Milano Görülmesi Gereken Yerler

milano gezilecek yerlerMilano gezi yazısı içinde kısaca Torino gezilecek yerler hakkında bilgi verdikten sonra Milano yemek yenilecek yerler, Milano görülmesi gereken yerler, Milano alışveriş yapılacak yerler ve Milano görülmesi gereken yerler ile ilgili bilgiler vereceğim. İtalya gezisi boyunca İtalyada 6 farklı şehir gezme fırsatım oldu.

İstanbul gezilerime ara verip, uzun yıllardır hayalini kurduğum ülkeye gitmek için, programsız adım bile atamayan biri olarak, günler hatta aylar öncesinden program yapıp, en sevdiğim ve en iyi anlaştığım arkadaşımla 7 gece 8 günlük büyük bir İtalya turuna katıldım.

İtalya’da görülmesi gereken şehirlerden Torino, Milano, Roma, Floransa, Venedik ve Napoli’ yi bu tur esnasında gezip gördüm.

İtalya’nın en büyük ikinci şehri olan Milano, İtalya’da gördüğüm ilk şehir. Aslına İtalya’da ilk gördüğüm şehir Torino. Fakat, Torino şehrinde o kadar az kaldık ki, bu şehir hakkında çok fazla bilgi sahibi olamadım. Torino hakkında ilk öğrendiğim bilgi, Torino sözcüğünün “küçük boğa” anlamına geldiğiydi. Ayrıca Torino, Fiat ve Alfa Romeo marka arabaların merkezlerinin bu şehirde olduğunu, şehrin en önemli yapısının, İtalya’nın Eiffel kulesi olarak bilinen ve içerisinde Avrupanın en önemli ve en güzel sinema müzesi bulunan Mole Antonelliano Kilisesi olduğunu öğrendim. Po Nehri kıyısında bulunan bu şehrin etrafı Alp Dağları ile çevrilidir. Bu sevimli ve küçük Torino şehrinden direk Milano şehrine geçtik.

milano resimMilanoda tur rehberi Milano görülmesi gereken yerler arasında bulunan Vittorio Emanuelle Galerisini gezdirdi ilk olarak. Burası tarihi bir bina ve bu yapı oldukça gösterişli. Zemini mozaik taşlarla kaplı ve bu mozaiklerin üzerine uzun süre bastığınızda, görevli polis yada güvenlik tarafından hemen uyarılıyorsunuz… Mozaiklere zarar vermemek için : )

Vittorio Emanuelle Galerisinden çıkınca, karşımda tüm ihtişamıyla Milano görülmesi gereken yerler arasında ki Avrupanın 4.büyük katedrali olan Duomo di Milano Kilisesi duruyordu. Önünde saatlerce durup, her bir ayrıntısını tek tek inceleyebilirdim. Fakat uzun vaktimiz olmadığı için ve karnımızda çok acıktığından, hemen bu güzelliğin karşısında bulunan Milano yemek yenilecek yerler arasında yer alan Bıstrot & Cafe de Milano’nun en meşhur yemeği olan deniz mahsullü Risotto yiyip, şarabımızı yudumlarken, havanın kararmasıyla birlikte, gece ışıklarıyla bir başka büyüleyici olan Duomo Kilisesini seyre daldık. Bu kilise ve cafe Milano gezilecek yerler arasında ki Milano’nun ünlü Piazza Del Duomo meydanında yer alıyor ve Milano görülmesi gereken yerler arasında bulunan ilk yerdir Duomo di Milano Kilisesi.

milanoMilano’da alışverişten bahsetmek gerekirse, Milano alışveriş yapılacak yerler arasında Vittorio Emanuelle Galerisinde ve ünlü meydan Piazza Del Duomo nun bağlantılı olduğu tüm caddelerde karşımıza, hemen hemen tüm markaların mağazaları çıkıyor. Geniş ve temiz olan Milano caddelerinde bulunan mağazaların birinden çıkıp diğerine girmek alışveriş çılgınları için çok keyifli…

Milano görülmesi gereken yerler arasında bulunan Milano’nun bir diğer popüler tarihi binası olan La Scala Operası önündeki buluşmamızın ardından, Milano turumuz sona erdi. Son olarak, hava durumundan bahsetmek gerekirse, Kasım ayının 23 ünde Milano havası oldukça soğuktu ve şemsiye kullandım…

Yazan : Fulya Mamık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir