Nice Gezilecek Yerler

nice gezilecek yerlerNice gezilecek yerler yazısında Fransanın güneyinde Cote d’Azur bölgesinde yer alan, turistlerin Fransada en çok ziyaret ettiği ikinci şehir olan Nice’de görülmesi gereken yerler, Nice’de ne yenir ne içilir, Nice şehrine nasıl gidilir, Nice’e yakın gezilecek yerler, Nice şehrinin konumu, ile ilgili bilgilerin yer aldığı Nice gezilecek yerler yazısı hazırladım. Fransanın güneyindeki deniz kenarı olan kısımın İtalya sınırına kadar olan bölümüne Cote’d Azur (Fransız Rivierası) denir.

Nice şehride bu bölgedeki en güzel şehirlerden birisidir. Fransız Rivierasında Nice’e yakın olan diğer gezilecek yerler Monaco, Cannes, St Tropez adındaki yerlerdir. Bunların hepsinin ismini çok defa duymuşuzdur. Nice gezilecek yerler yazısında Nice’e yakın olan günübirlik gidip gelinebilecek Monaco ve Cannes hakkında da kısaca bilgi vereceğim.

Nice Gezilecek Yerler / Nice’e Yakın Gezilecek Yerler

nice gezi rehberiNice gezilecek yerler açısından çok fazla özellikli bir yere sahip değildir. Nice tam bir sahil şehridir. Yaz aylarında çok kalabalık olan Nice, denize girmek isteyenler için tercih edilen bir yerdir. Nice şehir merkezinde oldukça geniş bir plaj vardır. Gündüzleri denize girmek için akşamları ise eğlenmek için bu plaj hep kalabalık olur. Nice şehrinin merkezindeki ana caddenin adı Avenue Jean Medecin caddesidir. Bu cadde Nice ana tren istasyonundan sahile kadar inen bir caddedir. Cadde üzerinde çok sayıda alışveriş mağazası, yemek yenilecek yerler, barlar, oteller bulunmaktadır. Bu caddenin çevresindeki diğer caddelerde Nice’in hareketli yerleridir. Cadde üzerinde tramvay hatııda bulunmaktadır. Avenue Jean Medecin caddesinden sahile doğru inmeden bir önceki cadde Nice’de restoranların en yoğun olduğu yerdir. Nice’de yemek yemek için burası tercih edilebilir. Nice gezilecek yerler arasında Old Town adı verilen eski şehir kısmıda yer alır. Burası merkezden 10 dakika yürüme mesafesindedir. Burada sokaklar dar evler eskidir. Bu dar sokakların her birinde farklı farklı cafeler, barlar bulunmaktadır.

cannes gezilecek yerlerNice gezilecek yerler konusundan bahsedince Cannes şehrinden de bahsetmek gerekir. Cannes bizim film festivalinden adını sıkça duyduğumuz Nice’e çok yakın Fransız Rivierasının diğer bir şehridir. Nice’den Cannes şehrine trenle 20 dakikada gittik. Cannes Nice’e göre daha küçük bir yer. Burasıda yine denize girmek için ideal bir yer. Cannes merkezinde de yine bir çarşı ve mağazalar bulunmaktadır. Nice’e gitmişken buraya günübirlik gidip gelinebilir.

monte carlo gezilecek yerlerNice gezilecek yerler arasında Monaco belkide en önemli yerdir. Monacaya Nice’den 100 numaralı otobüs ile sahil şeridi boyunca 45 dakikada ulaşıyorsunuz. Bu otobüse binerseniz sahil boyunca koylarda bulunan bütün tatil yerlerini görmüş oluyorsunuz. Otobüs Nice marinasının da yanından geçmektedir. Trenlede gidilebilir ancak otobüsle daha güzel bir yolculuk sizi bekliyor. Monacoda görülmesi gereken yerler ile ilgili Monaco gezilecek yerler yazımdan ulaşabilirsiniz.

nice ne yenir ne içilirNice gezilecek yerler yazısında Nice’de ne yenir, ne içilir, nerede yenir hakkında kısaca bahsedeceğim. Bilindiği üzere Fransızların pastane kültürü meşhurdur. Fransaya gitmişken kahvaltıyı bir pastanede yapabilirsiniz. Akşam yemeği için Nice sahilde az önce bahsettiğim restoranların yoğun olduğu yerde bulunan La Favola restoranı tek tercihimdir. Biz burayı bilmiyorduk. Ancak herkesin restoranın önünde kuyrukta beklediğini görünce burada yemeye karar verdik. Daha önce yurtdışında başka hiç bir yerde yapmadığım üzere iki gün üstüste aynı yerde yemek yedik. İtalyada dahi yemediğim lezzetli makarna ve pizzaları burada yiyebilirsiniz. Yemekten sonra profiterol yemeği unutmayın.

nice haritasıNice gezilecek yerler konusunda son olarak Nice şehrine ulaşım ve Nice’e yakın yerlere ulaşımdan bahsedeceğim. Nice’e İstanbuldan Türk Hava Yollarının direk uçak seferi bulunmaktadır. Yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonunda Nice’e havayolu ile ulaşabilirsiniz. Biz İtalyadan trenle Nice’e gittik. Nice İtalya sınırına trenle yarım saatlik bir mesafede bulunuyor. Nice tren istasyonu şehrin hemen merkezinde bulunuyor. Tren istasyonundan çıkınca kendinizi Nice’in en merkezi yerinde buluyorsunuz. Nice havaalanı ise şehir merkezine 20 dakikalık bir mesafede bulunuyor. Nice tren istasyonunun önündeki duraktan havaalnına 2 farklı otobüs kalkıyor. Otobüslerde birisi express 20 dakikada gidiyor. Diğer otobüs ise havaalanına 45 dakikada ulaşıyor. 6 euro ödeyerek bindiğimiz otobüs ile 25 dakikada havaalanına gitmiştik. Yandaki resimde Nice Monaco, Cannes ve İtalya sınırındaki Ventimiglia arasında çalışan tren hattı güzergahı gösterilmektedir. Bu harita o bölgede tren ulaşımı ve o bölgeyi tanımak için çok faydalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir