Madrid Gezilecek Yerler

madrid gezilecek yerlerMadrid gezilecek yerler yazısında yaptığımız Madrid gezisi sırasında gittiğimiz Madrid gezilecek yerler, Madrid görülmesi gereken yerler, Madrid meydanları Madridde yemek yenilecek yerler, Madridde yeme içme ve eğlence için ödediğimiz fiyatlar Madridde gece gidilebilecek mekanlar hakkında bilgiler verdiğim bir Madrid gezi yazısı hazırladım. Yine bir tur şirketiyle

gerçekleştirdiğim 8 günlük İspanya turumda; Madrid, Toledo, Segovia, Barcelona, Girona, Figueres ve Valencıa İspanya’da gezip göreceğim yerler arasında geliyordu.

İlk olarak, İstanbul’dan yaklaşık 3,5 saat süren bir yolculuk sonrası Madrid Barajas Havalimanına indik. Burada bizi bekleyen turun özel otobüsüyle 1 saatlik bir yolculuk sonrası, İspanya’nın başkenti olan, Madrid’in büyüleyici merkezine vardık.

Katıldığım turun ekstra düzenlediği, Madrid şaheserleri turumuzda göreceğimiz Madrid gezilecek yerler arasındaki yerler aşağıdadır.,

Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Las Ventas; Avrupanın en büyük boğa güreşi arenası Las Ventas. Boğa güreşleri yasaklandığından, günümüzde boğa güreşi izlenememektedir. Madride gelip boğa güreşi izlemeden dönmem diyenler için bir bilgi.

Torres Puerta Europa; Avrupa kapısı olarak nitelendirilen Torres Puerta Europa birbirine doğru iki eğik kule.

real madrid stadıSantıago Bernabeu; Madrid gezilecek yerler listesinde yer alan dünyanın en iyi takımlarından biri olan Real Madrid’in stadyumu.

Gran Via; Madrid’in en büyük ve en ünlü caddesi. Bu caddede, ünlü kafeler, mağazalar ve sinema salonları yer alıyor.

Madrid gezilecek yerler listesi içinde yer alan diğer yerler Kraliyet Sarayı, İspanyol Meydanı, Opera Binası, Almudena Katedrali, Plaza Mayor, Neptün Çeşmesi, Kybele Meydanı,

Prado Müzesi; Dünyanın en önemli ilk üç müzesi arasında yer alıyor.

Atocha; İspanya’nın tek botanik bahçeli tren istasyonu Madrid’de bulunuyor. Dışarıdan bakınca pek bir şeye benzemeyen ama içerisinde yeşillikler arasında kaybolacağınız bir botanik bahçe var. Madrid gezilecek yerler listesinde görülmesi gereken bir yer.

Tur programında belirtilen bu Madrid şaheserleri turu ekstra ücrete tabi olup, kişi başı 30 Euro ücret talep edilmektedir. Benim tavsiyem, yurtdışına turla gidecekseniz ve ekstra tura katılmalı mıyım? diye soracak olursanız, benim cevabım kesinlikle hayır olacaktır. Turun ücretine dahil olan panaromik şehir turundan sonra tüm misafirler birazdan bahsedeceğim İspanyol Meydanında indiriliyor ve ekstra tura katılanlara rehber eşlik ederek, Madrid şaheserleri turuna başlanıyor. İspanyol Meydanından itibaren elinize bir harita alarak ve İspanya’ya gelmeden önce Madrid gezilecek yerler başlığı adı altında bir çalışma yaparak, birazdan bahsedeceğim Madrid’de gezilecek yerlere yürüme mesafesinde ulaşabilirsiniz.

Madrid Gezilecek Yerler Arasındaki Meydanlar

ispanyol meydanıMadrid gezilecek yerler arasında Madridde  görülmesi gereken ilk yer Plaza De Espana ( İspanyol Meydanı ) olup, benim de Madrid’deki ilk gördüğüm yer oldu. Hayalimde canlandırdığım devasa meydanın aksine, beni çokta büyülemeyen ufak bir meydanla karşılaştım. Bu meydanın ortasında, Madrid’in en ünlü heykellerinden biri olan İspanyol yazar Miguel de Cervantes Saavedro’ nun heykeli bulunuyor. Cervantes ünlü roman Don Kişot un yazarıdır. Cervantes heykelinin hemen önünde ise, bu romanın karakterlerinden olan Don Kişot ve hemen yanında eşeğine binmiş Sancho Panzanın bronz heykelleri bulunuyor. Bu heykellerin her iki tarafında ise, yine romana konu olan kibar bir kadın ve köylü bir kadın figürü tasvir edilmiş. Bu heykelleri arkanıza alıp fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin.

Madrid gezilecek yerler arasındaki bu meydan yemyeşil ağaçlar ve rengarenk çiçeklerle dolu. Aynı zamanda, insana huzur ve doğayla iç içe kalma şansı veren bir yer. Bu yeşilliklerin arasından kafanızı gökyüzüne doğru çevirdiğinizde, İstanbul’daki devasa gökdelenlerden ikisinin sanki buraya geldiğini göreceksiniz. Evet, bu meydanın bir diğer ünlü olan iki yapısı da gökdelen binalar. Madrid’in en yüksek iki binası olan bu yapılar şu an boş ve rezidans olarak kullanılmak üzere yeniden yapılandırılıyor. Bu binalar şehrin çok merkezi bir konumunda olduğundan, binadaki daireler çok yüksek fiyattan alıcıyla buluşacakmış.

madrid meydanıMadrid gezilecek yerler içinde ikinci durağımız olan Plaza de Oriente ( Doğu Meydanı ), İspanyol Meydanı’ na yürüme mesafesinde olduğundan, rehberimizi takip ederek kısa bir yürüyüş sonrası bu meydana geldik. Yemyeşil bir bahçe ve kafanızı hangi yöne çevirseniz bir heykelle karşılaşacağınız, etrafı büyüleyici güzellikteki tarihi binalarla dolu bir meydan burası. Plaza de Oriente nin en dikkat çekici yapısı ise, İspanya Kralı IV. Filippo Juvarranın at üstündeki heykeli. Ayrıca bu meydanda kafanızı hangi yöne çevirseniz heykelle karşılaşıyorsunuz demiştim. Zamanında, Kraliyet Sarayının tavanına koyulmak üzere yapılmış, fakat heykeller çok ağır olduğundan, sarayın bu heykelleri taşıyamayacağını düşündüklerinden , yapılan tüm eserler bu meydana konumlandırılmış.

madrid sarayıMadrid’in en ünlü yapılarından biri olan ve turistler tarafından en çok ilgiyi gören Madrid gezilecek yerler listesinde yer alan Kraliyet Sarayı da ( Palacio Real de Madrid ) Plaza de Oriente ( Doğu Meydanı ) meydanında bulunuyor. Kraliyet Sarayı, İspanyol Kraliyet ailesinin resmi sarayı olup, İspanyolların yaptırdığı bir saray olmasına rağmen, tamamen Fransız usulü ile yapılmış. Ön cephesinde yani Plaza de Oriente ye bakan cephesinde 7 kat, diğer tarafında ise yokuş aşağı olması sebebiyle 12 kat bulunuyor. Kraliyet Sarayının içinde 2200 civarı oda var. 1734 yılında bu sarayın yerinde başka bir saray varmış ve bu tarihte bir yangın çıkmış. Sarayın içerisinde bulunan, birbirinden değerli ressamın eserleri, yangından 1 hafta önce tesadüfen başka bir binaya taşındığı için, yangın sırasında şans eseri çok fazla kayıp yaşanmamış. Ancak saray, bu yangın sonucu kül olmuş. Daha sonra yeniden inşa edilmiş ve yeniden yapılması yaklaşık 34 yıl sürmüş. Kraliyet Sarayının hemen karşısında yer alan Almudena Katedrali, Madrid’de görülmesi gereken önemli yapılardan birisidir.

ispanyol mimarisiMadrid gezilecek yerler arasındaki Plaza de Oriente meydanında çok fazla hediyelik eşya satmak amacıyla stant açmış kişileri ve birbirinden ilginç sokak gösterisi yapan sanatçılarla karşılaşacaksınız. Bu meydandaki gezimizin ardından yine Madrid’in bir başka ünlü meydanlarından olan Plaza Mayor’a gittik. Yine burası yürüme mesafesinde olduğundan tüm tur ekibi Madrid’in içimizi ısıtan sıcacık havasında etrafımıza bakınarak, gördüğümüz her yapının önünde fotoğraf çektirerek Plaza Mayor’a ulaştık. Madrid’in en merak uyandıran, en hareketli ve turistler tarafından en çok ziyaret edilen meydanları arasında Plaza Mayor. Geniş ve ferah bir meydan olan Plaza Mayorda bulunan binalardaki daireler yaklaşık 3.000.000 euro ya satıldığı söyleniyor. Bu meydanda yoğun bir kalabalık olduğundan hırsızlık olaylarına çok dikkat edilmesi gerektiği konusunda defalarca uyarı aldık. Madrid gezilecek yerler listesindeki Plaza Mayor turistik bir meydan olduğundan, bu meydanda çok fazla hediyelik eşya satan dükkan ve çok fazla bir şeyler yiyip içebileceğiniz restoran bulunuyor. Fakat, fiyatlarının oldukça pahalı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Ben, Madrid’de ilk yemeğimi Plaza Mayor da yedim. İspanya’nın en ünlü yemeği olan Paellayı ve yanında bir bardak birayı Plaza Mayor da 19 euro ya yiyip içtim. Fakat daha sonra anladım ki, en pahalı Paellayı Madrid’de yemişim.

madrid marketMadrid gezilecek yerler listesinde sıra Plaza Mayora çok yakın bir mesafede olan hatta yanı başında yer alan ve Madrid’e gelmişken mutlaka uğranılması gereken yer olan Mercado de San Micuel kesinlikle gitmenizi tavsiye ettiğim bir yer. Burası bir market olup, Madrid’in en ünlü marketidir. İçeri girdiğinizde sıradan bir market olmadığını göreceksiniz. Mercado de San Micuel de, İspanyanın ünlü içeceği olan Sangriayı içebilir, minik kürdanlara batırılmış leziz zeytin kokteyllerinin tadına bakabilirsiniz. Mercado de San Micuel de Sangria fiyatları 2,5 euro – 4.00 euro arasında değişiyor. Madrid gezilecek yerler içinde yer alan Mercado de San Micuel in çok keyifli bir ortamı var. Günün yorgunluğunu ayaküstü bir şeyler atıştırmak ve İspanyanın leziz içkilerinin tadına bakmak isteyenler için tavsiye edilebilecek kaliteli ve güzel bir yer.

Avrupa’ nın en kalabalık 5. şehri olan Madrid gezilecek yerler arasında son durağımız olan Puerta Del Sol Meydanı, az önce saydığım birçok meydanın arasında en popüler, en kalabalık ve en bilinen meydanların başında geliyor. Sol Meydanı “güneş kapısı” anlamına geliyormuş. Ben burayı İstanbul’daki Taksim Meydanına benzettim. Puerta Del Sol Meydanı, Taksim Meydanı gibi bir buluşma noktası olduğu kadar, çeşitli kutlama ve eylemlerin olduğu Madrid’in merkezi kabul edilen bir meydan. Bu meydan ayrıca İspanyanın sembolik olarak da merkezidir. Madrid’in merkezi olduğunu gösteren meydandaki postanenin kuzey yönünde yerde bulunan bir amblem var. Bu amblemin olduğu yer başlangıç noktası kabul edildiğinden, Madrid’de gelen turistler tarafından en çok fotoğrafı çekilen noktadır. Madrid’de Puerispanyada ne yenirta Del Sol Meydanının bir diğer ünlü simgesi ise, Kocayemiş ağacına tırmanmaya çalışan ayı heykelidir. Yine bu heykel önünde fotoğraf çektirmek için sıraya girmiş yerli yabancı birçok turisti görmeniz mümkün. Puerta Del Sol Meydanı cıvıl cıvıl ve Madrid’in tüm ışıltısını yansıtan bir meydan. Bu meydan da dans eden, şarkı söyleyen, çeşitli film karakterlerinin kılığına girmiş sokak göstericileri ile dolu. Bu meydanın etrafında, Madrid logolu tüm ürünleri bulabileceğiniz çok fazla hediyelik eşya satan dükkan var. Madridde yemek yiyebileceğiniz İspanyol Restoranlarından İtalyan kafelerine ve KFC, Mc.Donald’s ve Starbucks tarzındaki yemek mekanlarını bulabilirsiniz.

MAdrid GEce Hayatı

ispanya flamencoMadrid gündüzleri olduğu kadar, geceleri de hareketli ve eğlenceli bir şehir. Başta, İspanya’nın en ünlü dansı olan Flamenco Dansının kalbi, kesinlikle Madrid’de atıyor. Ben, turun ekstra olarak düzenlediği Flamenco Dance Show u, 55 Euro ( gösteri, ulaşım ve 1 içki dahil.) karşılığında, Tablao Las Carboneros da izledim. Dansa olan ilgim sayesinde, birçok dans gecesine gittim, pek çok dans show izledim. Fakat, Flamenco beni adeta büyüledi. Yaklaşık iki saat süren showu tüylerim diken diken bir halde, gözümü kırpmadan, ağzım açık bir şekilde izledim. İspanya’da Flamenco Dansını izlemeden kesinlikle dönmeyin derim. Fiyat konusuna gelecek olursak, turun organizasyonuna katıldığım için aşırı derecede pahalı bir gösteri izledim. Dediğim gibi, iki saatlik süre zarfında, gözlerimi ayırmadan izlediğim için ve müzikle dansın mükemmel uyumu beni derinden etkilediği için verdiğim paraya hiç ama hiç acımadım! Turla katılmak istemez, kendiniz gitmek isterseniz; gündüzden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim, çünkü yoğun bir ilgi var bu dansa…

Madrid’de Flamenco Dansını izleyebileceğiniz ve benim tavsiye edebileceğim mekan olan Tablao Las Carboneros , yazımın içinde bahsettiğim Plaza Mayor a çok yakın bir mesafede olan hatta yanı başında yer alan ve Madrid’e gelmişken mutlaka uğranılması gereken yer olan Mercado de San Micuel in hemen karşısında. Madrid gezilecek yerler yazısından sonra İspanyada gezdiğim diğer yerler ilgili yazıları da okuyabilirsiniz.

Yazan: Fulya Mamık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir