Schengen Vizesi Nasıl Alınır

schengen vizesiSchengen vizesi nasıl alınır yazısında schengen vizesi nereden alınır, schengen vize başvuru süreci, schengen vize ücreti, schengen vize başvurusu sırasında gerekli bilgiler, uzun süreli schengen vizesi alma yolları, schengen vizesi gerekli evraklar, konuları hakkında ayrıntılı bilgiler verdiğim schengen vizesi nasıl alınır yazısı hazırladım. Schengen vizesi nasıl alınır yazısında schengen vize başvurusu aşamasında bilinmesi gereken herşeyi yazdım.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır Nereden Alınır

schengen vizesi gerekli evraklarSchengen vizesi nasıl alınır yazısını geçen hafta başvurduğum ve almış olduğum schengen vizesi sırasında başvuru sürecinde yaşadıklarımdan edindiğim tecrübeler çerçevesinde yazıyorum. Daha önce bir kere daha Schengen vizesi almıştım. Yaklaşık 4-5 yıl önceydi. O dönemde Schengen vize başvurusu için bazı ülkeler acentaları kullanıyor bazıları ise direk konsolosluktan evrakları kendileri kabul ediyordu. Bende Almanyadan başvuru yapmak için Almanya konsolosluğuna evrakları bizzat kendim vermiştim. Ama şu anda bir çok konsolosluk direk evrakları almak yerine aracı acentalar aracılığıyla vize işlemlerini sürdürmeyi tercih etmektedirler. Bütün evrakları yetkili acentaya teslim ediyorsunuz. Acenta evraklarınızı ve pasaportunuzu konsolosluğa ulaştırıyor. Vize sonucu için ise isterseniz pasaportunuzu kargo ile evinize göndertebiliyorsunuz veya başvuru yaptığınız yerden gidip pasaportunuzu alabiliyorsunuz. Vize işlemlerini yürüten yetkili acentalar arasında Almanya ve İtalya vize başvurusu için İDATA, İspanya Fransa vize başvurusu için ise VFS Global vize yetkili acentalarını sayabiliriz.

Schengen Vize Başvuru Formu

Schengen vizesi nasıl alınır yazısında Schengen vize başvuru formundan bahsetmek istiyorum. Schengen vizesi almak için öncelikle Schengen vize başvuru formunu doldurmak gerekir. Schengen vize başvuru formu bütün Schengen ülkeleri için standart bir formdur. 4 sayfadan oluşan Schengen vize başvuru formu 37 sorudan oluşmaktadır. Başvuru formunun son 1,5 sayfası gerekli bilgilendirmeler ve imza bölümünden oluşmaktadır. Vize başvuru formu vize başvurusu için gerekli evrakların ilk sırasında yer alır. Vize başvuru formunda sizin kimlik bilgileriniz, pasaport bilgileriniz, ikamet bilgileriniz, yaptığınız iş, maddi durumunuz, gideceğiniz ülkede nerede kalacağınız, kaç gün süreyle konaklayacağınız, gitmeyi düşündüğünüz ülkede akrabalarınızın olup olmadığı konularında sorular sorulmaktadır. Bütün bu 37 soruya en doğru şekilde cevap verilmelidir. Schengen vize başvuru formunun son sayfasında da belirtildiği gibi verdiğiniz yanlış bilgiler sizin vize alamamanıza sebep olabilir.

Schengen Vizesi Gerekli Evraklar 

schengen vizesi nasıl alnırSchengen vizesi nasıl alınır konusunda Schengen vizesi almak için gerekli belgeler listesi içinde bütün ülke vizelerinde istenen evrakların aynıları vardır. Bu evraklar arasında schengen vize başvuru formundan sonra sayabileceğimiz, maddi durumu gösterir banka belgeleri, tapular, çalışma durumunuzu gösteren işyerinden alınan resmi belgeler, geçerlilik süresi bulunan pasaport, arka planı beyaz olan vesikalık resim, seyahat sağlık sigortası, uçak ve otel rezervasyonları ile ilgili dokümanlar, Schengen vize başvurusu sırasında gerekli olan evraklar arasındadır. Daha sonra yazacağım başka bir yazıda Schengen vize başvusuru için gerekli evrakları ayrıntılı olarak açıklayacağım. Yazmış olduğum bu gerekli evrakların ne şekilde hazırlanması konusunda bilgiler vereceğim. Bütün bu gerekli evrakları toplasanız dahi vize başvuru merkezinde son anda eksik bir belge çıkabilir. Genelde böyle olur. Bir belge atlanmış veya önemsenmemiş olmasından dolayı tekrar git gel yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu yüzden Schengen vize başvurusu sırasında gerekli olan evrakları en ince ayrıntısına kadar dikkatlice hazırlamak gerekir. Gerekli belgeler listesi sizin turizm amaçlı mı, iş amaçlı mı, öğrenci olarak mı gitmenize göre farklılıklar gösterebilir. Örneğin öğrenci olarak gitmeyi düşünüyorsanız gitmeyi düşündüğünüz eğitim kurumundan size gönderilen kayıt belgeleri istenmektedir. Schengen vizesi nasıl alınır yazısında özellikle tekrar belirtmek istediğim her evrak ve belgeyi mutlaka yanınızda hazır bulundurmanızdır. Madem vize başvurusu yapacaksınız şu evrağı götürmesemde olur diye düşünmeden istenen her belgeyi özenle hazırlamalısınız.

Schengen vizesi nasıl alınır yazısında son olarak yetkili vize acentalarının konumları hakkında bilgi vereceğim. Schengen vizesi başvurusu yetkili acentalarının ofisleri Türkiyenin her yerinde yoktur. Schengen vize başvurusu yetkili acentaları ofisleri İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep, Bursa, Adana, Edirne gibi büyük şehirlerde bulunmaktadır. Yetkili acentalardan başvuru yapmak için bu şehirlere gitmek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir