Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır

2014 pasaport harçlarıPasaport yenileme işlemi nasıl yapılır yazısında pasaport yenileme sürecinde yapılması gerekenler, yıllara göre pasaport harçları, pasaport yenileme işlemi ne kadar sürer, pasaport yenileme için gerekli belgeler konularında bilgiler verdiğim pasaport yenileme işlemi nasıl yapılır başlıklı bir yazı hazırladım. Bu yazıyı yazarken geçen hafta pasaportumu yenilemiş birisi olarak başımdan geçenleri taze bilgiler eşliğinde aktaracağım.

Pasaport yenileme işlemi için İstanbul Emniyet Müdürlüğü sitesinde randevu alarak yada randevu almadan müracaat yapılabileceği konusunda bir bilgi bulunmakta. Bende randevu almadan direk gittim. Ancak gittiğim Emniyet müdürlüğünde yalnızca yaşlıların randevu almadan müracatına izin verdiklerini söylediler. Bende aynı günün akşamı 2 gün sonraya randevu aldım. Pasaport almak veya yenileme yapmak için gerekli evrakları yanıma alarak gittim.

Pasaport Yenileme için Gerekli Evraklar

  • Pasaport yenileme yapmak için gerekli evraklar arasında 2 adet biyometrik fotoğraf gerekiyor. Fotoğrafların son 6 ayda çekilmiş olması gerekmektedir.
  • Pasaport yenileme çin gerekli belgeler arasında T.C numarasının yazdığı nüfus kağıdının orjinali gerekmektedir.
  • Pasaport müracaatı sırasında parmak izi alınmaktadır.
  • Pasaport yenileme veya almak için gerekli evraklar arasında pasaport harçlarının bankaya yatırıldığına dair banka dekontunun orjinali gerekmektedir.

Pasaportumu 10 yıllık yenilemek istiyordum. 10 yıllık pasaport yenileme harç bedeli olarak 458 TL, defter bedeli olarakta 75 TL olmak üzere toplamda 533 TL bankaya yatırdım. Pasaportu ne kadar süreliğine alırsanız alın defter bedeli olarak 75 TL ödüyorsunuz. Pasaport süresine göre pasaport harç bedelleri değişiklik göstermektedir. Aşağıda pasaport harç bedelleri gösterilmektedir.

Pasaport Harç Bedelleri 2014

  • 6 Aylık : 96.1 TL
  • 1 Yıllık : 140.5 TL
  • 2 Yıllık : 229.3 TL
  • 3 Yıllık : 325.5 TL
  • 4-10 Yıllık : 458.7 TL

Yukarıda yazan pasaport harç bedellerini ve 75 TL lik defter bedelini ödeyip dekontunuzu alıyorsunuz.

pasaport yenileme işlemiEmniyet Müdürlüğüne gittiğimde hiç sıra yoktu. Fotoğrafları, dekontu, nüfus kağıdını vererek işlemi başlattım. İşlem çok kısa sürdü. Hemen yan tarafta da parmak izini verdim. Bütün işlemler toplam 5 dakika sürmedi. Müracaat sırasında pasaportun gelmesini istediğim adres bilgilerini de verdim. Pasaport direk adrese gönderiliyormuş. Pasaport ne zaman elime geçer diye sorduğumda 1 hafta sonra elinizde olur dendi.

Pasaport Yenileme İşlemi Kaç Gün Sürer

Ben pasaport yenileme için müracatı yaptığımda perşembe günüydü. Salı günü akşam bana bir mesaj geldi. Mesaj Ptt kargodan geliyor. Pasaportun kendi ellerine geçtiğini belirten bir mesajı barkod numarasıyla birlikte göndermişler. Barkod numarasıyla Ptt sitesinde gönderinizi takip edebiliyorsunuz. Barkod numarasını girdiğimde pasaportun Ankara Ptt şubesi tarafından teslim alındığını gördüm. O ana kadar merak ediyordum. Pasaport Ankaradan mı çıkıyor yoksa İstanbulda mı gerekli işlemleri yapıyorlar. Pasaportun Ankaradan çıktığını öğrenmiş oldum. Ertesi gün gündüz 15.00 civarında pasaport verdiğim adrese teslim edildi. Perşembe başvuru yapmıştım, Çarşamba pasaport elime geçti. Ptt pasaportlar için özel pasaport paketi yaptırmış. Paket içinde pasaportunuzu teslim alıyorsunuz. Pasaportunuzu aynı zamanda müracaat yaptığınız andan itibaren e-devlet üzerinden de takip edebilirsiniz.

2 thoughts on “Pasaport Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır

  1. yurtdisindayim,uzun zamandir pasaportum kayipti.konsolosluktan yeni pasaport aldim ama pasaportta herhangi bir islem ( giriş – çıkış ) yok. konsolosluktakilere sordum ama bilmediklerini söylediler.bu haliyle sınır kapılarından yada havaalanından geçebilmem mümkün mü .?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir