Manchester Gezilecek Yerler

manchester-piccadilly-gardens

Manchester gezilecek yerler arasında Manchester United Old Trafford stadyumu, İmperial War Museum, Arndale AVM, Trafford Center, John Rynalds Library, Canal Street( Gay Village), Printworks, Lowry Theatre ı sıralayabiliriz. Manchester gezilecek yerler yazısına Manchester şehrini bütün dünyaya tanıtan Manchester united futbol takımının turist ziyaretleri için sürekli organizasyonları olan Old Trafford stadyumundan bahsedeceğim.

Bütün bu yerleri gezmek için 3-4 gün yeterli sakın 7 günlük bir Manchester tatili planlamayın çünkü sıkılırsınız. Ama bu tatilin mutlaka haftasonuna denk gelmesine özen gösterin. Hafta içi tam olarak ölü bir şehirle karşılaşırsınız. Çünkü İngilizler Cuma ve cumartesi günleri dışında akşamları pek dışarıya çıkmazlar. Haftasonları da sabahlara kadar eğlenirler.

MANCHESTER UNİTED OLD TRAFFORD STADYUM

Manchester gezilecek yerler arasında görülmesi gereken en popüler mekanlardan birisi de Manchester United Old Trafford Stadyumudur. Ben burada Manchester United ile Newcastle United arasındaki maçı izledim. Maç biletini de maçtan 2 günOldTrafford önce stadın hemen yanında bulunan bilet satış noktasından 40 pounda aldım. Manchester maçına bilet bulunmaz gibi efsanelere inanmayın çok önemli bir maç değilse ya da rakip çok ciddi bir takım değilse maç biletini 4-5 gün önceden rahatça bulabilirsiniz. Hatta son gün bile bilet bulma ihtimaliniz var. Stadyum şehir merkezine trenle yada otobüsle yaklaşık 15 dakikalık mesafededir. Taksiyle 5-10 dakika arasında rahatça ulaşabilirsiniz. Bir maç zamanına denk gelirseniz stadın hemen yanında bulunan bilet satış noktasından maç biletini 25 pound tan 60 pounda kadar olan bir fiyat aralığında satın alabilirsiniz. Manchestera gitmişken mutlaka bu şehrin tüm dünyaca tanınmasını sağlayan bu statta bir maç izleyin. Bunun için futbolu sevmenize yada fanatik olmanıza gerek yok orada bulunmanız bile yeter. Bu stadın dışında birde Manchester City takımının stadı olan City of Manchester stadyumu da bu şehirde bulunmaktadır. Ben bu stadyumda da Manchester City&Chelsea arasındaki maçı izlemiştim. Buradaki bilet fiyatları biraz daha düşüktür. Ben çok önemli bir maça gitmiş olmama rağmen 30 pounda bileti satın almıştım. Gerçekten çok etkileyici bir ambiyansa sahip olan bu stadlarda özellikle Old Trafford da maç izleme keyfini ıskalamayın derim.

MANCHESTER PRİNTWORKS

printworManchester gezilecek yerler arasında Manchester gece hayatının en popüler noktasıdır. Manchester ın eğlence merkezidir. Gece hayatının kalbinin attığı yerdir diyebiliriz. Burada çeşitli İngiliz pubları farklı tür müzikler çalan clublar istediğiniz şekilde eğlenebileceğiz mekanlar vardır. Printworks un içinde yemek yiyebileceğiniz restoranlarda mevcuttur. Ben buradaki Waxy O’Conners pub da bir kere yemek yemiştim ve çok keyif almıştım. Tam klasik bir İngiliz   Pubı olduğunu söyleyebilirim. Bu puba Manchester a her gittiğimde de mutlaka bir kere giderim. Burada haftanın her günü açık olan clublar bulabilirsiniz. Ancak İngilizler genelde hafta içi dışarıda eğlenmeye çıkmazlar. Bu yüzden hafta içi buralar genelde çok kalabalık olmaz. Hafta içi sadece student partylerin olduğu yerler kalabalıktır. Bunun yanında Cuma ve cumartesi geceleri 138908_Printworks_rgb980x640clublara girebilmek için uzunca bir süre kuyrukta bekleyebilirsiniz. Çok kalabalık olmaktadır özellikle saat 22 .00 dan sonra. Bazı clublara ücretsiz girilebilmektedir bazılarında ise giriş ücreti olarak 10 pound a kadar ücret alınabilmektedir. Bu giriş ücretiyle beraber 1 içki ücretsiz alabilirsiniz. Girişte spor ayakkabı giyerseniz içeri girememe ihtimaliniz çok yüksek bu yüzden spor ayakkabıyla gitmemenizi tavsiye ediyorum. Gecenin ilerleyen saatlerinde sokaklarda aşırı alkolden dolayı bayılmış insanlar, ambulanslar, ve kebapçıların önünde kuyruk oluşturmuş kişileri göreceksiniz. Ben buradaki bütün clublara gittim. Gittiğim clublar arasında en çok tavsiye edebileceğim yer ise TiGER TİGER dır. Burası 3 katlı birbirinden farklı 4 salonda 4 farklı müzik türünün çaldığı güzel bir mekandır. Burasının Printworks taki clublar arasında en popüleri olduğunu kapısının önünde oluşan kuyruktan da anlayabilirsiniz. Burada içeceğiniz 1 biranın ücreti 2 pound, votka viski ve bunun gibi içeceklerin fiyatı da 3 pound civarındadır.Yine buradaki BLUE da çok tutulan mekanlardan birisidir.

Deansgate bölgesi de Manchester gezilecek yerler arasında yer alan diğer bir eğlence bölgesidir. Burada yan yana sıralamış club lar vardır. Bu clublar daha çok 23.oo kadar yoğundur. Bu saatten sonra buradaki kişilerde ağırlıklı olarak Printwork a ya da başka yerlerdeki clublara gitmektedir. Burası daha çok dans etmek için değil de bir şeyler içip sohbet etmek için gidilen bir bölgedir.

MANCHESTER İMPERİAL WAR MUSEUM

Manchester gezilecek yerler arasında manchester savaş müzesinden de bahsetmek istiyorum. Buraya Piccadilly Gardens dan binilen trenle (tram-metrolink) 20 dakikaya, taksiyle ise 10 dakikaya 10 pounda gidebilirsiniz. Adı üstünde savaş müzesi ben gittiğim zaman giriş ücretsizdi ama şu anda bilmiyorum. Bu savaş müzesinde 1. Dünya savaşından ve 2. Dünya savaşından kalma savaş ile ilgili malzemeleri, silahları, tankları görebilirsiniz. Bu müzede taktığınız bir kulaklıkla bu savaşlarda yapılan gerçek telsiz görüşmelerini kendi orijinal sesleriyle dinleyebilirsiniz. Ayrıca bu müzede en çok etkilendiğim konu ise müzeyi gezerken aniden müzenin ışıklarının kapatılıp etrafımdaki bütün duvarlara, duvar derken 9-10 metrelik duvarlara yansıtılan projektörlerle o savaşlarda yaşanmış gerçek hikayelerin görüntülerle anlatılmasıydı. Daha sonra sorduğumda her saat başı bunun yapıldığını öğrendim.

MANCHESTER JOHN RYNALDS LİBRARY

Manchester gezilecek yerler arasında Manchester ın merkezinde yer alan büyük ve görülmesi gereken bir kütüphanedir. Kütüphanenin bulunduğu binanın mimarisi gerçekten çok etkileyicidir. Kütüphanenin içerisi de dışarıdaki bu mimariye uyum sağlamış ve kütüphanede gezerken kendinizi 1700 lü 1800 lü yıllarda hissedebilirsiniz.

MANCHESTER LOWRY THEATRE

Manchester gezilecek yerler arasında Manchester ın Salford bölgesinde bulunan az önce bahsettiğim İmperial War Museum un hemen lowry-theatreyakınında bulunan Manchester ın önemli tiyatrolarından birisidir. Yanında da Lowry Outlet Center adında bir alışveriş merkezi vardır. Ben bu salonda bir kere tiyatro izledim. Bileti aynı gün aldım tam hatırlamıyorum ama 20 yada 25 pound du sanırım. Çok meşhur bir Alman tiyatro grubu gelmişti. Salonda hiç boş yer yoktu. Oyun güzeldi diyebilirim ancak 3 saat sürmesinden dolayı sonlara doğru sıkıldım tabii. Hayatımda bir daha mı Manchester da tiyatro izliyeceğim diye düşündüğümden sonuna kadar bekledim. Bu tiyatronun dışında Manchester gezilecek yerler arasında Royal Exchange Theatre, Palace Theatre, O2 Apollo Theatre adında başka büyük tiyatro salonları da vardır. Ben sadece Lowry Theatre a gittiğim için onu anlattım.

MANCHESTER CANAL STREETCanal-Street

Manchester gezilecek yerler arasında turistlerin sürekli ziyaret ettiği yerlerdan olan diğer adıyla Gay Village gay lerin gay clubların gay pubların yoğunluklu olduğu bir caddedir. Hatta normal bir mekan yoktur diyebiliriz bütün yerler gay lere özeldir. Manchester a giden bütün turistler meraktan olsa gerek buraya mutlaka giderler. Merkezde bulunur yürüyerek gidebilirsiniz.

Manchester gezilecek yerler yazısını okuduktan sonra Manchester ile ilgili Manchesterda nerede kalınır, Manchesterda alışveriş , Manchester yemek yerleri ile ilgili ayrıntılı bilgilere Manchester gezi rehberi bölümünden ulaşabilirsiniz. Buraya tıklayarak Manchester gezi rehberine geçebilirsiniz. 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir