Prag Gezilecek Yerler

prag gezilecek yerlerPrag gezilecek yerler yazısında Pragda mutlaka görülmesi gereken yerler, Pragın en meşhur caddeleri ve meydanları, Pragda ulaşım, Pragın en önemli yapıtları ve tarihi yerleri ile ilgili bilgiler verdiğim Prag gezilecek yerler yazısı hazırladım. Orta Avrupa turları içinde yer alan Prag bana göre bu turdaki en güzel şehir. Pragı gezmeye gidenler kesinlikle memnun kalırlar. Gezilecek yerler, tarihi yerler, müzeler, gece hayatı hepsi Pragda mevcut.

 

Prag Gezilecek Yerler Listesi

Prag gezilecek yerler arasında Prag kalesi, Karl Köprüsü, Astronomik saat kulesi, eski kent meydanı, dans eden ev, St. Vitus katedrali, Terezin kampı ilk sıralarda gelen yerlerdendir.

Öncelikle Pragda şehir içi ulaşımın çok iyi olduğunu belirtmek istiyorum. Pragda tramvay şehrin hemen hemen her noktasına kadar ulaşmaktadır. Alacağınız bir Prag haritası ve günlük tramvay bileti ile tüm gün Pragı rahatça gezebilirsiniz. Zaten Prag gezilecek yerler arasındaki bir çok yeri eski şehir meydanından yürüyerek gezebiliyor olacaksınız.

prag astronomik saat

1- Astronomik Saat Kulesi

Prag gezilecek yerler arasındaki ilk yer astronomik saat kulesidir. Her saat başı saat kulesinin önü turistlerle dolmaktadır. Saat başlarında dünyanın başka hiç bir yerinde göremeyeceğiniz bir şekilde çalan bu saat Pragın en önemli simgelerinden birisidir. Öyle ki saati tasarlayan kişi aynı saati bir daha yapamasın diye gözleri kör edilmiştir.

2 – Dancing Building

Bazen bir şeyi yaparsın ve olur. Sen bile elde edilen başarıya şaşırırsın. Sanıyorum Prag gezilecek yerler arasında yer alan dans eden evde böyle bir hikayeye sahip. O kadar tarihi yapının arasında bundan 20 yıl önce yapılmış bir binanın o şehrin simge yapılarından biri olup turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi olabilmesi şaşırtıcı. Belki de bir pazarlama başarısı. Dans eden evi çizen mimarlar da şaşırıyorlardır heralde. Yürüyerek gitmesi biraz uzun sürebilir. Tramvayla rahatça gidebilirsiniz.

prag dans eden ev3- Prag Kalesi

Prag gezilecek yerler içinde yer alan Prag Kalesi Avrupada görünce etkilendiğiniz gotik tarzdaki tarihi binalardan bir diğeri. Prag kalesine çıkarken yokuş yukarı biraz yürümeniz gerekiyor. Prag kalesine çıkarken yol üzerindeki bazı yerler bütün Prag şehrini tepeden gören Pragın en güzel manzarasına sahip konumdalar. Bu yol üzerinde çok sayıda Pragla ilgili hediyelik eşya dükkanları da bulunmaktadır.

prag kalesi

4- Karl köprüsü

Prag gezilecek yerler arasındaki en meşhur yerlerden birisidir. Prag kalesine giderken de Karl köprüsü üzerinden geçiyorsunuz. Karl köprüsü araç trafiğine kapalıdır. Köprü üstünde çok sayıda hediyelik eşya satan tezgahlar görebilirsiniz. Karl köprüsü Praga bambaşka bir güzellik katan Vltava nehri üzerinde bulunmaktadır. Vltava nehri üzerinde tekne turu yapan gemileri görebilirsiniz.

5- St. Vitus Katedrali

Prag gezilecek yerler arasında bulunan St. Vitus katedrali eski şehir meydanında bulunmaktadır. Eski şehir meydanı şehrin en merkezi noktasında bir çok restorantın, cafenin alışveriş yapılacak yerlerin bulunduğu bir konumdadır. Astronomik saat kuleside eski şehir meydanında bulunmaktadır. Çek cumhuriyetinde kullanılan resmi para birimi Çek korunası olduğundan Pragda dövizciler giden her turistin en önemli ihtiyaçlarından biri oluyor. Eski şehir meydanı çevresinde bulunan sokaklarda çok sayıda dövizci bulunmaktadır.

6 – Terezin Kampı

terezin kampıPrag gezilecek yerler arasında yer alan ancak Prag şehir merkezinde bulunmayan Praga 20 kilometre mesafedeki Terezin kampı Praga gitmişken mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Terezin kampı 2. dünya savaşı döneminde Nazilerin kullandığı büyük kamplardan birisi. Filmlerde izlediğimiz Nazi kamplarını burada tüm gerçekliğiyle görebiliyorsunuz. Yüzlerce insanın yattığı odaları, toplu halde banyo yapılan yerleri, insanların kurşuna dizildikleri yerleri Terezin kampında görebilirsiniz. Terezin kampı içinde o dönemde bu kampın ne kadar güzel bir yer olduğuna dair propaganda yapmak için hazırlanmış videoları da izleyebilirsiniz. Terezin kampı girişinde toplu halde bulunan anıt mezarları da görebilirsiniz. Praga tur ile gidenler için Terezin ekstra turu Dresten turu ile birlikte düzenlenmektedir. Almanyanın Dresten şehri görmesenizde çok bir şey kaybetmeyeceğiniz bir yer. Ancak Terezin kampı Praga gidenler için mutlaka gidilmesi gereken bir yer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir