Schengen Vizesi Gerekli Evraklar

schengen vizesi gerekli evraklarSchengen vizesi gerekli evraklar belgeler yazısında Schengen vize başvurusu esnasında yanınızda bulunması gereken evraklar ve belgeler ile ilgili ayrıntılı olarak açıklamalar yapacağım. Schengen vizesi gerekli evraklar listesi içinde her bir belgenin nasıl olması gerektiği, schengen vizesi gerekli belgelerin ne şekilde hazırlanması gerektiği konusunda bilgiler vereceğim. Schengen vizesi gerekli evraklar toplanırken sık yapılan hatalar ile ilgili başıma gelen örnekleri anlatacağım. Schengen vizesi gerekli evraklar içinde Schengen vize başvuru formu, pasaport, fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, vize ücreti, maddi durumu gösterir belgeler, uçak otel rezervasyonları, işyeri belgeleri en önemli olanlardır.

Schengen Vizesi Gerekli Evraklar Listesi

schengen vize başvuru formuSchengen Vize Başvuru formu : Schengen vizesi gerekli evraklar arasında ilk sırada Schengen vize başvuru formu yer alır. Schengen vize başvuru formu 37 sorudan oluşan 4 sayfalık bir başvuru formudur. Schengen vize başvuru formu içinde yer alan sorulara doğru cevaplar verilmelidir. Bu sorulara verilen yanlış veya yanıltıcı cevaplar vize alma sürecinde size sıkıntı yaratabilir. Unutulmaması gereken konu, siz hayatınızda toplamda 3-5 belki 10 kere vize başvurusu yapıyorsunuz. Ama karşınızda sizin evraklarınızı inceleyecek kişi günde belki sizin başvurunuz gibi 40-50 başvuruyu bir günde incelemektedir. Karşınızdaki görevli sizin verdiğiniz yanıltıcı eksik veya yanlış bilgileri anlayacaktır. Sonra ben niye vize alamadım, benim kesin vize almam gerekirdi diye dövünmeye başlarsınız. Bu yüzden her soruyu dikkalice ve titiz davranarak cevaplamanız gerekir. Schengen vize başvuru formu ilk sayfasında kimlik bilgileri, pasaport bilgileri, ikametgah bilgileri, yaptığınız iş bilgileri ve seyahat amacınız sorulmaktadır. Schengen vize başvuru formu ikinci sayfasında ise seyahat planınızın ayrıntıları içeren gitmeyi planladığınız yer, ne kadar süre kalacağınız, nerede konaklayacağınız, bu masrafların nasıl karşılanacağı hakkında sorular yer almaktadır. Schengen vize başvuru formu 3. sayfasında ise Schengen ülkeleri içinde yaşayan akrabalarınız varsa onlara dair bilgiler istenmektedir. 3. sayfanın yarısından sonra ve 4. sayfada ise bazı gerekli bilgiler ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Vize başvuru formunun en sonuna imza atarak hem yukarıda yazan bilgileri okuduğunuzu, hemde verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu onaylıyorsunuz.

pasaport resmiPasaport : En az 3 ay geçerliliği bulunan pasaport. Schengen vizesi gerekli evraklar arasında pasaportun kendisinin yanında, pasaportun dolu olan bilgiler, vizeler, mühürlerin bulunduğu bütün sayfalarının fotokopilerini çekmeyi unutmayın. Varsa eski pasaportunuzdaki bütün dolu sayfalarında fotokopisini çekin. Bu pasaport sayfa fotokopileri istenmektedir.

Schengen Vize Ücreti : Schengen vize ücreti başvurduğunuz acentaya göre ufak değişiklik gösterebilmektedir. Ancak 170 TL ile 180 TL arasında bir schengen vize ücreti alınmaktadır. Başvuru esnasında vize ücreti dışında aracı acentalar hizmet bedeli veya koordinasyon bedeli gibi isimlerle aracılık ücreti almaktadırlar. Bunun ücrette 50 TL ile 85 TL arasında değişmektedir. Toplamda schengen vize ücreti 250 – 260 TL gibi bir rakama ulaşmaktadır. Bu parayı yanınızda bulundurmanız gerekir. Başvuru esnasında evraklarınızı içeri verirken ödemeyi yapmak zorundasınız.

Fotoğraf : Schengen vizesi gerekli evraklar arasında 2 adet biyometrik fotoğraf yer alır. Fotoğrafın ayrıntılarına burada girmeyeceğim. Fotoğrafçılar zaten hangi vize için nasıl fotoğraf istendiğini biliyorlar ve ona göre çekiyorlar. Sizin nereye vize başvurusu yapacağınızı söylemeniz yeterli. Bu konuda benim başıma şöyle bir olay geldi. Daha önceden bir vize başvurusu yaparken verdiğim fotoğrafın pasaportta bulunan başka bir vizede bulunan fotoğrafla aynı olduğu, o vizenin de 1 sene önce verilmiş olduğu, bu yüzden yeni bir fotoğraf çekilmem istenmişti. Fotoğraf sizin şu andaki halinizin aynısı olabilir. Ancak son anda bir aksilik çıkmaması için yeni bir fotoğraf çekilerek giderseniz işinizi uzatmamış olursunuz.

Seyahat Sağlık Sigortası : Schengen vizesi gerekli evraklar arasında bütün Schengen ülkelerinde geçerli olan 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası da bulunmaktadır. Burada önemli olan nokta şudur. Sigortayı yaparken sigortanın başlama tarihi sizin gidiş tarihinizden sonra olmamalıdır.

Uçak ve Otel Rezervasyonları : Schengen vizesi gerekli evraklar için uçak ve otel rezervasyonuna ait belgeler yer almaktadır. Eğer yurtdışına tur firmalarıyla gitmeyi planlıyorsanız bu evrakların hepsini tur firmaları size vermektedirler. Ancak kendiniz gidiyorsanız bu rezervasyonları siz yapmalısınız. Burda şöyle bir sorun ortaya çıkıyor. Ya vizeyi alamazsam yaptığım rezervasyonların parasını nasıl geri alabilirim. Buradaki asıl amaç seyahat planınızı niyetinizi ispatlayıcı belgeler sunmaktır. Bazı uçak firmalarına ve otel rezervasyonu sitelerine ücret ödemeden rezervasyon yapıp daha sonradan rezervasyonunuzu iptal etme imkanınız bulunmaktadır. Bu siteleri kullanarak gerekli evrakları toplayabilirsiniz.

maddi durumu gösteren belgelerMaddi durumu gösterir belgeler : Diğer adıyla seyahat masraflarınızı nasıl karşılayacağınızı gösterir belgeler schengen vizesi gerekli evraklar arasındadır. Burada maddi durumu gösteren bankalardaki hesaplarınızın son 3 aylık dökümleri, üzerinize kayıtlı olan tapular vb. Bütün maddi durumu gösteren belgeleri koyabilirisniz. Bankaların size verdiği evraklarda bankanın ilgili şubesinin imza sirküleri, belgelerin üstünde ıslak imza ve bankanın mührünün olmasına dikkat edin. Yapacağınız seyahatin masraflarını başkasının karşılayacağını belirtmişseniz aynı belgelerin ona ait olanları evraklar içine eklemelisiniz.

İşyeri Belgeleri : Schengen vizesi gerekli evraklar arasında işyeri belgeleri de yer almaktadır. Çalıştığınız işyerinden alınmış o tarihlere ilişkin izin belgeleri, Sgk belgeleri, çalıştığınız işyerinin varlığını kanıtlayan resmni evraklar vize başvurusu sırasında yanınızda bulundurulması gereken evraklar arasındadır. Eğer kendi işinizi yapıyorsanız, kendi şirketiniz var ise şirketinizin varlığını kanıtlayan ticaret odası kaydı, vergi levhası, ticaret sicil gezetesi, imza sirküleri gibi evrakları mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Schengen vizesi gerekli evraklar listesini ana başlıklar halinde ayrıntılı olarak yukarıda belirttim. Bu belirttiğim belgeler en çok başvurulan turistik amaçlı seyahat için normal bir çalışan veya işyeri sahibinden istenen belgelerdir. Bu belgeler dışında emekliyseniz, öğrenci olarak yurtdışına çıkmayı planlıyorsanız, akademik bir seyahata çıkıyorsanız, yaşınız reşit değilse gibi farklı durumlara göre ek belgeler de sizden istenebilir. Bu gibi durumlar için yetkili vize başvuru firmasının bilgilendirmelerini dikkate almalısınız.

Schengen vize başvurusu sırasında schengen vizesi gerekli evraklar arasında eksik bir evrağınız olursa görevli kişi size hangi evrağınızın eksik olduğunu söylüyor. Eksik evraklarla tekrar uğraşmamak için istenen belgeleri özenle hazırlayıp vize başvuru merkezine gitmelisiniz.

2 thoughts on “Schengen Vizesi Gerekli Evraklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir