Seyahatlerinizde Tasarruf Etme Yolları

euro fotosuYeni bir seyahat planı, yeni harcamaları da beraberinde getiriyor. Tatil ya da yolculuk planı yaparken bütçe tasarrufu sağlamak bir sonraki seyahati kolaylaştırıyor. Seyahatlerde tasarruf etme yollarını kullanarak masrafları azaltmak mümkün.

Seyahatlerde Tasarruf Etme Yolları

1. Araç kiralama seçeneğini kullanın

Dünyada ve ülkemizde hızla yaygınlaşan araç kiralama kültürü önemli bir tasarruf yöntemi. Çok yakan aracı evde bırakarak, gidilen destinasyonda yakıtı verimli kullanan araç kiralamak, hem bütçeye destek oluyor hem de etkili zaman yönetimi ile beraber bakım giderlerini azaltıyor. Örnek vermek gerekirse, İstanbul Anadolu Yakası’nda iş görüşmesi olan birinin İzmir’den İstanbul’a geçerek Sabiha Gökçen araç kiralama hizmeti alması bütçeye katkı sağlıyor.

2. Fazla eşyalar kargoya

Hava yolu ile gerçekleştirilen yolculuklarda ağırlık limitini aşan fazladan eşyalar, yüklü faturaları beraberinde getiriyor. Özellikle iç hat uçuşlarında birçok hava yolu şirketinin uyguladığı katı kurallar, fazladan eşyalar için ekstra ücret ödenmesine neden oluyor. Bu yüzden gidilecek yere götürülecek eşyaları kargolamak hem beden sağlığı hem de bütçe açısından yararlı. Gidilen destinasyondan alınan hediyelik eşyaları eve kargolamak da unutulmaması gerekenler arasında.

3. Son dakika bazen işe yarıyor

Bazen plansızlık bazı hizmetleri indirimli satın almaya yarayabiliyor. Son dakika uçak bileti, otel rezervasyonu ya da kiralık araçlar önceden rezervasyon yapılmadan daha ucuza bulunabiliyor. Acenteleri aradan çıkararak, rezervasyon komisyonu olmadan doğrudan pazarlık yapmak işe yarayabiliyor. Daha uygun fiyatları yakalamak için mutlaka internet sitesi üzerinden karşılaştırma yaptıktan sonra, araç kiralama firması ya da oteli arayarak fiyatları sormak gerekiyor.

4. Otelle ilgili detaylara dikkat edin

euro resmiSeyahat boyunca konaklama yapılacak otelle ilgili detaylar, tasarruf için oldukça önemli. Otel rezervasyonu yaptırmadan önce otelin ziyaret edilecek yerlere olan uzaklığını kontrol etmek, zaman ve yolculuk maliyetlerini azaltmak için dikkat edilmesi gerekenler arasında. Ücretsiz kahvaltı ve akşam yemeği veren otel seçeneği, 2 öğüne para vermemek anlamına geliyor. Otelin sağladığı hizmetlerin detaylarına göz gezdirmek gerekiyor.

5. Toplu taşıma alternatiflerini gözden geçirin

Seyahat edilecek noktada toplu taşıma alternatiflerine hakim olmak zaman ve para açısından tasarruf sağlıyor. Konaklanan yerde çalışanlar ya da gidilen destinasyonda yaşayanlar toplu ulaşım ağı ile ilgili en iyi bilgi alınacak kişiler arasında. Seyahatte özel ya da kiralık araç kullanıldığında bile trafiğin yoğun olduğu bölümlere girmemek ve fazladan park ücreti ödememek için toplu ulaşımdan yararlanmak akılda tutulması gereken öneriler arasında.

Seyahatte tasarrufu sağlamak için ipuçlarına dikkat etmek gerekiyor. Tasarruf ipuçları zaman yönetimini gerçekleştirirken, bütçeye de katkı sağlıyor.

2 thoughts on “Seyahatlerinizde Tasarruf Etme Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir