Sapanca Gezilecek Yerler

sapancı gezilecek yerlerSapanca gezilecek yerler yazısında İstanbuldan haftasonu günübirlik gidilebilecek en güzel yerlerden birisi olan Sapancada gezilecek yerler, Sapanca gölü ve çevresi, Sapancada yemek yenilecek yerler, İstanbul Sapanca arası ulaşım, Sapancaya yakın Maşukiye, Kartepe, İstanbul deresi gibi gezilecek yerler hakkında bilgiler içeren Sapanca gezilecek yerler yazısı hazırladım. Sapanca Adapazarına bağlı Sapanca gölü kenarında kurulmuş olan

Adapazarının bir ilçesidir. İstanbul Kartal Sapanca arası 100 km, Kadıköy Sapanca arası 120 kilometre, Boğaz köprüsü Sapanca arası 135 kilometredir. İstanbuldan otobandan gidince Sapanca – Arifiye çıkışından çıktıktan hemen sonra Sapanca merkezine geliyorsunuz.

Sapanca Gezilecek Yerler : Sapanca Gölü

sapanca gölüSapanca gezilecek yerler arasında ilk sırada tabii ki Sapanca gölü gelir. Sapanca gölü çevresinde çok sayıda otel ve yemek yenebilecek restoranlar bulunmaktadır. Otobanda Sapanca – Arifiyeden çıktıktan sonra 5 dakika içinde Sapanca gölü kenarına geliyorsunuz. Göl kenarında bulunan mekanlarda dilerseniz birşeyler içebilirsiniz veya yemek yiyebilirsiniz. Biz göl kenarında bulunan Özkum restoranta gittik. Burası Sapanca gölüne sıfır konumda bulunuyor. Burada Sapanca gölüne karşı ufak bir kıyı dahi oluşturulmuş. Burada biraz oturup birşeyler içtikten sonra kalktık.

İstanbul Deresi

sapanca gezilecek yerlerSapanca gezilecek yerler listesindeki diğer bir yer olan İstanbulderesine doğru yola çıktık. Daha önce İstanbulderesi adında bir yer olduğunu bilmiyordum. Sapanca merkezden dağa doğru yeşillikler içinden 20 dakika gittikten sonra İstanbulderesine ulaştık. Yolun güzelliği gittiğimiz yerin güzelliğini belli ediyordu zaten. İstanbulderesinde, İstanbulderesi alabalık evine gittik. Burası bana göre Sapancada yemek yenilebilecek en güzel yer. Derenin kenarına kurulmuş yeşillikler içindeki bu alanda dağınık biçimde bulunan çok sayıda masa var. Heryerden suların aktığı restoranın bir bölümünde doğal şelale bile bulunmakta. Ağaçlardan gökyüzünün gözükmediği burada pek çok yemek alternatifi bulunuyor. Buranın sac kavurması ve yoğurdu meşhurmuş. Bizde bunları denedik. Yemek yemeseniz bile İstanbulderesi Sapancada mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor.

Maşukiye

sapanca yemekYeşillikler içinde gittiğimiz yoldan Spanca merkezine geri dönüyoruz. Yeni istikamet Sapanca gezilecek yerler listesinde yer alan bir diğer yer olan Maşukiye. Sapanca merkezden otobana çıkmadan İstanbul yönüne yaklaşık yarım saat gelerek Maşukiyeye ulaşıyorsunuz. Maşukiye İstanbula Sapancadan 30 kilometre daha yakın mesafede bulunuyor. İstanbuldan direk Maşukiyeye gitmek istiyorsanız otobanın İzmit Doğu çıkışından çıkmalısınız. Dilerseniz önce Maşukiyeye gidip daha sonra Sapanca gidebilirsiniz. Maşukiye yolu ile Kartepe yolu aynı yer. Maşukiye çok sayıda piknik alanı ve restoranın dağın eteğinde yanyana dizildiği yeşilin hakim olduğu bir alan. Burada da oturduğunuz restoranların içinden her yerden sular akmakta. Maşukiyede İstanbul deresine göre çok fazla restoran alternatifi bulunuyor. Biz zaten yemeği yemiş olduğumuzdan Maşukiyeyi geçerek dağın en tepesine Kartepeye doğru ilerledik.

Kartepe

kartepe otelSapancaya yakın olduğu için Sapanca gezilecek yerler arasında sayılabilecek bir diğer adres Kartepedir. Kartepe kışın kayak yapanlar için İstanbula yakın olmasından dolayı tercih edilen bir yer. Biz buraya kadar gelmişken görmek için Kartepeye kadar çıktık. Maşukiyeden 18 kilometre boyunca dağa çıkarak gidilen bir yer Kartepe. Yol düzgün ama çok virajlı olduğundan hız yapamıyorsunuz. Kartepeye neredeyse gelmiştik ki Green park otelin girişi önümüze çıktı. Daha önceden bilmiyordum. Meğerse Kartepe denilen yer tamamen Green park otele ait bir alan olarak işletiliyormuş.

Girişte görevliler konaklamak için mi yoksa gezmeye mi geldiğimizi sordu. Gezmek için 10 TL ücret ödeyerek içeri girdik. Yazın gittiğimiz için çok fazla kalabalık yoktu. İçeride bulunan futbol sahasında adını göremediğim bir futbol takımı antreman yapıyordu. Onun dışında tek aktif olan etkinlik teleferikti. Teleferik sizi Kartepenin zirvesine kartepeçıkartıyor. Bindiğiniz alandan teleferik yolunda önünüzde sadece bir tepe gözüküyor. Ancak teleferik ilerledikçe o tepe bitiyor diğeri gözüküyor, oda bitiyor diğeri gözüküyor. En sonunda zirveyi görebildik. 20-25 dakika arasında süren teleferik yolculuğu için kişi başı 25 TL ödedik. Teleferikte giderken çok güzel bir Sapanca gölü ve dağ manzarası sizi bekliyor. Dağın zirvesine çıktıkça yazın ortasında bile havanın soğuduğunu çok rahat hissedebiliyorsunuz. 1600 rakımlı Kartepeye yazın dahi olsa giderseniz bu teleferiğe mutlaka binin.

Kartepeyle birlikte Sapanca gezilecek yerler arasında bulunan bir çok yeri bir günde bitirmiş olduk. Sabah erkenden çıktığımız Sapanca gezimize Kartepeden inerken biraz virajlı olan yol dışında hiç bir sıkıntı yaşamadığımız yollardan İstanbula geri dönerek son verdik. İstanbullular için haftasonu bir günlüğüne konaklamaya gerek olmadan günübirlik giderek doğanın yeşilliklerin içinde güzel bir gezi için Sapanca tercih edilebilecek en iyi alternatiflerden biri olarak gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir