Safranbolu Amasra Gezilecek Yerler

safranbolu-evleriSafranbolu Amasra gezilecek yerler yazısında haftasonu kısa bir Safranbolu Amasra gezisinde bu bölgede gezilmesi gereken bütün yerleri anlatacağım. Safranbolu ve Amasra Karadeniz Bölgesinin en çok turist çeken yerlerindendir. İstanbul ve Ankaraya yakın olmaları ulaşım açısından rahatlık sağladığı için her hafta Safranbolu ve Amsraya turlar düzenlenmektedir. İstanbul Safranbolu arası 409 km, Ankara Safranbolu arası ise 226 km dir. İstanbul Amasra arası 456 km, Ankara Amasra arası ise 306 kilometredir. Bu bölge İstanbula yakın haftasonu gidilebilecek en güzel yerlerdendir. İstanbul ve Ankaradan pek çok otobüs firmasının da buraya seferleri bulunmaktadır.

Safranbolu Amasra Gezilecek Yerler : Safranbolu

Safranbolu Amasra gezilecek yerler yazısına Safranbolu ile başlıyorum. Adını her derde deva olan safrandan alan, Safranbolu; Dünya Miras Listesinde yer almaktadır. Safranbolu denilince ilk akla gelen şüphesiz meşhur Safranbolu evleridir. Beyaz renkli ve uzaktan bakınca sanki bir tabloya bakıyormuşsunuz hissi verir bu meşhur evler.

Safranbolu Gezilecek yerlerin başında; Cinci Han ve Cinci Hamamı , Kristal teras, Bulak mencilis mağarası, Hıdırlık tepesi ve Safranbolu saat kulesi gelir.

Safranboluya gitmişken Safranboluda ne yenir ne içilir hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Safranbolu mutfağında en çok hamur işleri yapılır. Katmer, bazlama, su böreği, bükme, haluşka ve peruhi bunlardan bir kaçıdır. Bunların yanı sıra, Safranbolu’ya gitmişken mutlaka kuyu kebabı yiyin ve evinize dönerken, kendinize ve sevdiklerinize Safranboludan alınacak en güzel hediye olan Safranlı Lokumlardan almayı ihmal etmeyin.

Safranboluda nerede kalınır ? Safranboluda konaklama için pek çok otel seçeneği bulunmaktadır. Safranbolu otelleri arasında otele çevrilmiş meşhur Safranbolu evlerinde de kalabilirsiniz.

safranbolu amasra gezilecek yerler

Amasra

Safranbolu Amasra Gezilecek Yerler yazısına Amasra ile devam edelim. Amasra gezilecek yerler arasında Amasra kalesi, Amasra müzesi, Tarihi Çekiciler Çarşısı, Fatih camisi, Küçük kilise gibi yerler bulunmaktadır. Amasra bu bölgede plajlarıyla meşhur bir yerdir. Amasranın en meşhur sahili İnkum plajıdır. İnkum plajı dışında da denize girilebilecek Çakraz ve Büyük Liman plajları bulunmaktadır.

Safranboluda gerek merkezde gerekse de plajların çevresinde çok sayıda konaklama imkanı bulunmaktadır. Amasrada nerede kalınır ? Amasra otelleri açısından istediğiniz her imkana sahip konaklama seçeneklerine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir