Londra Gezilecek Yerler

london bus

Kırmızı telefon kulübesini ve kırmızı bir otobüsü simgeleştirerek dünyaca meşhur hale getirmiş olan ülkenin başkenti Londra, Avrupanın en popüler iki şehrinden biridir. Avrupanın en çok turist alan şehirleri sıralamasında Paris ile birlikte her zaman ilk iki içindedir. Ben ilk olarak 2004 yılında gittiğim Londrada 7 ay yaşadım. Daha sonra da 2 kere gezmek için gittim.

Londra İngilterenin başkenti aynı zamanda da dünyanın en popüler şehirlerinden birisidir. Thames ırmağı şehri ortasından ikiye bölmektedir. Şehrin merkezi tamamen Thames ırmağının kuzeyinde kalmaktadır. Irmak deyince mavi mavi akan bir akarsu falan aklınıza gelmesin. Çünkü Londranın ortasından çamur renginde bir ırmak akıyor.london_telephone_box

Tur şirketlerinin hepsi Londraya  tur düzenlemektedirler. Peki Londraya turla mı gidilmeli yoksa kendimiz uçak biletini alıp gidebilir miyiz. Benim hiç İngilizcem yok diyorsanız kendiniz giderseniz tabii ki sıkıntı yaşayabilirsiniz. Zaten başka da bir sıkıntınız olmaz . Londraya turla gitmesenizde çok rahat  gezebileceğiniz bir şehirdir.  Londra da ulaşım o kadar basittir ki Londrayı gezmek için hiç kimseye ihtiyacınız yoktur. Her turistin elinde mutlaka bir harita görürsünüz. Bu haritaları metro istasyonlarında ücretsiz olarak alabilirsiniz. Çeşit çeşit haritalar vardır. Turistlere özel yapılmış haritalarda Londrada gezilmesi gereken yerlere nasıl gidilebileceğini ayrıntılı olarak göstermektedir. Metroya Londra da tube yada underground denilmektedir. Ben de Londra rehberinde metrodan  tube olarak bahsediceğim.

LONDRADA ULAŞIM

undergroundLondra da 3 adet havaalanı bulunmaktadır. Bunlardan Stansted ve Gatwick havaalanları Londranın kuzeyinde dir. Londranın esas havaalanı olan Heathrow havaalanı ise güneybatısındadır. Bu 3 havaalanına da Türkiyeden uçak seferleri yapılmaktadır. Türkiye de bildiğimiz uçak firmalarının yanı sıra Easy Jet havayollarıyla da çok ucuza uçak bileti bulabilirsiniz. Easy Jetin uçakları Türkiyeden Sabiha Gökçen Havaalanından kalkmaktadır. Bu uçaklar Londra da Stansead yada Gatcwick havaalanlarına iniş yapmaktadır. Ben bir keresinde Easy Jetten yolculuk tarihinden 4 ay önce  gidiş dönüş 96 tl ye uçak bileti satın almıştım. Kuzeyde bulunan 2 havaalanından trene binerek şehir merkezine bir buçuk ,iki saate  ulaşabilirsiniz. Heathrow dan ise tube ile Londranın her yerine çok rahatça ulaşabilirsiniz. Heathrow dan şehir merkezine 5.5 pound a yaklaşık 45 dakikada gidilir. Tube ü Londrada kaldığınız süre boyunce sürekli kullanacaksınız. Tube  fiyatları gideceğiniz bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Londra toplamda 6 bölgeye(zone) ayrılmıştır. Londranın merkezi zone1 olarak geçer ve merkezden uzaklaştıkça zone lar 6 ya kadar gider. Bir turistin gideceği birçok yer zone 1 içindedir. Sadece zone 1 içinde gezecekseniz fiyat ucuz zone 2 zone 3 ve daha ilerisine gideceksiniz fiyatlarda ona göre artar. Tube de günlük yada haftalık bilet alabilirsiniz. Londra tube haritası aşağıdaki resimde gösterilmektedir.

Konumuz Londra da ulaşım olunca Londranın kırmızı otobüslerinden de bahsetmemek londontubemap zone1-6olmaz. Klasik Londra otobüsleri sanıyorum artık kullanılmıyor. Onların yerine her türlü teknolojiye sahip yine kırmızı olan otobüsler kullanılıyor. Londra da koca koca otobüsleri kullanan kadınları her an görebilirsiniz. Ben ilk gördüğümde çok şaşırmıştım. Türkiye de kadın otobüs şöförü pek alışılmış bir durum değil tabii. Her durakta bilet alabileceğiniz bilet makinaları mevcuttur. Otobüs biletlerinin fiyatları tube e göre çok daha ucuzdur. Ancak Londrada özellikle şehir merkezinde çok fazla trafik vardır. Bu yüzden Tube ile ulaşımı tavsiye ederim. Tube ulaşımı gece 24.00 dan sonra bitmektedir. Bu saatten sonra şehirde Night Bus lar çalışmaya başlamaktadır. Bu otobüsler sabaha kadar çalışmaktadır. Night Bus larda yine şehrin her yerine gitmektedirler fakat biraz fazla dolaşmaktadırlar. Londra 24 saat yaşayan bir şehir olduğu için sürekli toplu taşıma bulabilirsiniz.LondonTraffic

Londra da 2 tip taksi vardır. Eski görünümlü Mini cab ve özel taksiler. Mini cab ücretleri özel taksilere göre biraz daha ucuzdur. Unutmayın ki siz turistsiniz ve turist olarak gittiğiniz hiç bir yerde taksicilere güvenemezsiniz kuralı burada da geçerlidir. Verdiğiniz adrese ne kadar dolaşarak gideceğini kimse bilemez. Bana kalırsa zaten Londrada taksiye hiç ihtiyacınız olmayacak. Tube ve otobüs sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır.

LONDRA GEZİLECEK YERLER

Londrada görülmesi gereken birçok yer vardır. Bunlar arasında Tower Bridge, Westmnister Abbey, Buckingham Palace, Madame Tussaud, Hyde Park, Covent Garden, Leicester Square, Piccadily Circus, Trafalgar Square, Oxford Street, Soho, Big Ben, China Town, St Paul’s Cathedral, British Museum, Harrods, Greenwich, Camden Town ı sayabiliriz.

TOWER BRİDGE

Tower bridgeLondranın birkaç simgesinden biridir. Londraya giden her turist mutlaka buraya gider ve arkasına bu tarihi köprüyü alıp bir fotoğraf çektirir. Yapımı 8 yıl süren Thames ırmağının üstünde bulunan köprü 1894 yılında kullanıma açılmıştır. Buraya gitmek için tube e binip Tower Bridge istasyonunda inebilirsiniz. Buradan da kalabalığı takip ederek bu köprüye ulaşırsınız. Bu köprüye giderken hemen yolun üstünde mutlaka göreceksinizdir ki bir fast food fish&chips dükkanı vardır. Londraya gelmişken  fish&chips yemeden gitmiyim diyorsanız, burada yemenizi tavsiye ederim. Benim İngiltere de yediğim en lezzetli fish&chips buradaydı. Normalde fast food larda 4 pound civarında olan fish&chips fiyatı turistlerin tam ortasında olmasından dolayı burada 7-8 pound civarındadır. Biraz Tower Bridge tanıtımından çok balıkçı tanıtımına benzedi ama burası da böyle olsun.

BİG BENbigben4

İngiltere halkı arasında yapılan araştırmaya göre İngilizler Big Ben i İngilterenin en önemli simgesi olarak görmektedirler. Bu saat kulesi Westmnister tube istasyonundan çıktığınız anda tam karşınızda durmaktadır. Thames ırmağının hemen kenarında bulunan BİG BEN Westmnister sarayının hemen yanında bulunmaktadır. Burayı görmeden dönen birisi Londra ya gitmiş sayılmaz. Yine Westmnister Abbey de hemen bunun yanında bulunan İngiltere nin en meşhur kilisesidir. Bir çok bilim adamının mezarları da bu kilisenin içinde yer almaktadır. Bu bilim adamlarından en bilinenleri Isaac Newton ve Charles Darwin dir. İngiltere kraliyet ailesinden Prens William ile Kate Middleton un düğünleri burada yapılmıştır.

 HYDE PARK

hyde parkDünyaca meşhur Londranın ortasında bulunan enfes bir parktır. Bir ucundan diğer ucunun gözükmediği içinde sincapların dolaştığı, piknik yapanların, güneşlenenlerin, atlayanların, zıplayanların, hoplayanların bulunduğu devasa büyüklükte bir yeşil alandır. New York taki Central Park ile yarışır bir şöhrete sahiptir. Yaz aylarında dünyanın en meşhur şarkıcıları burada konserler verirler. Festivaller düzenlenir. Park işte görsemde olur görmesemde demeyin. Londraya gitmişken mutlaka uğrayın. Buraya gitmek içinde yine tube la Hyde Park istasyonuna gitmeniz yeterli olacaktır. Yazdığım bütün bu yerlerin arası tube ile sadece 3-5 durak mesafededir. Hepsi birbirlerine çok yakındır. Londra da Hyde Park dışında St James Park ve Regent’s Park adında parklarda bulunmaktadır. Buralar da şehir merkezinde diyebileceğimiz yerlerdedir.

LEİCESTER SQUARE ve PİCCADİLY CİRCUS

Piccadilly-Circus

Bu birbirine çok yakın iki yeri beraber anlatacağım. Bu iki yerin arası 500 metre civarındadır. İsterseniz tube ile Leicester Square istasyonunda yada Piccadiliy Circus istasyonunda inebilirsiniz. Leicester Square bir çok sinema salonunun clubun restoranın tiyatronun bulunduğu bir yerdir. Piccadily Circus tada bunların devamı bulunmaktadır. Leicester square de bulunan sinemalarda dünyaca meşhur bir çok filmin galası yapılmaktadır. Gala ların yapıldığı akşamlarda caddeye kırmızı halılar serilir ünlüler geçidi yapılır. Ben Londrada bulunduğum dönemlerde burada , BRİDGET JONES UN GÜNLÜĞÜ ve BUZ DEVRİ filmlerinin galasına denk gelmiştim. Bridget Jones filminin galasında Hugh Grant ve Renee Zellweger i Buz Devri filminin galasındaysa Tom Hanks i görmüştüm. Tom Hanks bu filmde seslendirme yapmıştı. Buralar 24 saat boyunca kalabalıktır. Dünyaca ünlü Mamma Mia müzikali de buradadır. Londraya gidipte Piccadily Circusta ki çeşmede fotoğrafı olmayan yoktur. Belki lazım olur diye söylüyorum Piccadily Circus tan yaklaşık 300 metre yokuş aşağıya inildiğinde THY ofisi de bulunmaktadır. Piccadily Circus ı Oxford Street e dünyaca ünlü markaların bulunduğu Regent’s Street bağlamaktadır.

 SOHOsoho-rooms_540x242

Londranın eğlence merkezi Soho da 7/24 yaşam vardır. Cuma ve cumartesi günleri çok kalabalıktır. Bu günlerde clubların pubların önünde  metrelerce uzayan kuyruklar görebilirsiniz. Burada haftasonları tam anlamıyla bir zıvanadan çıkma durumu söz konusudur. Avrupanın hiçbir şehrinde bu kadar dağıtmış kendinden geçmiş alkolün etkisiyle ne yaptığını bilmeyen bir kitle yoktur heralde. Cuma ve cumartesi geceleri ambulans seslerini ve polis arabalarını her yerde görebilirsiniz.

LONDRA SPOR

chealseaLondranın en önemli futbol kulüplerinden bazıları CHEALSEA, ARSENAL,TOTENHAM, FULHAM dır.Bu saydığımız isimlerin hepsi Londrada ki ilçe isimleridir. Chealsea ve Fulham güneyde  Arsenal ve Tottenham ise kuzey Londra da dır. Bu takımların maçlarına gitmek istiyorsanız maç biletlerini gitmeden önce buradan internettende alabilirsiniz.. Dünyaca meşhur tenis turnavası WİMBLEDON tenis turnavası da Londranın güneyinde ki aynı ismi taşıyan Wimbledon ilçesinde yapılmaktadır. WİMBLEDON tenis turnavası için bilet bulmak istiyorsanız çok çok önceden biletinizi almalısınız. Biz bir kere acaba gidermiyiz  diye araştırmaya başladığımızda final maçı için bilet bakmıştık. Biz 3 ay sonraki final maçı biletine bakarken en erken alınabilecek final maç biletinin 4 sene sonraki final maçı olduğunu gördüğümüzde çok şaşırmıştık. 4 sene içindeki hiçbir final maçında bilet kalmamıştı. Peki bu biletin fiyatı kaç paraydı. Bakmaya gerek bile duymadık.

İNGİLTERE VİZE 

vizeİngiltere konsolosluğu vize başvuru işlemlerini World Bridge Service adındaki bir aracı kuruluş aracılığıyla yapmaktadır. İnternetten doldurduğunuz başvuru formuyla beraber yine internet üzerinden başvuru formunu doldururken vize başvuru ücretini ödüyorsunuz. Başvuru formunu doldurduktan hemen sonra karşınıza çıkan randevu bölümünden de randevunuzu kendiniz uygun olduğunuz bir tarihe seçebiliyorsunuz. Bütün gerekli evrakları topladıktan sonra randevu tarihinde World Bridge Service in bulunduğunuz şehirdeki şubesine gidiyorsunuz. Burada karşınıza çıkan görevliye evraklarınızı veriyorsunuz. Birkaç basit işlemden sonra yaklaşık 15 dakika içinde bütün işlemleriniz bitmektedir. Burada hiçbir konsolosluk görevlisiyle görüşmüyorsunuz. Sadece evrakları veriyorsunuz. Başvurunuzun ne zaman sonuçlanacağı ise dönem dönem değişmektedir. 3 günden 1 aya kadar sürebilmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir