Oxford Gezilecek Yerler

oxford küytüphaneOxford gezilecek yerler yazısında Oxfordda görülmesi gereken yerler, Oxfordda yapılacak şeyler, Oxford ulaşım, Oxford üniversitesi, Oxford gezilecek yerler listesi hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğim.
Dünyanın her daim İlk 3 üniversitesi arasında gösterilen Oxford üniversitesi ile adını dünyaya duyuran Oxford şehrine Londradan 1 saatlik bir araba yolculuğu sonucunda ulaştık. Londra Oxford arası 85 kilometredir.

Londra şehir merkezi trafiğinden çıktıktan sonra rahat bir yolculukla kısa bir sürede Oxford şehir merkezine vardık. Londradan Oxforda 1 saatlik bir tren yolculuğu sonucunda ulaşılabilir. Londra Oxford tren bileti fiyatları 20 pound ile 30 pound arasında değişmektedir. Londradan Oxforda günün her saatinde otobüs seferleri de düzenlenmektedir. Otobüs biletlerinin fiyatları tren biletlerinden daha ucuzdur. Londraya gezmeye gittiğinizde fazladan bir gününüz varsa Londraya çok yakın olan, bir günde bütün şehri gezebileceğiniz Oxforda gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Oxford Gezilecek Yerler : Oxford Üniversitesi

oxford kolejleriOxford gezilecek yerler listesinde akla ilk gelen yer tabii ki  Oxford üniversitesi oluyor. Oxford üniversitesi şehrin bir çok yerine dağılmış olan Oxford üniversitesine bağlı 39 farklı kolejden oluşmaktadır. Oxford üniversitesinin tam olarak ne zaman kurulduğu bilinmemekle birlikte 1096 yılından beri eğitim verdiğine dair çeşitli kanıtlar bulunmaktadır. Trinity koleji, Worcester koleji, St John’s koleji, Christ Church Koleji, Exeter koleji, Green koleji, Balliol koleji, The Queen’s koleji, Lincoln keleji Oxford üniversitesine bağlı olan kolejlerden birkaçıdır. Oxford üniversitesinin Oxford üniversitesitesine bağlı olan bu kolejler gün içinde sabah 10 dan akşam 4’e kadar turistlerin ziyaretine açıktır. Bir çok kolej böyle olmasına rağmen bazı kolejler turistlerin ziyaretine tamamen kapalıdır. Bizde bu kolejlerden bazılarını gezdik. Kolejlerin içine girdiğimizde öğrencilerin kaldığı evlerden, öğretim görevlilerin odalarına, üniversite yönetiminin bulunduğu yerlerden kütüphanelere kadar bir çok yeri gezebiliyorsunuz. Üniversiteye bağlı bu kolejlerin bulunduğu binaların hepsi yüzyıllar önce yapılmış tarihi ve eski binalar. Binaların hepsi birbirinden etkileyici ve büyüleyici gözükmekte.

Oxford üniversitesi ile Chambridge üniversitesi arasında her alanda ciddi bir rekabet bulunmaktadır. Ben Chambridge’e gittiğim zaman orada geçirdiğim bir gün boyunca Oxford üniversitesi ile Chambridge üniversitesi arasında yapılan kano yarışlarına ve eskrim mücadelesine şahit olmuştum. Hatta Chambridge’te yürürken gördüğüm bir tabela üzerine girdiğim binanın içinde iki üniversite arasında yapılan eskrim mücadelesini canlı olarak izlemiştim.

oxford city centerOxford gezilecek yerler arasında bulunan Oxfordun merkezinde yer alan bütün alışveriş mağazalarının yemek yerlerinin ve cafelerin bulunduğu trafiğe kapalı ana caddesinin adı Cornmarket street’tir. Cornmarket street bizim gittiğimiz gün hafta içi ve öğlen saatleri olmasına rağmen oldukça kalabalıktı. Cornmarket street üzerinde bulunan Clarendon centre Oxfordun en büyük alışveriş merkezidir. Aklınıza gelebilecek her marka bu alışveriş merkezi içinde bulunmaktadır. Oxfordun diğer bir alışveriş ve yemek yerlerinin olduğu caddesi de Queen street caddesidir. Queen street ile Cormarket street’in kesiştiği noktada Carfax kulesi bulunmaktadır. Queen street’in başlangıcında Oxfordun diğer bir alışveriş merkezi Westgate shopping centre bulunmaktadır.

Carfax Kulesi

oxfordshireOxford gezilecek yerler arasındaki diğer bir yer ise Carfax kulesidir. Oxfordun tam merkezinde yer alan bu kuleye kişi başı 2.5 pound vererek girdik. Carfax kulesinin en üstüne çok dar dikine bir merdivenden 4 kat çıktıktan sonra ulaştık. Carfax kulesi çok küçük ve aynı zamanda çok yüksek olmamasına rağmen kulenin üstünden Oxfordun her yerini tamamen görebiliyorsunuz. Carfax kulesinin üstünde gördüğümüz görkemli yapıların hepsini kuleden indikten sonra gezmeye başladık.

Oxfordun ana caddelerinden birisi de High street’tir. Biz Carfax kulesinden indikten sonra High street boyunca yürüyerek Oxford içinde akan nehirin kenarına geldik. Oxford gezilecek yerler arasında yer alan Cherwell nehri üzerinde Oxfordda yapılacak şeyler arasında ki gondol veya kayıklarla nehir turu yapabilirsiniz. Biz cherwell nehri kenarına geldiğimizde burada kayıkları gördük. Kayık gezisinin fiyatı yarım saati 25 pound olarak yazıyordu. Biz soğuk havada çok uzun bir gezi yapmak istemediğimizden 15 dakikalık bir gezi için 15 pound ödeyerek Oxfordda nehrin üstünde kayık ile gondol arası bir araçla gezdik. Bu gezi esnasında Oxford gezilecek yerler arasında yer alan Oxford botanik bahçelerinin bir kısmını da görmüş olduk.

oxford cityOxford gezilecek yerler listesi içinde yukarıda yazmış olduğum Oxford üniversitesine bağlı kolejler, Cornmarket street, Carfax kulesi, Cherwell nehrinden başka Oxford kalesi, Oxford müzesi, Modern art Oxford, Bodleian kütüphanesi ve Oxford botanik bahçelerini sayabiliririz. Oxford merkezi küçük bir yer olduğu için biz öğlene doğru gitmiş olduğumuz Oxfordun her yerini akşama kadar gezerek bitirdik. Bir gün bizim bütün Oxfordu gezmemiz için yeterli olmuştu. Akşam Oxfordan çıktık ve 2.5 saatlik bir araba yolculuğu sonucunda Manchestera ulaştık.

One thought on “Oxford Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir