Pierre Loti Cafe

pierre lotiPierre Loti Cafe, meşhur Haliç manzarasını en iyi seyredebileceğimiz tepecik olup, İstanbul’ da merak uyandıran turistik yerlerin başında gelir. Meşhur Pierre Loti tepesi, kahvaltı yada manzara eşliğinde çay kahve keyfi nerede yapabilirim? diye soranlara tavsiye edilebilecek en farklı yerlerdendir. Pierre Loti yaz aylarında oldukça kalabalık olduğundan, birazdan bahsedeceğim favori mekanımda adeta oturacak yer bulmakta zorlanırsınız. Teleferikten iner inmez, karşınıza çıkan ilk manzara bir mezarlık olacaktır.

Biraz ürkütücü olsa da, elinde fotoğraf makinesiyle gelen, arkasına haliç manzarasını alarak  seyir terasında bol bol fotoğraf çeken yerli yabancı turistleri görünce, dayanamayıp sizde benim gibi korkunuzu unutup, fotoğraf çekimine başlayacaksınız.

Pierre Loti de meşhur Haliç manzaralı fotoğrafınızı da çektikten sonra, sıra keyif yapmaya geliyor. İstanbul manzarasına değişik bir açıdan baktıran Pierre Loti deki, Haliç manzaralı en sevdiğim mekan olan Teras Kafe,  Haliç ve İstanbul manzarasını en iyi izleyebileceğiniz ve pek çok dizide görmeye alışık olduğumuz en meşhur ve en merak edilen kafedir. Çayınızı kahvenizi meşhur Haliç manzarasına karşı içmek ve beklide huzurlu ortamda kitabınızı okuyabileceğiniz, bu  güzel mekandan  hiç ayrılmak istemeyeceksiniz.

Tarihe şahitlik eden ünlü Pierre Loti tepesinin etrafında ise, birçok tarihi yapıt yer alır. Tarihçi İdris-i Bitlisi tarafından hayır amaçlı  yaptırılan “Sıbyan Mektebi”, “Rayet Keşan Kalfa Çeşmesi”,“Mevlevi İskender Dede Kabri”,meşhur “Niyet Kuyusu” ve “Saray Atçıbaşı Ali Ağa Mezarlğı” bu yapıtlardandır.

Pierre Loti’ ye ulaşımı hep gözümde büyütmüşümdür. Fakat, tepeye çıkmak için teleferik hattının kurulması, kısa bir sürede eşsiz manzaraya ulaşmaya yardımcı oldu. Meşhur Pierre Loti ye ulaşmak için, öncelikle  Eminönü’nden Eyüp istikametine doğru giden bir otobüse binip, Eyüp Cami durağında inmeniz gerekiyor. İner inmez sizi “Pierre Loti” yazan tabelalar karşılayacak. Ben yürüyerek gitmek istiyorum diyorsanız, bu aşamadan sonra, ürkütücü mezarlığın içinden geçen ince bir yolu ve dik bir yokuşu çıkmanız gerekecek. Eğer yürümeyi tercih etmiyorsanız, Teleferiği kullanmalısınız. Teleferikte, mezarlığın üzerinden geçiyor. Fakat, ilk başta bende büyük bir korku oluşmasına rağmen, teleferik yavaş yavaş ilerledikten sonra meşhur Haliç’ in  görkemliği güzelliği her şeyi unutturdu bir anda. Eminim sizde aynı şeyleri yaşayacaksınız. Korkunuzu bir kenara bırakıp, bindiğiniz andan itibaren fotoğraf çekimlerine de başlayın derim. Çünkü, bu manzarayı başka bir yerde bulamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir