Nevizade Geceleri

nevizade

Nevizade geceleri yazısında İstanbulun her zaman kalabalık olan nevizade sokağındaki mekanlardan nevizade restoranlarından, nevizade de bulunan müzik canlı müzik yerlerinden ve kısaca nevizade gecelerinden bahsedeceğim. Nevizade İstiklal Caddesinde balık pazarına gelip, sokağından geçmeden yapamadığımız, Taksim’in en ünlü sokağıdır. İçinde meyhanelerin ve barların bulunduğu bu sokakta, eğlence neredeyse sabaha kadar devam ediyor.

Ben bu sokağa haftanın hangi günü gitmiş olursam olayım, yürümekte hep zorluk çekmişimdir. Herhangi bir yerde oturmayacak bile olsalar, sırf meraktan defalarca gelip geçenler yüzünden ve her bütçeye hitap eden mekanların bir arada olması, sokağın kalabalık olmasında etkili diye düşünüyorum.

Ben sokağı biracılar ve rakıcılar olmak üzere hep ikiye ayırmışımdır. Balıkçılar çarşısının bitimindeki girişinden itibaren meyhaneler başlar. Bu mekanlarda rakı balık keyfi yapan grupları yada baş başa gelmiş çiftleri görebilirsiniz. Rakı Balık keyfini yapabileceğiniz meyhanelere iki önerim olacak. Bunlardan ilki en son gittiğim “Alem Rakı Balık” isimli mekan. Başta personelinin kibar ve nazik davranışları, ardından gelen leziz mezeleri, enfes balığı ve rakısı derken, bu mekan benden tam puanı aldı. Bir diğer tavsiye edeceğim yer ise “İmroz Restorant” tır. Burasıda eksi bir mekan olduğundan, ziyaretçiler tarafından ilk tercih edilen kaliteli mekanlar arasındadır. Her iki mekanında fiyatları uygun sayılır.

Meyhanelerin bitiminden itibaren başlayan, sokağın minik kaldırımlarında küçük masa ve sandalyeleri olan nevizade neresikafelerde ( Hemen hemen her birinin teras katıda bulunmaktadır.) ise,  biranızı içerken (6 Lira – 7 Lira gibi), hem arkadaşlarınızla sohbet edebilir, hem de Lig ve Avrupa maçlarını izleyebilirsiniz.

Özellikle Galatasaray maçları olduğunda Nevizade de adım atacak ve oturacak yer kalmaz. Maç öncesi fanatik taraftarlar Nevizade önünde toplanıp, ellerindeki davul, meşale ve konfetilerle ortalığı karnaval alanına dönüştürüyorlar. Ortam o kadar coşkulu oluyor ki, futbolla ilgisi olmayan ben bile kalabalığın arasında kendimi GS marşları söylerken buluyorum. Artık gerisini siz düşünün. Nevizade, aynı zamanda fanatik Galatasaray taraftarlarının bir nevi maç öncesi ısınma mekanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir