Roma Görülmesi Gereken Yerler

roma kolezyumRoma görülmesi gereken yerler yazısında ilk olarak Roma hakkında kısa kısa bilgiler vereceğim, sonra da Roma gezilecek yerler ile ilgili ayrıntılı olarak bilgiler aktaracağım. Dünyanın en sempatik insanlarının ülkesi İtalyanın başkenti Roma aynı zamanda 20 bölgeye ayrılmış olan ülkenin Latium bölgesininde başkentidir. Roma ile Türkiye arasında 1 saatlik zaman farkı vardır. İtalyaya giderken saatlerimizi bir saat geri almamız gerekir. Romanın nüfusu 2.700.000 dir. Türkiyede ki bütün tur şirketleri Romaya tur düzenlemektedir. Türkiye de Avrupa turları arasında en popüler olan turdur. İstanbuldan Romaya yaklaşık olarak 2.45 dakika süren uçak yolculuğunun ardından ulaşabilirsiniz. İstanbulda bulunan her iki havaalanından kalkan uçaklar Roma Leonardo Da Vİnci/Fiumicino International Airport havaalanına iner. Bu havaalanından , Romanın merkezinde bulunan Roma Termini istasyonuna trenle rahatça ulaşabilirsiniz. Roma Termini istasyonu tam olarak şehrin merkezindedir. Buradan Romanın her yerine otobüs seferleri bulunmaktadır.

Romanın içinde özerk olarak bulunan dünyanın en küçük ülkesi, Hristiyanlığın Katolik mezhebinin merkezi olan Vatikan da bulunmaktadır. Roma tam bir açık hava müzesi gibidir. Şehrin her yerinden buram buram tarih kokmaktadır. Roma İmparatorluğunun izleri şehrin her yerinde açık olarak sergilenmektedir. Roma görülmesi gereken yerler açısından çok zengin bir şehirdir.

Roma Görülmesi Gereken Yerler Listesi

 1. Aşk Çeşmesi / La Fontana di Trevi
 2. Kolezyum / Collesium
 3. İspanyol Merdivenleri / Spanish Steps
 4. Vatikan
 5. Pantheon
 6. Roma Forumu ( Foro Romano)
 7. Aziz Petrus Bazilikası / St Pietros Basilica
 8. Circus Maximus
 9. Venedik Meydanı / Venedik Sarayı / Piazza Venezia
 10. Piazza Navona
 11. Campo de Fiori
 12. Castel Sand Andero
 13. Palatino Tepesi
 14. Navona Meydanı

Aşk Çeşmesi / Fontana di Trevi

aşk çeşmesiRoma görülmesi gereken yerler yazısına Romanın en güzel ve romada en çok turistin bulunduğu yer olan Aşk Çeşmesi ile başlamak istiyorum. Fontana Di Trevi yani Trevi Çeşmesi dünyanın en meşhur çeşmelerinden birisidir. Her gün binlerce turistin ziyaret ettiği bu çeşmeyi biz Aşk Çeşmesi adıyla biliyoruz. Aşk Çeşmesi isminin çeşmenin gerçek ismi olan Fontana Di Trevi ile hiç bir ilgisi yoktur. Dünyada bu çeşmeye Aşk Çeşmesi adını veren tek ülke biziz. Bizim dilimize ne zaman nasıl ve niye böyle çevrildiğini konusunda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Aşk çeşmesine giden herkes buraya bozuk para atarak tekrardan Romaya geleceğine inanır. Böyle bir efsane oluşmuştur. Bu atılan bozuk paralarla günde 3000 Euro toplandığı bunun da evsizlere verildiği söylenmektedir. AŞk çeşmesi Poli sarayının bir kenarında bulunmaktadır. Çeşmenin ana teması denizdir. Deniz kabuğu şeklinde bir at arabasını çeken kanatlı atlar ve arabada bulunan deniz tanrısından oluşan, mimari heykelcilik ve sanatın buluştuğu muhteşem bir görünüme sahiptir. Aşk Çeşmesinin etrafında alışveriş yapılabilecek bir çok mağaza ve meşhur Roma dondurmasının en güzelini yiyebileceğiniz bir dondurmacı vardır. Romaya gittiğinizde ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisi olan burayı ziyaret etmeden dönerseniz Romaya gitmiş sayılmazsınız.

Collesium / Kolezyum

kolezyum görsel2007 yılında dünyanın 7 harikasından biri olarak seçilen Kolezyum bana göre Roma görülmesi gereken yerler arasında Aşk Çeşmesiyle birlikte ilk sırada yer almaktadır. Burasının asıl ismi Arena iken zamanla önünde bulunan anıtın ismini alarak Collesium olmuştur. Roma da imparatorların hem kendi eğlenceleri için hemde halkı eğlendirmek için düzenledikleri çeşitli gösteriler burada yapılmaktadır. Bu gösterilerin en popüleri tabii ki gladyatör savaşlarıdır. Russell Crowe’un oynadığı 2000 yılında çekilmiş olan 5 Oscarlı Gladyatör filminde Kolezyum daki gladyatör savaşlarında yaşananlardan ayrıntılı olarak bahsedilmektedir. Kolezyumun önünde Gladyatör kıyafetlerini giymiş kişileri para karşılığı fotoğraf çekilirken göreceksiniz. Oldukça gösterişli bir mimari yapıya sahip olan Kolezyuma girerken ben yaklaşık 1 saat kuyrukta beklemiştim. Kolezyumun içine girerken Gladyatör filmindeki gibi bir yer bekliyorsunuz ama karşınıza daha farklı bir görüntü çıkıyor. Zamanla yıkıntı haline gelmiş olmasına rağmen Kolezyum Roma İmparatorluğunun günümüze kalmış en önemli simgesidir.

İspanyol Merdivenleri

İspanyol merdivenleri Roma görülmesi gereken yerler arasında en popüler yerlerden birisidir. Adını merdivenlerin tepesinde bulunan İspanyol Büyükelçiliğinden alır. İspanyol merdivenlerinin en üstünden kısmen Romanın yukarıdan görüntüsünü görebilirsiniz. Merdivenlerin etrafı çiçeklerle güzelleştirilmiştir. Buraya gelen turistler yorulmuş olduklarından olsa gerek merdivenlerde oturarak vakit geçirirler. Esasında benim gezdiğim yerler arasında neden bu kadar popüler olduğunu anlayamadığım yerlerden birisidir. Çünkü burada sadece sıradan merdivenlerden başka hiç bir şey yoktur. Aşk Çeşmesi İspanyol merdivenlerinden çok daha güzel bir yerdir.Bu sıradan merdivenleri dünyada popüler gezilecek yerler arasına sokmak bir turizm pazarlama başarısı olsa gerek. Siz yinede Romaya gitmişken Roma görülmesi gereken yerler arasında yer alan bu merdivenlerde fotoğraf çekilmeden dönmeyin.

Merdivenlerin hemen karşısında Condotti Caddesi(Via Condotti) bulunmaktadır. Bu cadde Dolce Gabbana, Bulgari, Gucci, Dior,Prada,Cartier gibi önemli markaların bulunduğu gösterişli bir alışveriş caddesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir