SİROS ADASI GEZİLECEK YERLER

sirosta gezilecek yerlerYunan Adaları gezilecek yerler yazıma öncelikle, Kiklad Adalarının idari merkezi konumunda yer alan Siros Adası ile başlamak istiyorum.

Temmuz 2017 de Ets tur gemisi ile Yunan Adaları gemi turuna katıldım. Gemi ile seyahat nasıldı? diye merak ediyorsanız, bir öneki “Gemi ile Yunan Adaları Gezisi” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz…

Yunan adaları gezimize, Çeşme Marinadan 6,5 saatte Siros Adasına gelerek başladık. Geminin Syros Limanına yanaşmasıyla birlikte, geminin en üst katından, küçük ama bir o kadarda etkileyici bir ada olan Siros Adasının gün batımı fotoğraflarını çektik. Gördüğünüz manzaradaki yer Hermoupolis diye geçiyor. Deli gibi esen bir rüzgar var. Ama ada içine girince, dar sokaklar rüzgarı kesiliyor.

Gemi turunda, Siros Adası için ekstra tur programı yok. Sakın korkmayın, çünkü ada çok küçük ve tek başınıza çok rahat gezebilirsiniz. Geminin yanaştığı Siros Limanından sahil boyunca yürüyerek (3-4 dakika kadar) sahildeki heykelin ( aşağıda resmi var ) arkasındaki sokaktan girince, Siros Adasında ilk görmeniz gereken yer olan Miaulis Meydanındaki Belediye Binasını görüyorsunuz. Meydanda sizi Amiral Andreas Miaouli’ nin heykeli karşılıyor. Arkasında da kocaman Belediye Binası…

Belediye Binasının içini gezdikten ve merdivenlerinde biraz oturduktan sonra, hemen sağ tarafından yukarı doğru çıkmaya başladık. Siros Adası görülmesi gereken yerlerinden; Apollon tiyatrosunu ve daha sonra ihtişamlı Hagios Nikolaos Kilisesi gördük. Eğer sizin vaktiniz daha bol ise, Siros Adasının en tepesindeki ihtişamlı St. Nikolas Kilisesine çıkmayı ihmal etmeyin.

re

Siros Adasında, hemen hemen tüm adanın sokaklarının mermerle kaplı olmasına bayıldımmmm.. Gemiden iner inmez, yerlerin mermerden yapılmış olması, sizinde ilk dikkatinizi çekeceklerden biri olacak. Tertemiz sokakları, şık cafeleri ve muhteşem evleri ile Siros Adasına hayran kalmamak elde değil..

Siros Adası için oldukça kısa bir zamanımız olduğundan, vaktimizi en iyi şekilde değerlendirip, adanın sokaklarında hızlı adımlarla ve adanın ruhunu hissederek gezdik. Şimdi sırada Santorini Adası gezilecek yerler var : ) Gemimiz Siros adasından gece 23.00 da ayrıldı. Sabah 07.00 da Yunan adaları arasında en güzeli olan Santorini adasına vardık. Buradan Santorini adası yazısına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir