Salvador Dali Müzesi

salvador dali eserleriSalvador Dali Müzesi yazısında Barcelona şehrindeki ikinci günümüzde, turun ekstra düzenlediği ve İspanya’da görülmesi gereken yerlerden olan Girona ve Figueres turunda Figueres gezilecek yerler, Girona gezilecek yerler, yemek yenilecek yerler ile ilgili bir Salvador dali gezi yazısı hazırladım. Ayrıca bu yazımda, düzenlenen bu turlar hakkında kısa bilgiler verip, ekstra olarak düzenlenen bu turlara katılmalı mıyım? sorunuza biraz olsun cevap vermiş olacağım. Öncelikle Figueres gezimizden bahsetmek istiyorum. 

Figueres turu dünyaca ünlü ressam Salvador Dali’nin hayatını konu alan bir tur aslında. Figueres gezilecek yerler listesinin ilk sırasında Salvador Dali müzesi yer alır. Figueres doğumlu olan Salvador Dalinin Müzesine düzenlenen gezinin, kesinlikle kaçırılmaması gerekiyor. Resme ilgisi olmayanın bile ilgisini çekecek olan hayal üstü resimlere bakarken dakikaların nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

salvador dali müzesi“ Efendim iyi ressam olmak çok kolaydır. Sadece iki şartı vardır. Birincisi İspanyol olmanız gerekir, ikincisi isminizin Salvador Dali olması gerekir..” diyen ünlü ressamın meşhur müzesinin önünde, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelmiş, genci yaşlısı bir çok yabancı turistin heyecanla beklediğini görüyorsunuz. Dali Müzesinin dış görünümü tam anlamıyla bir oyuncak müzesine benziyor. Kırmızı silindir şeklinde yükselen duvarının tepesindeki devasa büyüklükteki yumurtaları meraklı gözlerle incelerken, duvarların dış cephesinde ise minik minik ekmek parçalarını simgeleyen figürleri fark ediyor ve bir an önce sabırsızlanıyorsunuz bu müzeye girmek için.

Salvador Dali Eserleri

Salvador Dali Müzesinde neler var? diye soracak olursanız. Dali ’nin en önemli tablolarına bakıp, göz kamaştırıcı tasarımlarını inceleyebilir, bu müzenin en alt katında yer alan ünlü ressam Salvador Dali’nin mezarı önünde ressamı anabilirsiniz. Müzenin çıkış kapısına doğru ufak bir hediyelik eşya satan mağaza var. Buradan Dali’ye ait pek çok ürünü bulabilirsiniz. Bu arada, Salvodar Dali müzesine girişin randevuyla olduğunu ve gelemeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

salvador daliMüzede karanlık meşhur bir oda var. Burada dudak şeklinde kırmızı bir koltuk, göz resmi çizilmiş ve duvara asılmış 2 adet tablo ve büfe tarzında ışıklı bir nesne görürseniz bu da neyin nesi diye şaşırmayın. Çünkü bu Dali’ nin en ünlü tasarımlarından biri. Müzede Dali’nin tabloları kadar, ünlü ressamın kendi tasarımı olan, hayatının tek aşkı olan biricik eşi Gala’nın gözlerini, burnunu ve dudaklarını tasarladığı ve bu üçlüye yukarıdan bakınca Gala’nın yüzünü göreceğiniz alan, Dali Müzesi’nin en meşhur alanıdır. Burada fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin…

Salvodor Dali resimlerinde eşi Gala’yı sıklıkla resmetmiştir. Bunun yanı sıra değnek, yumurta, uyuyan kafa, yemek ekmek gibi figürleri de sıklıkla karşımıza çıkıyor. Salvador Dali nin en ünlü resmi, 1931 yılında yaptığı, eriyen ve burkulmuş saatleri gördüğümüz, Belleğin Azmi isimli tablosudur. Haşlanmış fasulyeli yumuşak yapı, filler ve kuğular, yanan zürafa ve yeni insanın doğuşunu izleyen jeopolitik çocuk Dali’nin diğer ünlü tablolarından bir kaçı olup, ünlü ressam Picasso’yu çizdiği resim de büyük ilgi görmektedir.

figuares gezilecek yerlerDali müzesinden çıktığınızda, müzenin etrafında birçok yemek yenilecek mekan ve hediyelik eşya satın alabileceğiniz mağazalar yer alıyor. Ben arkadaşlarımla Figueres’te yemek tercihimizi müzenin hemen karşısında bulunan bir İtalyan restorantından yana yaptık. Burayı tercih sebebimiz, hızlı servis, hijyen ve ücretsiz wifi oldu : ) Bir porsiyon ıspanaklı tortellini ve içecek için 7 euro ödeme yaptık. Dali gibi çılgın ve ünü tüm dünyaya yayılmış olan bir ressamın eserlerini görmek için, Figueres Salvador Dali müzesi gezisini şiddetle tavsiye ediyorum.

Girona Gezilecek Yerler

Girona şehrinden de biraz bahsetmek gerekirse; Girona, Katalan bölgesinin 2. büyük şehri ve yine tam bir orta çağ kenti. Girona’da görülecek ve Girona’nın sembolü olan Onyar Nehri, bana İtalya’daki Floransa’yı hatırlattı. Bu nehrin üzerindeki köprüde, rengarek evlerin suya yansıyan muhteşem görüntülerinin fotoğrafını çekmekle meşgul pek çok turist var.

girona gezilecek yerlerOnyar Nehrinin üstünde pek çok küçük köprüler var. Bu köprülerden karşıya geçince, beni çok büyüleyen Yahudi Mahallerinin arasından geçerek, Girona gezilecek yerler başında gelen St. Mary Katedrali çıkıyor karşımıza. Gotik tarzda yapılan bu katedral benim hemen dikkatimi çekti. Gerçekten çok etkileyici bir görünüme sahip olan bu katedralin çok basamaklı merdivenlerinden çıkıp, şöyle bir aşağıya bakınca, tarihi hissedip, hayran kalacaksınız. Bahsettiğim bu katedralin hemen yanında, Girona’da görülmesi gereken yerlerden 12. yüzyıldan kalma Arap Banyoları yer almaktadır.

Girona, küçük ve sevimli bir yer. Barcelona’ya 1 saat kadar uzak olması sebebiyle de tercih edilebilecek bir yer. Girona’yı gezmek için ara sokaklara girmenizi, hiç keşfedilmemiş yerleri keşfetmenizi, kaybola kaybola gezmenizi tavsiye ederim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir