San Francisco Gezilecek Yerler

golden gate

San Francisco gezilecek yerler yazısında San Franciscoda görülmesi gereken yerler, San Francisconun en turistik bölgeleri, San Franciscoya gidenlerin mutlaka gezmesi gereken yerler ile ilgili bilgiler içeren bir San Francisco gezilecek yerler yazısı hazırladım. San Francisco Amerikanın en çok turist çeken şehirlerinden bir tanesidir. San Francisco gezilecek yerler yazısına Golden Gate Köprüsü ile başlamak istiyorum.

Birçok filmde gördüğümüz kırmızı köprü San Francisconun en önemli simgesi olan Golden Gate köprüsüdür. Bu köprünün sadece San Francisconun değil, Amerikanın da New Yorktaki özgürlük heykelinden sonra en bilinen 2. simgesi olduğu düşünülür.

San Francisco Gezilecek Yerler Listesi

San Francisco gezilecek yerler listesi içinde Golden Gate Köprüsü, Pier 39, Alcatraz hapishanesi, Ferry Building, Lombard Street, Victorian Houses(Painted Ladies), Market Street, Silikon Vadisi, Napa Vadisi yer alır.

san francisco gezilecek yerlerSan Francisco gezilecek yerler listemde ilk sırada bulunan kırmızı köprüye gezimizin 2. gününde gittim. Golden Gate köprüsü ilk bakışta Boğaz Köprüsüne benzerliği hemen dikkat çekiyor. 2.7 kilometre uzunluğunda 227 metre yükseklikte olan bu köprünün yapımına 1933 yılında başlanmış ve 1937 yılında tamamlanmıştır. Köprünün yapımı esnasında 11 kişi yaşamını yitirmiştir. Golden Gate köprüsünün yapımı, o yılların teknolojisini düşünürsek gerçekten çok önemli bir başarıdır. Köprü uzun yıllar dünyadaki en uzun asmalı köprü olarak varlığını sürdürmüştür. Köprü adını Golden Gate(Altın Kapı) boğazından almıştır. O dönemlerde Golden Gate boğazının çevresinde altın çıkartıldığı söylenmektedir. Golden Gate köprüsü üstünden geçiş ücretlidir. Biz 2013 mart ayında arabayla geçtiğimizde 6 dolar ödemiştik.

San Francisco gezilecek yerler arasındaki bu kırmızı köprü San Francisconun merkezine yakın bir konumdadır. Ben köprüye giderken şehir merkezinden tuttuğum taksiyle 25 dakikada 17 dolara gittim. Köprüden dönerken de otobüsle 2 dolara döndüm. Köprüden kalkan otobüsler direk merkeze gelmiyor. Otobüsten inip tekrar başka bir otobüse binmeniz gerekiyor. İlk otobüste aldığınız bileti gösterince ikincide bir ücret ödemiyorsunuz.

cable cabSan Francisco gezilecek yerler ilk sırasındaki bu köprüye ulaştığınızda turistlerin ziyareti için hazırlanmış alanları görüyorsunuz. Buralardan rahatça fotoğraf çekebiliyorsunuz. Köprüyle ilgili hediyelik eşyaların satıldığı bir mağazada burada bulunmaktadır. Yine buradan köprünün üzerine çıkılabilecek bir yol bulunmaktadır. Yürüyerek Golden Gate köprüsünün üzerine çıkarak köprünün diğer ucuna kadar gidebiliyorsunuz. Köprünün karşı tarafında da ziyaretçiler için hazırlanmış seyir alanları bulunmaktadır.

San Francisco gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alan Golden Gate köprüsü üstünde yürürken aynı şeyin Boğaz köprüsünde de olması gerektiği düşünüyor insan. Boğaz köprüsünün muhteşem manzarasının köprü üzerinden yürüyerek izlenilmesi imkanının olması Boğaz köprüsünün popüleritesi ve turistik gezilecek yer olmasını çok olumlu etkileyeceği tartışılmaz bir gerçek. Bu kırmızı köprünün üzerinde yürürken İstanbul Boğazıyla burası arasında ki bir fark gözüme çarpıyor. Kırmızı köprünün çevresinde Golden Gate boğazının kıyılarının hiç bir yerinde denize sıfır yapılmış villa yada konak bulunmuyor. Boğazın şehir merkezi tarafının kıyıları turistik gezilecek yerler olarak konumlanmış, karşı tarafında ise hiçbir şey yok. Köprü üstünde yürürken dikkatimi çeken bir diğer hususta köprünün üstünden bisikletleriyle geçen insanların çokluğuydu. Bisiklete binerek Golden Gate Köprüsü üzerinden geçmekte ayrı bir keyif olsa gerek.

san francisco görülmesi gereken yerlerSan Francisco gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan Pier 39, Alcatraz hapishanesi ve Victorian Houses(Painted Ladies) yani meşhur San Francisco evleri hakkında bilgiler vererek devam edelim. San Francisco şehir merkezinde Market Street üzerinden yürüyerek sahile ulaştığımız yerde Ferry Building’e ulaşırsınız. Ferry building etrafında pazar kurulmaktadır.Burada her türlü sebze meyveyi adet olarak satın alabiliyorsunuz. Buradan başlayan Pierler(limanlar) boyunca sahilden yürüyerek San Francisco gezilecek yerler arasında bununan Pier 39’a ulaşabilirsiniz.

San Francisco gezilecek yerler arasındaki Pier 39’a şehir merkezinden yürüyerek 1 saatte, taksiyle veya otobüsle de 15 dakikada gidebilirsiniz. Pier 39 haftasonları San Francisconun en kalabalık yeridir. Her zevke uygun restoran bar ve cafelerle dolu olan Pier 39’da birçok alışveriş ve hediyelik eşya mağazasını da bulabilirsiniz.

san francisco çorbaSan Francisco gezilecek yerler arasındaki Pier 39’da en popüler yemek yerleri balık restoranlarıdır. Bu balık restoranlarında benim daha önce hiçbir yerde görmediğim ekmek arası çorba(soup bread bowl) yemeyi unutmayınız. Bu yemek özel olarak soyulmuş olan ekmeğin içine çorba koyularak hazırlanmış. Ücreti de 8 dolardı. Pier 39’un en popüler noktası denizde oluşturulmuş platformun üstünde gördüğümüz deniz aslanlarının bulunduğu yerdir. Deniz aslanlarının bulunduğu bu nokta turistlerle doludur. Bizim görmeye hiç alışık olmadığımız deniz aslanlarını burada yüzlercesi bir arada görebilmekteyiz.

ev

San Francisco gezilecek yerler arasında sağdaki resimde görülen evler bir zamanlar ülkemizde de yayınlanan Bizim evler (Full House) dizisinin çekildiği evlerdir. Bu diziden sonra burası turistik bir yer halini almıştır. Bu evler Victorian Houses veya Painted Ladies olarak bilinmektedir. Bu evlerin hemen karşısında bulunan tepe tamamen yeşillik bir alan olmasının yanında San Francisco şehir merkezini tepenin üstünden çok güzel bir manzara olarak görebiliyorsunuz. Dilerseniz San Francisco merkezinden buraya yürüyerek gidebilirsiniz.

san francisco gezi notları

San Francisco gezilecek yerler arasında adına en aşina olduğumuz yer olan Alcatraz Hapishanesine yine bu bölgede Pier 35 den kalkan feribotlarla gidebilirsiniz. Alcatraz hapishanesi Amerikanın azılı katillerinin konulduğu ve buradan kaçmanın imkansız olduğu söylenen bir hapishanedir. The Rock filminden sonra ünü dahada artmıştır. San Francisco gezilecek yerler arasındaki Alcatraz hapishanesi denizin ortasında bulunan bir adacık üzerine kurulmuştur. Alcatraz hapishanesi kıyıya çok uzak olmamakla birlikte deniz aslanlarının cirit attığı, köpek balıklarının dolaştığı bir bölgenin ortasındadır. Ünlü gangaster Al Capone da bu hapishanede yatmıştır. Alcatraz hapishanesi gidiş biletlerinin satıldığı yerin hemen önünde Al capone’un resmi ve bu hapishaneden kaçmanın çok zor olduğuna dair sözleri sergilenmektedir. Biz Alcatraz hapishanesine gitmek için bilet kuyruğuna girdiğimizde, biletleri alıp hemen gidebileceğimizi düşünüyorduk. Oysa ki önümüzdeki 3 gün için bütün biletler tükenmişti. En erken 3 gün sonraya bilet alabiliyorduk. Bizde 2 gün sonra Los Angeles’a gideceğimiz için Alcatraz gezisine çıkamadık. Pier 35’ten adaya günde 9 sefer düzenlenmektedir. Alcatraz hapishanesi tur fiyatı da 30 dolardır. San Francisco gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Lombard Street ile ilgili ayrıca daha ayrıntılı bir yazı yazdım. Bu yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir