San Francisco Havaalanı Ulaşımı

limuzinYurt dışında araba kiralamak konusunda ilk araştırmamı San Francisco’ya gitmeden önce yaptım. Yurt dışında araba kiralamak için internetten yaptığım araştırmalar sonucunda yüzlerce araba kiralama firması olduğunu gördüm. Bu konu Türkiyedekinden çok daha profesyonel yapıldığını gördüm. Bazı firmaların dünyanın her yerinde şubesi olduğunu farkettim. San Franciscoda ki kiralama firmalarına da baktım. O kadar çok var ki internetten

bir rezervasyon yaptırmaya gerek duymadım. Gittiğim zaman nasıl olsa bulurum diye düşündüm.

Amerika gezisi için kiralayacağımız arabayla San Franciscodan Los Angelesa, Los Angelestan da Las Vegasa gitmeyi planlıyorduk. Son olarakta Las Vagastan tekrar San Franciscoya dönecektik.
San Franciscodayken, Los Angelesa gideceğimiz günden bir gün önce araba kiralama firmasına gittik.
Amerikan filmlerin çokça gördüğümüz ama Türkiyede pek olmayan araba minibüs arası geniş ve rahat bir araba seçtim. Arabanın günlük kiralama ücreti 50 dolardı. 30 dolarda full sigortalı oluyordu. Ben de Full sigortalı olmasını istedim. Yani toplamda günlük 80 dolara bir araba kiralamış oluyordum. Bu sırada orada gözüme ilişen çok hoşuma giden bir jeepin kiralama fiyatını sordum. Benim beğendiğim Amerikan filmlerinden çıkmış jeepin günlük kiralama fiyatı 200 dolarmış. Sigortası falan 250 doları buluyor.

araba kiralamakErtesi gün kiralamış olduğum arabayı almak için araba kiralama firmasına gittim. Bana seçmiş olduğum arabanın dün 1 günlüğüne başkasına kiralanmış olduğunu ve henüz arabanın geri gelmediğini söylediler. Bana istediğim bir arabayı yine aynı fiyata verebileceklerini söylediler. Bende bir gün önce görmüş olduğum toplam fiyatı 250 dolara mal olan jeepi seçtim. Bana burada esas ilginç gelen konu ise bir gün önce seçtiğim arabanın aynısının farklı bir rengi orada vardı. Ama bana o arabayı vermediler. Benim seçmiş olduğum araba orada olmadığı için bunun kendilerinden kaynaklanan bir sorun olduğundan dolayı bana istediğim arabayı seçme şansını verdiler. Aynı durum bizde olsaydı aynı arabanın farklı rengini verip gönderirlerdi.

Kiralamış olduğumuz arabayla yaklaşık olarak 2000 kilometre yol yaptık. Yol boyunca 300 dolar benzin parası verdik. Amerikada benzin fiyatları yaklaşık olarak litresi 1 dolar civarında. Benzin istasyonuna gittiğinizde benzini kendiniz dolduruyorsunuz. Bu durumun Amerikanın her yerinde aynı olmadığını öğrendim. Amerikanın bazı eyaletlerinde benzin istasyonlarında benzini dolduran görevliler varmış.

Sonuç olarak gezdik dolaştık geldik ve arabayı teslim etme zamanı gelmişti. Arabayı teslim etmeye geldiğimde araba kiralama firmasında çalışan kişi arabaya bakmadı bile. Görevli arabayı aldı ve park etti.
Arabada herhangi bir hasar bir çizik varmı diye hiç bakmadı .Arabayı araba kiralama firmasına getirmemle çıkmam 1 dakika sürdü. Gerçekten çok kolay olmuştu. Şunu anladım ki Yurtdışında araba kiralamak çok basit.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir