Londrada Çalışmak

londrada çalışmakLondrada çalışmak yazısında Londraya öğrenci olarak gidenlerin gittikleri bu kısa sürede hangi şartlarda çalışma imkanına sahip olduklarını, ne tarz işlerde çalışabileceklerini, aldıkları ücretleri ve Londrada öğrenciler için iş imkanlarından bahsettiğim bir Londra iş hayatı yazısı hazırladım. Bu yazıyı hazırlarken benim Londrada öğrenci olduğum dönemde iş bulma ve çalışma döneminde yaşadıklarımdan edindiğim İngilterede çalışma tecrübemden de bahsedeceğim.

Türkiyeden Londraya öğrenciler çoğunlukla ingilizce dil eğitimi almak için gitmektedirler. Benim orada gördüğüm Londrada dil okullarına en uzun süreli kayıt yapanlar Türk öğrencilerdi. Bunun sebebi vize alırken uzun süreli dil okulu kaydının avantaj sağladığı düşüncesiydi. Genelde 6 aylığına Londraya gelen öğrenciler sabahtan öğlene kadar dil kursuna gitmektedir. Öğlen 13.00 dan sonra kurs biter bütün gün size kalır. İlk başlarda Londrayı gezersiniz dolaşırsınız. Herşey bir başka gelir size. Ancak bir süre sonra ne gezecek yer kalmaz. Bütün Londrayı karış karış gezmişsinizdir. Artık öğleden sonralar geçmez. Bir iş bulmanız gerektiğinin farkına varırsınız. Hem maddi olarak dünyanın en değerli parasının karşısında cebinizin sarsıldığını hissetmektesinizdir, hemde İngilterede çalışmış olmanın tecrübesini yaşayarak boş vakitlerinizi değerlendirmek istersiniz. İşte benimde Londrada çalışma hayatım bu düşüncelerle başlamış oldu.

londra iş hayatıLondrada çalışmak için ilk olarak nerede çalışabilirim acaba diye araştırmaya başlamıştım. İngilizce zayıftı. Bu yüzden müşteriyle iletişim içinde olabileceğim bir iş olma ihtimali yoktu. En çok sokakta bütün gün reklam tabelası tutarak çalışanlara hevesleniyordum. Yaptığı şey sadece Londranın en merkezi yerlerinde kalabalığın arasında tabelayı tutmaktı. Hem basit hemde hayatımın başka hiçbir döneminde yaşayamayacağım bir tecrübe gibi geliyordu. Bu işin zor tarafı Londranın soğuğunda bütün gün sokakta durma mecburiyeti olmasıydı. Bir iki yere sordum. Ancak şu anda kimseye ihtiyaçları olmadığını söylediler.

Bu sırada Londraya giden bütün Türk öğrencilerin en kolay iş bulabilme imkanına sahip oldukları Türk restoranlarını da araştırıyordum. Bazı Türk restoranlarına güvenilmediğini, maaşları ödemediklerini veya çok düşük ücretle çalıştırdıklarını duymuştum. Sofra ve Tas isminde Londrada bir kaç şubesi olan Türk restoranlarında personelin neredeyse tamamı Türk öğrencilerden oluşmaktaydı. Bu restoranlarda çalışan arkadaşlarım maaş ödemeleri ve ücretler konusunda bir sıkıntı olmadığını söylediler. Bende Tas restoranında çalışan bir arkadaşımın aracılığıyla Tas restoranının London Bridge şubesinde komi olarak çalışmaya başladım. Ama ne çalışma. Kısa sürede bambaşka tecrübeler edindim. Londrada çalışmak için ilk adresim restoran olmuştu.

ingilterede çalışmakİngilterede maaşlar saatlik olarak hesaplanmakta. Saat başı maaş alıyorsunuz. O zaman benim maaşım askeri ücret olan 4,80 pound gibi birşeydi. Biz 5 pound diyelim. Bir saat çalışınca 5 pound örneğin 4.30 saat çalışınca 22.5 pound alıyordunuz. Çalışma saatlik olunca kimseyi 1 dakika olsun boş bırakmıyorlar. Baktılar müşteri biraz azaldı. Başta bulunan manager hemen sana işi bırakmanı söylüyordu. Akşam 18.00 da çalışmaya başladın 22.15 te işi bıraktın. 4 saat 15 dakikalık maaş alıyordun. Çok şık ve kaliteli olan bu restoranın akşamları bütün masaları doluyordu. Komilikte en sevdiğim şey günde 10-15 şişe şarap açıyor olmaktı. Artık tirbişon kullanmakta usta olmuştum.

Ancak bu iş beni zorlamaya başlamıştı. İşe başlayana kadar hiç devamsızlık yapmadığım dil kursuna, işe başladıktan sonra ilk hafta 2 defa gitmedim. İngiltereye İngilizce öğrenmeye mi geldim yoksa komilik yapmaya mı bende hatlar karışmıştı. Restoranda herkes Türk olduğu için sürekli Türkçe konuşuyordum zaten. Esasında iyi de para kazanmıştım ilk hafta 35 saat falan çalışmıştım. Bir haftada 175 pound gibi bir para kazanmıştım. Kaldığım eve haftalık 75 pound veriyordum. Aylık öğrenci sınırsız ulaşım kartı için 30 pound ödüyordum. Restoranda çalışınca yemek problemi kalmıyordu. Orada personel yemeği çıkıyordu. Normalde günlük 10-15 pound civarında da yemeğe veriyordum. Bu rakamları aldığım maaşın ne anlama geldiği daha iyi anlaşılsın diye yazdım. Gerçi bir hafta sonu Londra gece hayatına katılınca hiçbir hesap tutmuyordu. Saatte kazanılan 5 pound saniyesinde 1 bardağa verilebiliyordu.

londrada iş bulmaBu işte 2 hafta çalışabildim. İşten kovuldum mu yoksa ben mi çıktım tam belli olmayan bir şekilde 2 hafta sonra işten ayrıldım. Ben bazı günler gece 2’ye kadar süren çalışmalar yüzünden dil kursuna gidemediğim için rahatsız oluyordum. Çalışma isteğim azalmıştı. Biraz gevşek çalışmaya başlamıştım. Müdürde orada manager deniyor bu tempo düşüklüğünden şikayet ederek önce uyardı sonra yolu gösterdi. Esasında çalışma isteğimi belirtseydim ısrarcı olsaydım çalışmaya devam edebileceğimi hissetmiştim ama iki haftada 10 kurs gününün 4 üne gidememek beni İngilizce öğrenme konusunda tedirgin etmişti. Çalıştığım saatler kuruşu kuruşuna hesabıma yattı. Hiçbir problem yaşamadım.

Bir süre hiç çalışmadım. Londrada çalışmak konusunda ikinci tecrübem biraz farklıydı. Daha sonra yine bir arkadaşım vasıtasıyla çok ilginç ve garip bir işe başladım. Bu sefer yaptığım iş bir emlak firmasının genel merkezinde günde 4 saat çalıştığım bir işti. Dil kursu 13.00 da bitiyordu. Bu iş 14.00 da başlıyor ve 18.00 da bitiyordu. Tam benim istediğim çalışma saatleriydi. 18.00 dan sonra bütün akşam bana kalıyordu. Bu işyerindeki görevim şirkette gün içinde çıkarılan yaklaşık 400-500 adet faturayı üçe katlayıp zarfın içine koymaktı. 4 saat boyunca fatura katlayıp zarfın içine koyuyordum. Son 10 dakikada bütün zarfları bir posta çuvalına koyup postacının alacağı alt kata indiriyordum. Bu iş Londrada yaşayan bir öğrenci için bulunmaz bir nimetti. Yine bu iş içinde saatlik 5 pound alıyordum. Her cuma 20 saatlik 100 pound maaşımız ödeniyordu. Bu işte Londradan dönene kadar çalıştım. Yaklaşık 100-150 kişinin çalıştığı bir katta sadece 2 Türk çalışıyorduk.

Londrada çalışmak adına yazdığım bu yazıda kendi yaşadıklarımı Londrada çalışmak hakkında bilgiler ve rakamlar vererek ayrıntılı bir şekilde yazmaya çalıştım. Londraya giderek hem okuyup hem de çalışmayı düşünenlere bir fikir vermişimdir umarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir