SANTORİNİ ADASI GEZİLECEK YERLER

santorinide gezilecek yerlerSantorini gezilecek yerler yazımda anlatacağım dünyanın en büyük Volkanik Patlamasını yaşayan Santorini Adası, dağın tepesindeki bembeyaz evleri ile oldukça göz kamaştırıcı ve Yunan Adaları arasında en ilgi çekici olan adadır. Sanki gerçek değil gibi duruyor. Ama bembeyaz boyanmış dip dibe evlerde yaşam var. Begonvillerle renklenmiş evleri, daracık sokakları , şık butikleri ve büyüleyici kafe ve otel manzarası ile Santorini Adası sizde derin izler bırakıyor. Tabi herşey mükemmel değil bu adada. Ne kadar bembeyaz ve büyüleyici bir ada sizi karşılasa da, dağın tepesinden aşağıya bakmak ürkütücü. Kurak yapısıyla, tarım alanları yetersiz hatta hiç yok. Her an doğal bir afetle karşı karşıya kalma ihtimalinin olması da oldukça korkutucu.Yeşil ve doğa konusunda bizim ülkemiz resmen cennetttt !

Santorini Adasına, Ets turun, Temmuz 2017 Yunan Adaları Gemi turuna katılarak gittim. Şimdi sizlere, Santorini gezilecek yerler , gemi turuyla Santorini adası nasıl gezilir? ondan bahsetmek istiyorum..

Bir diğer Yunan Adası ve geminin ilk durağı olan Siros Adasından, yaklaşık 5 saat sonra Santorini Adasına ulaştık. Gemi, Santorini Adası açıklarında demir atıyor. (Geminin kıyıya yanaşması yasak olduğundan.) Eğer turun düzenlediği, Santorini Adası ekstra turuna katılmak istiyorsanız;

Santorini Ekstra Tur Ücretleri

Oia Köyü gezisi-Perissa Plajı girişi için 60 Euro ,

Oia Köyü gezisi-Fira Gezisi-Profitis İlias Tepesi Gezisi için de 45 Euro

ödeyerek katılabilirsiniz. Eğer sizde bizim gibi Santorini adasını bireysel olarak gezmek istiyorsanız, yazımın devamını okumanızı tavsiye ederim..

Santorini Bireysel Nasıl Gezilir ?

Santorini gezilecek yerler listemizdeki yerleri hiçbir ekstra tura katılmadan ve kısıtlı zamanımız olduğundan zamanla yarışarak gezdik. Gemi, Santorini Adası açıklarına demir atınca, gemi tarafından ücretsiz olarak tahsis edilen, Tender Botlarla ada kıyısına gidiyorsunuz. Kıyıya adım attıktan sonra 6,5 saatiniz var. (Aynı noktadan tekrardan tender botlara binip, gemiye gidiyorsunuz. )

santorini gezilecek yerler

Fira Köyü

Santorini Adasında ilk göreceğiniz yer, Santorini Adası gezilecek yerlerinden Fira Köyüdür. Deniz seviyesinin 300 metre yüksekliğinde tepede bir falezin üzerine yerleşmiştir. Thira ( fira ) adanın başkentidir. Tender bottan indiğinizde, o tepeye çıkabilmeniz için 3 yol var. Tepeye kadar yürüyerek çıkmak, aynı yolu katıralara binerek çıkmak ve bizim yaptığımız gibi teleferiğe binmek. Santorini Adasında teleferik ücreti kişi başı 6 Euro. ( tek yön ) yaklaşık 1-2 dakika gibi bir sürede sizi tepeye çıkarıyor teleferik. Teleferikten indiğiniz yer Fira Köyü oluyor. Santorini gezilecek yerler arasında olan Fira köyünü hızlıca dolaşabilirsiniz. Yada bizim gibi sona bırakın. Önce Santorini Adasında mutlaka görülmesi gereken yer olan Oia Köyüne gidin.

Santorini Adasında Otobüs Ulaşımı

Teleferikten indikten sonra sağ istikamete doğru yürüyün ve bir sokağa girin. Bus Statıon tabelasını takip ederek yaklaşık 7-8 dakikalık yürüme mesafinde olan otobüs terminaline ulaşıyorsunuz. Santorini Otobüs terminalinden , adanın her yerine kolayca ulaşabilirsiniz. Bizim ilk durağımız Oia köyü oldu. Santorini Adası otobüs durağı gişeden, Oia Köyüne giden otobüsü sorduk. ( zaten şoförler araç önünde bağırıyorlar oia oia diye 🙂 )  Otobüs gelince bindik ve otobüs içinde kişi başı ücret olarak 1,80 Euro ödeyerek yaklaşık 30 dakika sonra Santorini Adasında mutlaka görülmesi gereken yer olan Oia Köyüne vardık. (Aynı yolu taksi ile gitmek isterseniz, 40 Euro ödemeniz gerekiyor.)

Santorini Gezilecek Yerler : Oia Köyü

Yol boyunca ne kadar kurak bir ada olduğunu görecek ve içiniz sıkılacak. Ama Oia köyüne geldiğiniz anda ruh haliniz hemen değişiveriyor. Bembeyaz evlerin ve daracık sokakların arasında gezin. Adanın en karakteristik eseri olan Mavi Kubbeli Kiliseleri arkanıza alarak bol bol resim çektirin. Sıcaktan çok bunalırsanız da , bir kafede soğuk bir şeyler için. Biz yemek hakkımızı Mykonos Adasında kullandığımızdan , Santorini Adasında bir şey yemedik. Oia Köyünden sonra rotamız, Santorini gezilecek yerler listemizdeki Red Beach.. 

Santorini Adasına giderseniz, mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer de Red Beach. Peki, Santorini Adası Red Beache nasıl gidilir ?

Red Beach’e Nasıl Gidilir ?

Fira köyü otobüs durağından, red beache giden otobüse binip, yaklaşık 30 dakika sonra Red Beach yakınlarında otobüs bizi bırakıyor. ( Son durakta – Bu arada kişi başı yol ücreti 2 Euro . ) Otobüsten inince artık yürümeniz gerekiyor. 20 dakika da yürüyerek red beache ulaştık. Red Beache doğru yürürken tur teknesi göreceksiniz. Sizi 5 euroya red beache götürebileceklerini söylüyorlar. Sakın binmeyin çünkü, red beach i uzaktan görürsünüz. Teknenin plaja yanaşması yasakmış. Bence yol sizi biraz yoracak olsa da , mutlaka yürüyerek gidin derim.

Red Beach (Kızıl Plaj)

Gittiğinizde kırmızı bir dağ ve kırmızı kumu, çakıl taşları olan bir plaj karşılayacak sizi. Bana çok değişik geldi. Burada biraz denize girebilir, havlunuzu serip güneşlenebilirsiniz. Ekstra Tura katılırsanız, tur sizi bambaşka bir plaja götürüyor. Orada denize girip güneşlenmiş herkes. Ama bence Santorini adasına geldiyseniz, gezmelisiniz. Zaten az zamanınız var ve bu sürede bence Santorini adası gezip görülecek yerlerini keşfetmeli siniz. Gemiye dönünce pek çok kişiye sordum. Hiç kimse Santorini adasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden olan Red Beach’i görmemiş. Koca Gemide , bir tek biz gitmişiz… : ))

Red beachten tekrar otobüse binip, fira köyüne geldik. Artık Santorini gezilecek yerler arasındaki fira köyünü gezme zamanı geldi. Bence oia köyü daha güzel ve daha ilgi çekici. Ne demek istediğimi gidince anlayacaksınız. O meşhur Santorini evlerinin olduğu fotoğrafı Oia köyünde çektirebilirsiniz. Fira köyünde alışveriş yapabilir, manzaraya karşı sıralanmış kafelerde birşeyler yiyip içebilirsiniz. Denize bakarken Ets tur gemisini görürseniz şaşırmayın. Evet, sizin geminiz o.. : )

Gemiye binmek içinde, teleferiğe tekrar gelip ( sokaktaki cable car tabelalarını takip edin ) bilet alıp tender botların olduğu yere inip, botlarla gemiye gidiyorsunuz..

Fira Köyüne Teleferik ile çıkmak isterseniz kişi başı tek yön 6 Euro

Teleferikten inince ilk sokağa girin ve bus station tabelasını takip edin. Yada birine sorun..

Kafelerin olduğu geniş caddeye kadar yürüyün.

Aşağıdaki resimdeki tabelayı görünce merdivenlerden inin, hemen karşınızda otobüs terminali var.

Fira Köyü Otobüs terminalinden her yere gidebilirsiniz.

Fira Köyünden otobüse binip, Oia köyüne gelince, otobüsten indikten kısa bir süre sonra bu kilisenin önüne çıkıyorsunuz. Arkanızı kiliseye verdiğinizde özellikle sağ taraftan giderseniz, harika Santorini manzarası ile karşılaşacaksınız.

Oia Köyünden tekrar otobüse binip, fira köyüne geri dönüp, otobüs terminalinden Red Beach e giden otobüse biniyoruz. ve aşağıda gördüğünüz kalabalığın orada inip, yürümeye başlıyoruz..

Bu kalabalığın hepsi red beach e gidiyor. Manzaranın altı plaj..

Biraz dinlenmece biraz resim çektirmece zamanı

Tepeden aşağıya dikkatlice iniyoruz..

Sonunda plaja geldik. Vaktimiz olmadığı için denize giremedik, sadece bakmakla yetindik.. 🙁

 

Fira Köyüne tekrar dönmek için, otobüs durağına geri dönüp, yola koyuluyoruz. Dönüş yolunda aşırı kuraklık manzarası var.

Fira Köyüne geri geldik. Biraz etrafı gezip, geminin yolunu tutucaz..

Santorini de gezerken hep içimizde gemiyi kaçırma korkusu vardı. neyseki tam şuracıkta ortada bizi bekliyor. Gördünüz değil mi gemiyi : )

Teleferiğe tekrar bindik, tender botun olduğu yere iniyoruz. Manzara korkutucu…

 

Otobüs ve teleferik biletlerim

Santorini Adası Turistik Harita

3 thoughts on “SANTORİNİ ADASI GEZİLECEK YERLER

 1. Merhaba

  28 Eylül çıkışlı turuna katılacağımız için yazılarınızı eşimle keyifle okuduk.Ancak umarım biz yola çıkmadan önce özellikle Atina ile ilgili olan tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.Çünkü en taze bilgileri sizin yazılarınızda bulabildik.Teşekkürler şimdiden.

  • Merhaba
   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim..
   Sizin tatil tarihinize kadar Atina Gezisi yazımı da paylaşacağım, merak etmeyin.. 😉
   Sevgiler
   Fulya TORAMAN

 2. Merhabalar , yazınızı eşimle beraber okuduk. Ets turdan daha fazla bilgi vermişsiniz . Elinize yüreğinize sağlık . Red plajı ve oia köyünde dönüş için bindiğiniz otobüsler hangi noktadan hareket ediyor . Dönüş saat aralığı nasıl, o konuda bilgi verirseniz çok sevinirim 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir