Pariste Gezilecek Yerler – Pariste 1. Gün

Pariste Gezilecek YerlerPariste Gezilecek Yerler yazımda, 3 günlük Paris gezimizde, Pariste görülmesi gereken yerlerden hangilerini gördük bunlardan bahsedeceğim. Fakat, 3 gün çok uzun olduğundan, yazımı 3 e bölüp yayınlıyorum. Pariste gezilecek yerler 1. gün yazımın sonundan Pariste gezilecek yerler 2. gün yazıma ulaşabilirsiniz.

Paris  benim için çok özel bir şehir. Ne Pariste doğdum, ne de Pariste yaşadım. Benim için önemli olmasının sebebi, ilk yurtdışı deneyimimi Pariste yaşamamdı. Aile ziyareti sebebiyle 1 ay boyunca Pariste gezdim durum daha 15 yaşındayken. Bu yüzden benim için çok ayrı bir yeri var. 2000 yılıydı. Milenyum yılı. Bir temmuz ayıydı. Her yer canlı, herşey şıkır şıkır ve tarih kokuyordu. Bizim ülkemizden kat kat ilerdeydi. Metro vardı Pariste, bizde yoktu. Çocukken olay bir durumdu benim için..

Birde Notre Dame kilisesi, gördüğüm, gezdiğim ilk kilise olduğundan, hem en iyi bildiğim kilise, hemde içimde sanki kilisede uzun yıllar yaşamışım hissi var : ) Şimdi yıl 2017 ve ben tekrardan, bu sefer eşimle birlikte Parise gittim. Hemde Notre Dame Kilisesine yürüyerek 5 dakika mesafede bulunan bir otelde kaldık.. : )

Geçtiğimiz yıl Uzakdoğu Tatilim, bu yılda Paris tatilimin tadı damağımda kaldı. Gezmelere doyamadım ve tatile başlamadan önce, sınava hazırlanan bir öğrenci misali, Paris gezilecek yerler, Parisin meşhur yerleri, Pariste ne yenir ? Pariste görülmesi gereken yerler araştırmalarını yaptım. Çok fazla işime yaradı..

Vizeniz varsa ve uygun bir bilet bulursanız, hiç düşünmeden , Avrupanın en romantik şehrinde bir kaç gün geçirin derim. Ben mayıs 2017 yılında, elimde pasaportum, biletim ve otel rezervasyonum ile 3 günlük bir Paris tatili için Havalimanının yolunu tuttum. İstanbul’dan 8.30 da hareket eden uçağımız, yerel saat ile 13.16 da Paris Orly havalimanına indi..

Paris Orly Havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir ?

Pariste Gezilecek Yerler yazıma başlamadan önce, Orly havalimanından Paris Şehir Merkezine nasıl gidilir? ondan bahsetmek istiyorum. Orly Havalimanından , transfer trenine bindik. 2 durak sonra Antony durağında inip, Saint – Michele giden trene bindik. ( tren biletimizi havalimanından almıştık. Kişi başı ücret 12 euro ) Tren Saint Michele durağına gelince inip, Çıkış ( Sortie ) Notre -Dame tabelasını takip edip, istasyondan çıkış yaptık.

Pariste Konaklama :

Pariste konaklayacağımız otel, meşhur Notre Dame katedraline yürüyerek 5 dakika uzaklıkta bulunan Paris Home Latin Otelde kaldık. Paris Home Latin oteli, öncelikle konumu için tavsiye derim. Odası, her avrupa şehrinde olduğu gibi küçüktü ama çok temizdi..

Paris gezimiz boyunca, bir tek Paris gezilecek yerlerinin başında gelen Montmarteye metro ile gittik. Onun dışında her yeri yürüyerek gezdik ve yürüyerek gezmek çokta güzel oldu. Çünkü Pariste mutalaka görülmesi gereken yerlerin bir çoğunu yürüyüşlerimiz sırasında tesadüfen görmüş olduk.. Sizede tavsiyem , güne güzel bir kahvaltı ile başlayıp, rahat ayakkabılarınızı giyip, romantik şehir Parisi yürüyerek gezmeye çalışın..

Paristeki ilk günümüzde, Paris gezilecek yerlerden; Notre Dame Kilisesi, Conciergerie , Lüksemburg Bahçesi, Pantheon, Latin Mahllesi ve Sorbonne Üniversitesi ni gezip gördük.

Pariste Gezilecek Yerler :

NOTRE DAME KİLİSESİ

Parisin tam ortasında bulunan Cıte Adasında yer alan Notre Dame Kilisesi, Pariste mutlaka görmeniz gereken yapılardan biri. Benim gezdiğim ilk katedral, Parisin ilk gotik Katedrali ve en sevdiğim Katedral olur kendisi 🙂 Katedralde en dikkat çekici olan Meryem Ana heykeli ve renkli gül pencerelerdir.

Bizim kaldığımız otele 5 dakika yürüme mesafesinde olduğundan, 4 gün boyunca hep gezdim katedrali. Notre Dame katedraline ulaşım oldukça basit. Metro ile St.Mıchel-Notre Dame duraklarında ineresniz, çok basit ulaşabilirsiniz. Katedral in adını duyunca, hemen hemen hepimizin aklına Victor Hugo’nun ünlü eseri Notre Dame Kamburu gelir. Okunması gereken eserlerden biri. Notre Dame kilisesine giriş ücretsiz. Bir tek kilisenin tepesine çıkıp, paris manzarası izlemek isterseniz ücretli. Bir de ben 2 euroya hatıra parası aldım.

CONCİERGERİE

Notre Dame kilisesine geldiyseniz, bu yapıyı görmemeniz imkansız. Sen nehri kıyında yer alan ve yine Cıte Adasında yer alan bu yapı, Farnsızların ünlü kraliçesi Marie Antoinette nin hapis yattığı ve idam edildiği yer diye geçiyor. Içini gezebilirsinizde ama bana çok çekici gelmediğinden gezmedim.

LÜKSEMBURG BAHÇESİ – JARDİN DU LUXEMBURG

Paristeki en büyük parklardan biridir. Şehrin merkezinde, Yemyeşil çiçeklerin ağaçların içinde yürüyüş yapan, birşeyler yiyip içen, Parisli ve yanabcı turistler var. Resmen bir nefes alma alanı burası. İlk gün Paris bizi yağmurla karşıladığı için, biz parkın en boş haline denk geldik. Notre Dame Kilisesinden, güney yönünde dümdüz ilerleseniz, parka ulaşabilirsiniz.

PANTHEON

Paris Panteon gezisi :

Paris Lüksemburg bahçesinden 5-6 dakika yürüme mesafesinde bulunan, içinde Fransız sant ve bilim adamlarının mezarlarının yer aldığı bir yapı. Parise gitmeden önce mutlaka Pantheon nun içine girip gezin diyorlardı. Saat 18.30 da kapandığını bilmediğimizden, yetişemedik, bu çok merak ettiğim yapıya. Sadece dışarıdan izlemekle yetindik. Panteonnun en ünlü yapısı Foucault Sarkacını göremediğim için çok üzüldüm. Siz mutlaka gidin, benim yerime de görün.

SORBONNE ÜNİVERSİTESİ PARİS

Paris Latin Mahallesinde bulunan Sorbonne Üniversitesi, Fransanın ilk üniversidir. Üniversitenin karşısında Montainge in heykeli var. Heykelin arkasındaki bina, Orta Çağ Müzesi ( Musee Du Moyen Age ) dir. Lüksemburg Bahçesi, Pantheon ve Notre Dame gelirseniz, uğrayabilirsiniz..

Paris Yemek Mekanları ve Paris Eğlence Mekanları :

Latin Mahallesi ve Saint Germain gezisi Saint Michel gezisi

Latin Mahllesi , Saint Germain ve Saint Michel in olduğu bölgedir. Notre Dame kilisesini arkanıza alırsanız, sol tarafta yer alır. Kaldığımız otel bu bölgede olduğundan, hemen hemen her anımız bu mahllede geçti. Paris akşam yemekleri için Saint Michel deki cafe ve restorantları tercih ettik. Paris gece hayatı için, yine Latin Mahallesini seçtik. Çünkü Parisin yemek ve eğlence hayatını bu bölgede dolu dolu yaşayabilirsiniz. Parisin ünlü cafesi Cafe de Flore Saint Germain de bulunuyor. Pariste ne yenir ? Parisin meşhur yemekleri nelerdir ? Paris tatlıları nelerdir ? Sorularının yanıtlarını bulacağınız, detaylı anlattığım Pariste Ne Yenir ? Yazımı bu linkten okuyabilirsiniz..

Pariste Ne Yenir

Paris gezilecek yerlerinden, Lourve Müzesi, Eyfel Kulesi, Şanzelize caddesi ve daha fazlası için, Pariste Gezilecek Yerler 2. gün yazımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir