San Francisconun En Güzel 6 Yeri

san francisco travel San Francisconun en güzel 6 yeri yazısında 6 ay San Franciscoda yaşamış birisi olarak San Franciscoda mutlaka görülmesi gereken 6 yer ile ilgili bilgiler hazırladım. San Franciscoya İngilizce öğrenmek için gitmiştim. Yaşadığım 6 ay boyunca aşağıda yazdığım San Francisconun en güzel yerlerinden bazılarına çok defa gittim. San Francisco yazısına San Francisco gezilecek yerler arsında en çok ziyaret ettiğim yer olan Golden Gate ile başlayalım.

1) Golden Gate Köprüsü

san francisco köprüsüBu şehirlerden 6 ayımı geçirmiş olduğum San Francisco’ yu anlatarak başlayabilirim. Filmlerde gördüğümüz (Maymunlar cehennemi, hulk, x-men vb.) Altın köprü (Golden gate) akla ilk gelen yerdir diyebilirim. Köprüyü yürüyerek veya bisikletle geçebilir, fotoğraf çekebilir, aynı zamanda hemen köprünün yanındaki mağazadan hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Köprünün uzunluğu 2.73 km olduğu için ben yarısına kadar yürüyüp geri dönmüştüm

2) Lombard Street

san francisco resimleriGörülmesi gereken diğer yer ise lombard Street olarak söylenebilir. Bu cadde dik bir yokuş üzerine tekrar eden s şeklindedir. Arabayla bu caddeden inmek için küçük çaplı bir trafik oluşmaktadır. Özellikle herkesin kuyrukta beklediği diğer bir yer ise cable car denilen, Taksimdeki tarihi tramvaya benzeyen bir araçtır. Fakat taksimdeki gibi tek bir hat değil şehir içinde birçok yere bu araçla ulaşım sağlanabilmektedir. Birçok filmde ve reklamda bu araçla ilgili görüntüleri görebilirsiniz. San Francisco’ nun dik yokuşları için metrodan önce yapılan bir araçtır. Sıra beklenilen hat ise şehrin merkezin deki Market Street’ te bulunur. Eğer büyük bir konser organizasyonuna gidiyorsanız orası Golden Gate Park olabilir. Golden Gate köprüsünün karşısında bulunan şehrin biraz uzağında kalasa da şehrin büyük festivallerinin yapıldığı çok geniş bir alana sahip olan parktır. Ben adını hiç tanımadığım birinin konserine gitmiştim. Buna rağmen çok keyifli bir aktivite olmuştu.

3) Alcatraz Hapishanesi

San Francisco’ ya ün katan yerlerden biride, filmlere konu olan alcatraz hapishanesidir. Bu hapishanenin özelliği ise, sahilden bir kaç km uzaklıkta okyanus üzerine inşa edilmesi, buradan kaçmanın imkansız olarak düşünülerek, azılı suçluların ve al capone gibi dünyaca tanınan bir mafya liderinin burada hapis yatmış olmasıdır. Alcatraz’ a gün içerisinde birçok kez feribotlarla turlar düzenlenmektedir ve ücreti 30 ile 60 dolar arasında değişmektedir.

4) Pier 39

san francisco fotolarıŞehirdeki görülmesi gereken en güzel yerlerden biri ise sahildeki fishermans wharp ve pier 39’ dır. San Francisco sahilinde bir marina büyüklüğünde güzel restoranların, kafelerin bulunduğu ufak çaplı festivallerin yapıldığı, özellikle hafta sonu birçok turistin olduğu yerdir. Buranın en önemli özelliği ise onlarca deniz aslanını güneşlenirken ve yüzerken izleyebilmenizdir.

5) Silikon Vadisi

Eğer zamanınız olursa görmenizi tavsiye ettiğim diğer bir yer ise, dünyaca ünlü teknoloji devleri olan Google, Apple gibi markaların genel merkezlerinin bulunduğu silikon vadisidir. Bu şirketlerin bazı bölümlerini gezme fırsatı bulabilirsiniz. Apple şirketinin yaptığı ürün tanıtımları ilk olarak San Francisco da gerçekleşir ve daha sonra satışa sunulur. Bu yüzden Iphone gibi apple ürünleri diğer ülkelere göre Amerika da çok daha uygundur. Şuanda ülkemizde satılan Iphone 6 yaklaşık 1100 $ iken Amerika da 649 $ satılmaktadır. Yüksek kura rağmen, Amerika da alışveriş ülkemize göre daha uygundur.

6) Napa Valley

Bir başka önemli turistik yer ise napa valley’ dir.(şarap vadisi) Burası Amerika’ nın en güzel şaraplarının üretildiği bölgedir. San Francisco’ ya yaklaşık 2 saatlik bir uzaklıktadır. Buraya kilometrelerce uzunluktaki üzüm bağları ve şarap tadımı için turlar düzenlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir