş dönüş süresi arasında yaklaşık bir buçuk saatlik bir farklılık bulunmaktadır. İstanbul Atatürk Havaalanından kalkan THY uçağı Taylandın başkenti Bangkok taki Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanına inmektedir. Uçak biletlerinin fiyatları 1800-1900 TL civarındadır. Taylanda Thy dışında bir çok firmayla aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Bu şekilde aktarmalı uçak biletlerinin fiyatları daha ucuzdur. Tayland havaalanına indikten sonra şehir merkezine gitmek için taksi kullanabilirsiniz. Genelde Taylanda tur şirketleriyle gidildiği için havaalanında tur şirketinin hazırlamış olduğu araçlarla kalacağınız otele gidebilirsiniz. Thy uçakları Taylanda sabah erken saatlerde ulaştığından ve Taylandda otel giriş saatlerinin 14.00 olmasından dolayı tur şirketinin sizi karşılayan araçları rehber eşliğinde öncelikli olarak şehir turuna çıkabilirler. Yani yapmış olduğunuz yaklaşık 10 saatlik uçak yolculuğundan sonra hiç dinlenmeden Tayland gezisi başlamış oluyor. Havaalanının şehir merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 25-30 dakika kadar sürmektedir. Bu yolculuğun taksi parası gideceğiniz yere göre 400-500 baht (20-30TL) tutmaktadır.

tayland trafikTayland da bulunduğum süre boyunca ben her yere taksiyle gittim. Taksimetre ücretleri İstanbul’a göre gerçekten çok ucuz. Şehir merkezinde gideceğiniz hiç bir yerin ücreti 15 TL yi geçmeyecektir. Taksicilerin İngilizcesi hiç yok denecek kadar azdır. Taksiciler birazda gariptirler. Tayland taksicilerinin gariplikleriyle ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Bu taksilerde sürekli buz gibi klima çalışmaktadır. Taylandın bunaltıcı sıcağıyla taksinin serin havası arasında hasta olmamaya dikkat edin. Taylandın başkenti Bangkokun merkezinde sabah saatlerinde ve iş çıkış saatlerinde çok yoğun bir trafik olmaktadır.

Taylandda şehir içi ulaşımda trenlerde kullanılmaktadır. Ancak turist olarak Bangkoka gidenler bu trenleri pek tercih etmezler. Yukarıdaki resimde gördüğünüz tuk tuk adı verilen araçları da Tayland da her yerde görebilirsiniz. Denemek isterseniz binebilirsiniz. Turistlerin yoğun olarak tercih ettiği bu tayland ulaşım aracı ile pek çok kişi resimde çekilmektedir. Ancak o bunaltıcı sıcakta klimalı taksiler her zaman öncelikli tercihiniz olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir