MANCHESTER REHBERİ

MANCHESTER REHBERİ

manchester-piccadilly-gardensManchester’ a ilk olarak 2007 yılında olmak üzere toplam da 5 defa gittim. Üniversitede ki ev arkadaşım burada yaşadığı için sık sık onu ziyarete gidiyorum. Bu yüzden Manchester’ ı iyi bildiğimi söyleyebilirim. Size Manchester’a 3-4 günlük bir tatil için gittiğinizde bu günleri en verimli nasıl değerlendireceğiniz ile ilgili kısa ama önemli bilgiler vereceğim. Burada size benim okumaktan çok sıkıldığım üzere anlatmaya Manchester ın tarihinden falan başlamayacağım.. Direk konuya giriyorum.
Manchester kuzey İngilterenin en önemli şehridir. Manchesterda bulunan üniversitelerden dolayı bir öğrenci şehri de diyebiliriz. Londra Manchester arası trenle 2 saatte gidilmektedir. İngiltereyle Türkiye arasında 2 saat zaman farkı vardır. Saat Türkiyeye göre 1 saat geridedir.İngiltere denince akla ilk gelen şeylerden biri tabii ki pub lardır. İngilterenin her yerinde olduğu gibi Manchesterda da her yerde sokak arasında küçük bir mahallede bile mutlaka bir pub görürsünüz. Onların kültüründe evde misafir ağırlamak gibi bir gelenek olmadığından dolayı her türlü buluşma bu tür publarda gerçekleşmektedir.
Manchester trafiğin tersten aktığını da hatırlatmakta fayda var. Ben İngiltereye bir çok defa gitmeme rağmen karşıdan karşıya geçerken ne tarafa bakmak gerektiği konusunda hep kararsız kalmaktayım. İnsan şaşırıyor tabii. Bu yüzden sizde dikkat edin.

MANCHESTER ULAŞIM

Manchestera THY ile direk uçuş bulunmaktadır. THY gidiş geliş uçak bileti normal zamanlarda herhangi birimagesCAINVR2L tatil dönemine denk gelmezseniz 600 TL ile 700 TL arasında bilet bulabilirsiniz. Okul açılıp kapılma dönemlerine bayram tatillerinde ise gidiş geliş biletler 2000 TL ye kadar çıkabilmektedir. İstanbul Manchester arası yaklaşık 3.5-4 saat sürmektedir. Yukarıdaki fiyatlardan daha ucuza bilet almak istiyorsanız da 400 TL ye kadar Amsterdam Munich yada Paris ten aktarmalı uçak bileti bulabilirsiniz. Ben bir keresinde bu şekilde Amsterdam dan aktarmalı olarak 420 TL ye gitmiştim. Benim gittiğim zamanda THY direk uçak biletinin fiyatı yaklaşık 1800 TL civarındaydı.

Manchester havaalanına indiğiniz zaman şehir merkezine gitmek çok kolaydır. Hiçbir yardıma ihtiyacınız yok. Havaalanında TRAİNS tabelasını takip ederek yaklaşık havaalanı içinde 10 dakika yürüdükten sonra tren istasyonuna geliyorsunuz. 20 dakikada bir kalkan trenlerin şehir merkezine gidiş ücreti 3 pound (8 tl) civarındadır ve yaklaşık 25-30 dakika sonra PİCCADİLY STATİON a gitmiş olursunuz. Buradan Manchester ın her yerine ister trenle ister otobüsle yada taksiyle gidebilirsiniz. Zaten şehrin ortasında olduğunuz için ve merkeze yakın bir yere gidecekseniz taksiye rahatlıkla binebilirsiniz. Şehir merkezinde gideceğiniz bir yer 15 pound dan fazla tutmayacaktır. Piccadily Station da TRAM METROLİNK tabelasını takip ederek tekrar şehir içi trenine binebilirsiniz. Bu trenle bir istasyon sonra yaklaşık 3 dakika içinde PİCCADİLY GARDENS a ulaşırsınız ki burası da şehrin tam olarak merkezidir. Şehrin en popüler caddesi Market Street burada bulunmaktadır. Şehir çok büyük olmadığı için şehir içi ulaşımda bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Şehir merkezinde gezilecek tüm yerlere yürüyerek gidebilirsiniz. Eğer trenle bir yere gidecekseniz günlük sınırsız kullanımlı 2.5 pound luk bir biletle şehrin her yerinde dolaşabilirsiniz. Taksiler ise ikiye ayrılır. Mini cab denilen siyah eski tip taksiler ve özel taksiler. Özel taksiler mini cablara oranla biraz daha pahalıdır. Ama zaten şehir merkezi çok büyük olmadığı için gideceğiniz hiçbir yerin taksi parası 15 paundu geçmez. Taksiye binildiği anda taksimetre hemen açılır. En fazla taksici uzak yerden götürüp 3-4 pound fazla bir taksimetre yazdırabilir. Turistsen bu her yerde başına gelebilir. Buna karşı alınabilecek bir önlem ben henüz keşfedemedim. Sadece bulunduğum yeri iyi biliyormuşum havası vermeye çalışıyorum ama işe yarıyormu bilmiyorum.

MANCHESTER GEZİLECEK YERLER

Manchester da görülmesi gereken yerler arasında Manchester United Old Trafford stadyumu, İmperial War Museum, Arndale AVM, Trafford Center, John Rynalds Library, Canal Street( Gay Village), Printworks, Lowry Theatre ı sıralayabiliriz. Bütün bu yerleri gezmek için 3-4 gün yeterli sakın 7 günlük bir Manchester tatili planlamayın çünkü sıkılırsınız. Ama bu tatilin mutlaka haftasonuna denk gelmesine özen gösterin. Hafta içi tam olarak ölü bir şehirle karşılaşırsınız Çünkü İngilizler Cuma ve cumartesi günleri dışında akşamları pek dışarıya çıkmazlar. Haftasonları da sabahlara kadar eğlenirler.

MANCHESTER UNİTED OLD TRAFFORD STADYUMOldTrafford

Ben burada Manchester United ile Newcastle United arasındaki maçı izledim. Maç biletini de maçtan 2 gün önce stadın hemen yanında bulunan bilet satış noktasından 40 pounda aldım. Manchester maçına bilet bulunmaz gibi efsanelere inanmayın çok önemli bir maç değilse ya da rakip çok ciddi bir takım değilse maç biletini 4-5 gün önceden rahatça bulabilirsiniz. Hatta son gün bile bilet bulma ihtimaliniz var. Stadyum şehir merkezine trenle yada otobüsle yaklaşık 15 dakikalık mesafededir. Taksiyle 5-10 dakika arasında rahatça ulaşabilirsiniz. Bir maç zamanına denk gelirseniz stadın hemen yanında bulunan bilet satış noktasından maç biletini 25 pound tan 60 pounda kadar olan bir fiyat aralığında satın alabilirsiniz. Manchestera gitmişken mutlaka bu şehrin tüm dünyaca tanınmasını sağlayan bu statta bir maç izleyin. Bunun için futbolu sevmenize yada fanatik olmanıza gerek yok orada bulunmanız bile yeter. Bu stadın dışında birde Manchester City takımının stadı olan City of Manchester stadyumu da bu şehirde bulunmaktadır. Ben bu stadyumda da Manchester City&Chelsea arasındaki maçı izlemiştim. Buradaki bilet fiyatları biraz daha düşüktür. Ben çok önemli bir maça gitmiş olmama rağmen 30 pounda bileti satın almıştım. Gerçekten çok etkileyici bir ambiyansa sahip olan bu stadlarda özellikle Old Trafford da maç izleme keyfini ıskalamayın derim.

MANCHESTER PRİNTWORKS

Manchester ın eğlence merkezidir. Gece hayatının kalbinin attığı yerdir diyebiliriz. Burada çeşitli İngiliz printworpubları farklı tür müzikler çalan clublar istediğiniz şekilde eğlenebileceğiz mekanlar vardır. Printworks un içinde yemek yiyebileceğiniz restoranlarda mevcuttur. Ben buradaki Waxy O’Conners pub da bir kere yemek yemiştim ve çok keyif almıştım. Tam klasik bir İngiliz Pub ı olduğunu söyleyebilirim. Bu puba Manchester a her gittiğimde de mutlaka bir kere giderim. Burada haftanın her günü açık olan clublar bulabilirsiniz. Ancak İngilizler genelde hafta içi dışarıda eğlenmeye çıkmazlar. Bu yüzden hafta içi buralar genelde çok kalabalık olmaz. Hafta içi sadece student partylerin olduğu yerler kalabalıktır. Bunun yanında Cuma ve cumartesi geceleri clublara girebilmek için uzunca bir süre kuyrukta bekleyebilirsiniz. Çok kalabalık olmaktadır özellikle saat 138908_Printworks_rgb980x64022 .00 dan sonra. Bazı clublara ücretsiz girilebilmektedir bazılarında ise giriş ücreti olarak 10 pound a kadar ücret alınabilmektedir. Bu giriş ücretiyle beraber 1 içki ücretsiz alabilirsiniz. Girişte spor ayakkabı giyerseniz içeri girememe ihtimaliniz çok yüksek bu yüzden spor ayakkabıyla gitmemenizi tavsiye ediyorum. Gecenin ilerleyen saatlerinde sokaklarda aşırı alkolden dolayı bayılmış insanlar, ambulanslar, ve kebapçıların önünde kuyruk oluşturmuş kişileri göreceksiniz. Ben buradaki bütün clublara gittim. Gittiğim clublar arasında en çok tavsiye edebileceğim yer ise TiGER TİGER dır. Burası 3 katlı birbirinden farklı 4 salonda 4 farklı müzik türünün çaldığı güzel bir mekandır. Burasının Printworks taki clublar arasında en popüleri olduğunu kapısının önünde oluşan kuyruktan da anlayabilirsiniz. Burada içeceğiniz 1 biranın ücreti 2 pound, votka viski ve bunun gibi içeceklerin fiyatı da 3 pound civarındadır.Yine buradaki BLUE da çok tutulan mekanlardan birisidir.

DEANSGATE bölgesi de diğer bir eğlence bölgesidir. Burada yan yana sıralamış club lar vardır. Bu clublar daha çok 23.oo kadar yoğundur. Bu saatten sonra buradaki kişilerde ağırlıklı olarak Printwork a ya da başka yerlerdeki clublara gitmektedir. Burası daha çok dans etmek için değil de bir şeyler içip sohbet etmek için gidilen bir bölgedir.

MANCHESTER İMPERİAL WAR MUSEUM

Buraya Piccadilly Gardens dan binilen trenle(TRAM-METROLİNK) 20 dakikaya, taksiyle ise 10 dakikaya 10 pounda gidebilirsiniz. Adı üstünde savaş müzesi ben gittiğim zaman giriş ücretsizdi ama şu anda bilmiyorum. Bu savaş müzesinde 1. Dünya savaşından ve 2. Dünya savaşından kalma savaş ile ilgili malzemeleri, silahları, tankları görebilirsiniz. Bu müzede taktığınız bir kulaklıkla bu savaşlarda yapılan gerçek telsiz görüşmelerini kendi orijinal sesleriyle dinleyebilirsiniz. Ayrıca bu müzede en çok etkilendiğim konu ise müzeyi gezerken aniden müzenin ışıklarının kapatılıp etrafımdaki bütün duvarlara, duvar derken 9-10 metrelik duvarlara yansıtılan projektörlerle o savaşlarda yaşanmış gerçek hikayelerin görüntülerle anlatılmasıydı. Daha sonra sorduğumda her saat başı bunun yapıldığını öğrendim.

MANCHESTER JOHN RYNALDS LİBRARY

Manchester ın merkezinde yer alan büyük ve görülmesi gereken bir kütüphanedir. Kütüphanenin bulunduğu binanın mimarisi gerçekten çok etkileyicidir. Kütüphanenin içerisi de dışarıdaki bu mimariye uyum sağlamış ve kütüphanede gezerken kendinizi 1700 lü 1800 lü yıllarda hissedebilirsiniz.

MANCHESTER LOWRY THEATRElowry-theatre

Manchester ın Salford bölgesinde bulunan az önce bahsettiğim İmperial War Museum un hemen yakınında bulunan Manchester ın önemli tiyatrolarından birisidir. Yanında da Lowry Outlet Center adında bir alışveriş merkezi vardır. Ben bu salonda bir kere tiyatro izledim. Bileti aynı gün aldım tam hatırlamıyorum ama 20 yada 25 pound du sanırım. Çok meşhur bir Alman tiyatro grubu gelmişti. Salonda hiç boş yer yoktu. Oyun güzeldi diyebilirim ancak 3 saat sürmesinden dolayı sonlara doğru sıkıldım tabii. Hayatımda bir daha mı Manchester da tiyatro izliyeceğim diye düşündüğümden sonuna kadar bekledim. Bu tiyatronun dışında Manchester da Royal Exchange Theatre, Palace Theatre, O2 Apollo Theatre adında başka büyük tiyatro salonları vardır. Ben sadece Lowry Theatre a gittiğim için onu anlattım.

MANCHESTER CANAL STREETCanal-Street

Diğer adıyla Gay Village gay lerin gay clubların gay pubların yoğunluklu olduğu bir caddedir. Hatta normal bir mekan yoktur diyebiliriz bütün yerler gay lere özeldir. Manchester a giden bütün turistler meraktan olsa gerek buraya mutlaka giderler. Merkezde bulunur yürüyerek gidebilirsiniz.

MANCHESTER YEMEKfish-and-chips

Yemek konusuna gelirsek İngiltere nin kendine özgü özel bir yemeyi olmadığı için özellikle yenmesi gerekir dediğim bir İngiliz yemeği yok. En meşhur İngiliz yemeği Fish&Chips tir. Bu yemek bildiğimiz patates kızartması çoğu zaman elma dilim patates olarak servis edilmektedir ve bunun yanında da kızartılmış balık tan ibaret olan bir yemektir. Esasında meşhur olabilecek bir yemekte değildir. Herkes evinde rahatça fish&chips yapabilir. Yine de İngiltereye gitmişken fish and chips yemeden dönmeyeyim derseniz bu yemeği Manchester ın her yerinde her pub da çok rahatlıkla bulabilirsiniz. Birkaç tanede fish&chips zincir fast food larını görebilirsiniz. Bunun dışında Manchester da İspanyol restorantları olan tapas ları yada İtalyan restoranlarını çok rahat bulabilirsiniz. Bununla beraber Hint, Pakistan, Çin mutfağını da görebilirsiniz ancak bu restoranlardaki damak zevkinin bize pek uyduğunu söyleyemiyeceğim. Ben illa Türk restorantına gidicem diyorsanız bunun içinde merkezde bulunan EFES, TOPKAPI gibi Türk restoranlarına da gidebilirsiniz. Kebapçıları ve dönercileri de hemen her köşede karşınıza çıkmaktadır. Ben İngiltereye her gittiğimde mutlaka döner yerim. Burada Türk kebapçılarda yapılan dönerler bana çok lezzetli geliyor. Burada bir porsiyon döner yaklaşık 4 pound civarındadır. Ancak burada konulan bir porsiyon döner bizim İstanbul da yediğimiz bir porsiyonun abartmıyorum yaklaşık 5-6 katı civarındadır. Bunun sebebi kebapçılara sorduğumda oradaki et fiyatlarının Türkiye den daha ucuz olmasından kaynaklandığını söylemişlerdir.

MANCHESTER ALIŞVERİŞ

Alışverişin Manchesterda ki merkezi MARKET STREET tir. Market Street araç trafiğine kapalı olan sağlı market streetsollu mağaza ve alışveriş merkezlerinin olduğu bir alışveriş caddesidir. Bu caddede istediğiniz her türlü giyim ya da teknolojik alışveriş mağazasını bulabilirsiniz. Caddede neredeyse boydan boya kapladığını söyleyebileceğimiz ARNDALE ALIŞVERİŞ MERKEZ ide bulunmaktadır. Buraya cadde üzerindeki birkaç giriş noktasından girebilirsiniz. Burası bizim ülkemizde de olan AVM konseptinin benzeri bir yapıdadır. Ama çok büyük bir alışveriş merkezidir. Bu alışveriş merkezinin bir kapısıda PRİNTWORKS un hemen önündedir. Ayrıca Trafford Center adında İngiltere nin en büyük ve en gösterişli alışveriş merkezlerinden birisi de Manchester da bulunmaktadır. Burası da merkezin biraz dışındadır. Buraya trenle ulaşım yoktur. Piccadilly den binilecek otobüsle yarım saate 2.20 pounda ya da taksiyle 15 dakikada 10-15 pound arasında bir ücrete gidebilirsiniz. Bu alışveriş merkezinde dünyada bulunan bütün markaların gösterişli mağazalarını bulabilirsiniz. Peki ben İngiltere ye gittiğimde nereden alışveriş yapıyorum. Tabii ki PRİMARK tan. PRİMARK İngiltere nin her yerinde olan Manchesterda da Market Streetin hemen köşesinde bulunan dev denebilecek bir mağazaya sahiptir. Burada çok ucuz fiyata giyimle ilgili aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Fiyatlar bu kadar ucuz olunca tabii mağazasının içi her zaman tıka basa doludur. 7 kasanın aynı anda çalıştığı mağazada 60-70 kişilik bir kasa kuyruğunu ben gözlerimle gördüm.

MANCHESTER KONAKLAMA

Konaklama konusuna gelirsek benim arkadaşımın kendi evi olduğu için ben gittiğim zamanlarda hep onun evinde kaldım dolayısıyla hiç otelde kalmadım. Bu yüzden Manchester a gidecek olanlara konaklamayla ilgili yanıltıcı bilgi vermek istemem. Ama yine de orada bulunduğum dönemlerde şehirde gezerken gördüğüm ve şu anda bunları yazarken orada yaşayan arkadaşım Tolgayla da görüşerek onun söylediği şehrin merkezine ulaşımı en rahat olabilecek birkaç otel ismi vererekte size bu konuda birazcık faydam dokunabilir diye düşünüyorum. Sizde bu otellerin internet sitesine girerek daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. The Lowry Hotel, Etap Hotel, İbis Hotel. The Midland Hotel gibi. Tabii isteyene Hilton hotel de bulunmaktadır. Bu otellerin hiç birinde kalmadığımı tekrar belirtmek isterim.

İNGİLTERE VİZEvize

İngiltere konsolosluğu vize başvuru işlemlerini World bridge services adındaki bir aracı kuruluş aracılığıyla yapmaktadır. İnternetten doldurduğunuz başvuru formuyla beraber yine internet üzerinden başvuru formunu doldururken vize başvuru ücretini ödüyorsunuz. Başvuru formunu doldurduktan hemen sonra karşınıza çıkan randevu bölümünden de randevunuzu kendiniz uygun olduğunuz bir tarihe seçebiliyorsunuz. Bütün gerekli evrakları topladıktan sonra randevu tarihinde World bridge services in bulunduğunuz şehirdeki şubesine gidiyorsunuz. Burada karşınıza çıkan görevliye evraklarınızı veriyorsunuz. Birkaç basit işlemden sonra yaklaşık 15 dakika içinde bütün işlemleriniz bitmektedir. Burada hiçbir konsolosluk görevlisiyle görüşmüyorsunuz. Sadece evrakları veriyorsunuz. Başvurunuzun ne zaman sonuçlanacağı ise değişebilmektedir. 3 günden 1 aya kadar sürebilmektedir. www.visainfoservices.com sayfasından vizeyle ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir