Napoli Gezilecek Yerler

napoli gezilecek yerlerNapoli gezilecek yerler yazısında İtalya gezilecek yerler arasında yer alan Napoli ile ilgili Napoli yemek yenilecek yerler, Napoli konaklama için beğendiğim bir otel ve Napoli gezilecek yerler konusularından bahsettikten sonra Pompei ile ilgili Pompei gezilecek yerler, Pompei tarihi, Pompei hikayesi hakkında ayrıntılı bilgiler içeren bir Napoli gezi yazısı hazırladım.

Rüya gibi bir İtalya tatilimin son durağı olan Napoli’de, yorgunlukla birlikte, İtalya’ya veda edeceğim için bir hüzün vardı içimde. Çok yorulmuştum, fakat ayrılmak ta istemiyordum, bu ülkeden.

Son günümüzü doya doya geçirmek için 1 günlük bir Napoli şehir gezimize önce, Napoli gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alan Pompei şehrini gezerek başladık. Pompei’ de nasıl büyülendiğimi birazdan uzun uzun anlatacağım. Pompei gezimizden sonra, Napoli şehir merkezine gelmemizle bende büyük bir hayal kırıklığı oldu. Neden mi? Ben masalsı , tarihle iç içe bir şehir beklerken, tam tersine bir beton yığını, ürkütücü ve soğuk bir liman şehriyle karşılaştım.

Napoli, 7 gün boyunca İtalya’da gördüğüm hiçbir şehre benzemiyordu. Bir Floransa gibi sanatsal, bir Roma gibi tarihsel, ve Venedik gibi masalsı bir hava yoktu bu şehirde. Şehre girdiğimizde, ilk dikkat çeken şey, evlerin balkonunda asılı kötü görünümlü çamaşırlar oldu. Napolililer çamaşırları yıkayıp astıktan sonra, ne zaman o giysilere ihtiyaçları olursa o zaman ipten alıyorlarmış. Bir binaya bakıyorsunuz, tüm balkonlardan camlardan aşağıya çamaşırlar sallanıyor. Gerçekten çok kötü bir görüntüye sahip bu binalar…

napoli restourantNapoli gezilecek yerler arasında bulunan cadde ve sokaklarda ise, yanınızdan adım başı güvenlik görevlileri ve askerler geçiyor. Şehir de çok fazla hırsızlık olduğu için bu tarz bir güvenlik sistemi işliyor. Ayrıca öğrendim ki, Napolide mafyanın sözü geçiyormuş. Neredeyse Napolinin yönetimi mafyanın elindeymiş. Napolide en ünlü kafelerden biri olan Gambrınus ta mafya tarafından işletiliyor. Kahvesi ve tiramisu tatlısı oldukça güzel. Gambrınus Napoli’ye gitmişken mutlaka uğranılması gereken yerlerden biri.

Adını Napoli kraliçesi olan Margaritta’ dan alan margaritta pizza ise, Napoli’de ne yenir? sorusunun tek cevabıdır. İtalya’nın hemen hemen her şehrinde pizza yedim. Fakat Napoli’deki margaritta pizzanın tadı ve görünümü diğer İtalyan şehirlerine göre değişik. Boyutu küçük, hamuru oldukça kalın…

napoli otelNapoli hakkında son olarak ise, konakladığımız yer olan Hotel Vulcano Buono dan bahsetmeden geçemeyeceğim. Napoli’de konaklanacak en kaliteli otellerden biri olan 4 yıldızlı Hotel Vulcano Buono nun içi kadar dışı da göz kamaştırıcı. Bu otele dışarıdan baktığınızda, birazdan Pompei’deki Vezüv Yanardağının içine giriyormuşsunuz hissine kapılacaksınız. Çünkü dış görünümü aynı bir yanardağ şeklinde. Çok kaliteli ve yeni olan bu otelin altında ise, alışveriş tutkunları için kocaman bir alışveriş merkezi bulunuyor. Napoli’de konaklama için tavsiye edebileceğim çok kaliteli bir otel Hotel Vulcano Buono.

Napoli gezilecek yerler başında gelen Pompei, M.S. 79 da patlayan ve şehri yok eden Vezüv Yanardağının eteklerinde bulunan bir yerleşim yeri.Rehberimizin anlattıkları ve benim çeşitli kaynaklardan edindiğim bilgilere göre Napoli gezilecek yerler arasındaki Pompei gezi yazısı içinde bahsedilmesi gereken Pompei hikayesi şöyle; Vezüv yanardağı patlıyor ve patlamayla birlikte etrafa yayılan lavlar, tüm şehrin üzerini kaplıyor. O anda kim ne ile uğraşıyorsa o pozisyonda kalarak, lavların etkisiyle insanların üzeri taş kaplanıyor ve şehirde yaşayan tüm canlıların hayatı aynı anda sonlanıyor. Pompei, çok büyüleyici bir yer ama her adım atışınızda bu hikayeyi düşündüğünüzden tüyleriniz ürperiyor.

pompei gezilecek yerlerArkeologlar 1748 yılında yaptıkları kazılar sonucunda, şehri olduğu gibi gözler önüne sermişlerdir. Pompei gezilecek yerler arasında sayılan Pompeide yapılan kazılar sonrası ortaya çıkan yapılar ise; bazilika, forum, fauna evi, restaurant, hamamlar, ekmek fırını, adliye binası, pazar alanı, zengin ailelerin evi, esir pazarı. Geziniz boyunca bu yapıları bir bir gezip görme imkanınız var. Pompeide gezilecek yerler arasında esir pazarı, ekmek fırını, genel ev ve kazılar sonucunda evlerden çıkan çanak ve çömleklerin bulunduğu alanı, cam fanus içinde gerçekleri, fanus dışında sergilenenlerin ise canlandırma olduğu, yanardağın patlaması sonucu taş olmuş insanları mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Yıllar boyu burada gördüklerinizin aklınızdan ve kalbinizden çıkmayacağını düşünüyorum.

Pompei de zamanında bir çok usulsüz işlem, zina, zorbalık ve hırsızlık hakim olduğundan, Pompei’nin bir günah şehri olduğu söyleniyor. Yoksa bu kadar kişi neden taş olsun ? diye bir düşünce yaygın Pompei’de.

Yazan : Fulya Mamık

4 thoughts on “Napoli Gezilecek Yerler

 1. Sevgili Fulya hanım,

  İtalya gezimiz için bilgi ararken ” Napolı ” yazınıza ulaştım.Bilgilerinize teşekkür ederim.Sanki uzun süre İtalya da yaşamışsınız gibi geldi bana .

  • Afet Hanım Merhaba. Napoli yazımı beğenmenize sevindim;)
   İtalya geziniz için faydalı olacağını düşündüğüm diğer İtalya şehirleri hakkında yazdığım yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.
   İtalya’ya hayran kaldım. Kendimi o ülkeye ait hissediyorum 🙂
   Gerçekten te sanki uzun yıllar İtalya da yaşamışım gibi . : )

   • nedense ben de kendimi İtalya’ya ait hissediyorum operaya bayılıyorum böyle hisseden başkaları da olması ilginç neden acaba ?

    • Fatma Hanım Merhaba..

     Opera ve klasik müziği oldum olası hep sevmişimdir bende.Fırsat buldukça da konserlere gitmeye çalışıyorum.
     Sizin içinde öyle sanırım, ne güzel 🙂

     İtalya’nın her şehri ayrı bir ülke tadında olduğundan, her şehirde farklı bir büyüyü kapılıp gidiyorsun. Ait hissetme duygusu bence buradan geliyor..

     Sevgiler
     Fulya MAMIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir