Manchester Gezilecek Yerleri

printworks

Printworks : Manchester Gezilecek Yerleri ilk sırasında Manchester ın eğlence merkezi Printworks gelir. Manchester gezilecek yerleri arasında en çok ziyeret edilen yerdir burası. Gece hayatının kalbinin attığı yerdir diyebiliriz. Burada çeşitli İngiliz pubları farklı tür müzikler çalan clublar istediğiniz şekilde eğlenebileceğiz mekanlar vardır. Printworks un içinde yemek yiyebileceğiniz restoranlarda mevcuttur. Ben buradaki Waxy O’Conners pub da bir kere yemek yemiştim ve çok keyif almıştım. Tam klasik bir İngiliz Pub ı olduğunu söyleyebilirim. Bu puba Manchester a her gittiğimde de mutlaka bir kere giderim. Burada haftanın her günü açık olan clublar bulabilirsiniz. Ancak İngilizler genelde hafta içi dışarıda eğlenmeye çıkmazlar. Bu yüzden hafta içi buralar genelde çok kalabalık olmaz. Hafta içi sadece student partylerin olduğu yerler kalabalıktır. Bunun yanında Cuma ve cumartesi geceleriprintworks clublara girebilmek için uzunca bir süre kuyrukta bekleyebilirsiniz. Çok kalabalık olmaktadır özellikle saat 22 .00 dan sonra. Bazı clublara ücretsiz girilebilmektedir bazılarında ise giriş ücreti olarak 10 pound a kadar ücret alınabilmektedir. Bu giriş ücretiyle beraber 1 içki ücretsiz alabilirsiniz. Girişte spor ayakkabı giyerseniz içeri girememe ihtimaliniz çok yüksek bu yüzden spor ayakkabıyla gitmemenizi tavsiye ediyorum. Gecenin ilerleyen saatlerinde sokaklarda aşırı alkolden dolayı bayılmış insanlar, ambulanslar, ve kebapçıların önünde kuyruk oluşturmuş kişileri göreceksiniz. Ben buradaki bütün clublara gittim. Gittiğim clublar arasında en çok tavsiye edebileceğim yer ise TiGER TİGER dır. Burası 3 katlı birbirinden farklı 4 salonda 4 farklı müzik türünün çaldığı güzel bir mekandır. Burasının Printworks taki clublar arasında en popüleri olduğunu kapısının önünde oluşan kuyruktan da anlayabilirsiniz. Burada içeceğiniz 1 biranın ücreti 2 pound, votka viski ve bunun gibi içeceklerin fiyatı da 3 pound civarındadır.Yine buradaki BLUE da çok tutulan mekanlardan birisidir.

Manchester gezilecek yerleri arasında mutlaka görülmesi gereken DEANSGATE bölgesi de diğer bir eğlence bölgesidir. Burada yan yana sıralamış club lar vardır. Bu clublar daha çok 23.oo kadar yoğundur. Bu saatten sonra buradaki kişilerde ağırlıklı olarak Printwork a ya da başka yerlerdeki clublara gitmektedir. Burası daha çok dans etmek için değil de bir şeyler içip sohbet etmek için gidilen bir bölgedir.

MANCHESTER İMPERİAL WAR MUSEUMWAR MUSEUM

Manchester gezilecek yerleri arasında bir savaş müzesi de yer alıyor. Buraya Piccadilly Gardens dan binilen trenle(TRAM-METROLİNK) 20 dakikaya, taksiyle ise 10 dakikaya 10 pounda gidebilirsiniz. Adı üstünde savaş müzesi ben gittiğim zaman giriş ücretsizdi ama şu anda bilmiyorum. Bu savaş müzesinde 1. Dünya savaşından ve 2. Dünya savaşından kalma savaş ile ilgili malzemeleri, silahları, tankları görebilirsiniz. Bu müzede taktığınız bir kulaklıkla bu savaşlarda yapılan gerçek telsiz görüşmelerini kendi orijinal sesleriyle dinleyebilirsiniz. Ayrıca bu müzede en çok etkilendiğim konu ise müzeyi gezerken aniden müzenin ışıklarının kapatılıp etrafımdaki bütün duvarlara, duvar derken 9-10 metrelik duvarlara yansıtılan projektörlerle o savaşlarda yaşanmış gerçek hikayelerin görüntülerle anlatılmasıydı. Daha sonra sorduğumda her saat başı bunun yapıldığını öğrendim.

MANCHESTER JOHN RYNALDS LİBRARY

Manchester gezilecek yerleri arasında Manchester ın merkezinde yer alan büyük ve görülmesi gereken bir kütüphanedir. Kütüphanenin bulunduğu binanın mimarisi gerçekten çok etkileyicidir. Kütüphanenin içerisi de dışarıdaki bu mimariye uyum sağlamış ve kütüphanede gezerken kendinizi 1700 lü 1800 lü yıllarda hissedebilirsiniz.

MANCHESTER LOWRY THEATRElowry-theatre

Manchester gezilecek yerleri arasında Manchester ın Salford bölgesinde bulunan az önce bahsettiğim İmperial War Museum un hemen yakınında bulunan Manchester ın önemli tiyatrolarından birisidir. Yanında da Lowry Outlet Center adında bir alışveriş merkezi vardır. Ben bu salonda bir kere tiyatro izledim. Bileti aynı gün aldım tam hatırlamıyorum ama 20 yada 25 pound du sanırım. Çok meşhur bir Alman tiyatro grubu gelmişti. Salonda hiç boş yer yoktu. Oyun güzeldi diyebilirim ancak 3 saat sürmesinden dolayı sonlara doğru sıkıldım tabii. Hayatımda bir daha mı Manchester da tiyatro izliyeceğim diye düşündüğümden sonuna kadar bekledim. Bu tiyatronun dışında Manchester da Royal Exchange Theatre, Palace Theatre, O2 Apollo Theatre adında başka büyük tiyatro salonları vardır. Ben sadece Lowry Theatre a gittiğim için onu anlattım.

MANCHESTER CANAL STREETCanal-Street

Manchester gezilecek yerleri arasında ki diğer adıyla Gay Village gay lerin gay clubların gay pubların yoğunluklu olduğu bir caddedir. Hatta normal bir mekan yoktur diyebiliriz bütün yerler gay lere özeldir. Manchester a giden bütün turistler meraktan olsa gerek buraya mutlaka giderler. Merkezde bulunur yürüyerek gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir