Şirince Gezisi

şirince gezilecek yerlerİstanbuldan bir grup gezgin arkadaşla beraber hafta sonu yola çıktık. Rotamız Şirince, Selçuk, Efes, Kuşadası Alaçatı ve Çeşmeydi. 2 gün içinde bütün bu yerleri gezdik. Daha önce Çeşme gezilecek yerler ile ilgili bir yazı yazmıştım. Bu yazıda Şirince Selçuk Efes Kuşadısında gezdiğimiz yerlerden bahsedeceğim. Şirince, Maya Takvimine göre 21 Aralık 2012 gününde dünyanın sonunun geleceği ve bu sondan etkilenmeyecek tek yer olarak gözükmekteydi.

Pek çoğumuzun ismini, yerini dahi bilmediği bu küçük köy o tarihlerde hemen her gün Tv ekranlarında gösterilmesiyle herkesin bildiği bir yer oldu. Şirince, İzmir Selçuk’a 8 kilometre mesafede bulunmaktadır. Ulaşım yolu olarak son bir kaç kilometre dışında bir sıkıntı yok.

şirinceŞirinceye gittiğimiz anda ilk dikkatimi çeken buranın tamamen turistlere hitap eden bir yer haline gelmiş olmasıydı. Her yerde turistlere yönelik dükkanlar, hediyelik eşya satan yerler, çok sayıda şarap satan yer bulunmaktaydı. Şirince girişinde nüfusun 570 olduğuna dair bir tabela görüyorsunuz. Uzun bir yolculuk sonucunda sabah erken saatlerde Şirinceye geldiğimiz için henüz gezmeye başlamadan ilk durağımız Şirince girişinde yer alan Yorgo restorantta kahvaltımızı yaptık. Burada biz daha kahvaltı yaparken onlarca tur otobüsü Şirinceye turistlerle beraber geliyordu. O kadar çok geldi ki Şirincenin girişinde bir trafik karmaşası yaşanmaya başladı. Şirinceyi gezmeye başlayınca her yerin turistlere hitap eden mekanlara dönüştürüldüğünü gördüm. Şirince gerçektende alışık olduğumuz köylerden farklı başka bir ortama sahip bir yer. Gezilecek çok fazla yer var diyemem. Biz 1-2 saat içinde Şirincenin dar sokaklarında gezip bitirebilirsiniz.

meryem ana eviŞirinceden sonraki durağımız St. Jean Anıtını geziyoruz. Buradan sonrada bu bölgede turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerin başında yer alan Meryem Ana evinin olduğu yere gidiyoruz. Rehberin anlattıklarına göre Meryem Ananın hayatının bir bölümünde burada yaşadığına dair çeşitli kanıtlar yer almaktadır. Meryem Ana evinden çıktıktan sonra dilek çeşmelerinin olduğu yere geldik. Burada bulunan üç çeşmeden her biri aşk, sağlık ve başarı için olduğunu rehber söylüyor. Dileğini dileyip bu çeşmelerden su içiyorsun. Tabii çeşmelerde uzun bir kuyruk oluşuyor. Çeşmelerin hemen yanında herkesin dileğini yazıp duvara iliştirdiği dilek duvarı gibi bir yer bulunmakta. Buradan sonraki sıradaki durağımız Efes. Efes tarihe tanıklık eden bir çok yapı ve eserin bulunduğu bu bölgede mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Selçuk’a bağlı Efes bu bölgenin en eski yerleşim yerlerinden birisidir.

Efes, Selçuk, Şirince, Kuşadası bölgesinde ne yenir ne içilir? Bu bölgede meşhur olan çok sayıda çöpşiş restoranı bulunmaktadır. Bu çöpşiş restoranlarında öğlen veya akşam yemeği için çöpşiş restoranlarına gidebilirsiniz. Bu restoranlarda çöpşişin yanısıra diğer bütün et yemekleri de bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir