Londra Ulaşım

ingiliz otobüsüLondra ulaşım yazısında Londra havaalanlarından, Londra metrosundan, Londra taksilerinden ve Londra kırmızı otobüslerinden bilgiler vereceğim. Londra ulaşım yazısını okuduktan sonra Londraya ilk kez giden birisibile hiç sıkıntı çekmeden Londra şehir içinde gezebilecektir. Londra ulaşım konusunda 3 adet havaalanı vardır. Bunlardan Stansted ve Gatwick havaalanları Londranın kuzeyindedir.

Londranın esas havaalanı olan Heathrow havaalanı ise güneybatısındadır. Bu 3 havaalanına da Türkiyeden uçak seferleri yapılmaktadır. Thy ve Pegasus havayollarının İstanbuldan hergün Londraya seferleri vardır.Türkiye de bildiğimiz uçak firmalarının yanı sıra Easy Jet havayollarıyla da çok ucuza uçak bileti bulabilirsiniz. Easy Jetin uçakları Türkiyeden Sabiha Gökçen Havaalanından kalkmaktadır. Bu uçaklar Londra da Stansead yada Gatcwick havaalanlarına iniş yapmaktadır. Ben bir keresinde Easy Jetten yolculuk tarihinden 4 ay önce gidiş dönüş 96 tl ye uçak bileti satın almıştım. Kuzeyde bulunan 2 havaalanından trene binerek şehir merkezine bir buçuk ,iki saate ulaşabilirsiniz. Heathrow dan ise metro ile Londranın her yerine çok rahatça ulaşabilirsiniz. Heathrow havaalanından şehir merkezine 5.5 pound a yaklaşık 45 dakikada gidilir. Metroyu  Londrada kaldığınız süre boyunca sürekli kullanacaksınız. Metroya Londrada Tube veya Underground denmektedir. Metro bilet fiyatları gideceğiniz bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Londra toplamda 6 bölgeye(zone) ayrılmıştır. Londranın merkezi zone1 olarak geçer ve merkezden uzaklaştıkça zone lar 6 ya kadar gider. Bir turistin gideceği birçok yer zone 1 içindedir. Sadece zone 1 içinde gezecekseniz fiyat ucuz zone 2 zone 3 ve daha ilerisine gideceksiniz fiyatlarda ona göre artar. Tube de günlük yada haftalık bilet alabilirsiniz. Londra metro haritası aşağıdaki resimde gösterilmektedir.

londra kırmızı otobüsKonumuz Londra ulaşım olunca Londranın kırmızı otobüslerinden de bahsetmemek olmaz. Klasik Londra otobüsleri sanıyorum artık kullanılmıyor. Onların yerine her türlü teknolojiye sahip yine kırmızı olan otobüsler kullanılıyor. Londra da koca koca otobüsleri kullanan kadınları her an görebilirsiniz. Ben ilk gördüğümde çok şaşırmıştım. Türkiye de kadın otobüs şöförü pek alışılmış bir durum değil tabii. Her durakta bilet alabileceğiniz bilet makinaları mevcuttur. Otobüs biletlerinin fiyatları tube e göre çok daha ucuzdur. Ancak Londrada özellikle şehir merkezinde çok fazla trafik vardır. Bu yüzden Tube ile ulaşımı tavsiye ederim. Tube ulaşımı gece 24.00 dan sonra bitmektedir. Bu saatten sonra şehirde Night Bus lar çalışmaya başlamaktadır. Bu otobüsler sabaha kadar çalışmaktadır. Night Bus larda yine şehrin her yerine gitmektedirler fakat biraz fazla dolaşmaktadırlar. Londra 24 saat yaşayan bir şehir olduğu için sürekli toplu taşıma bulabilirsiniz.

Londra ulaşım konusunda taksilerdende bahsetmek istiyorum. Londra da 2 tip taksi vardır. Eski görünümlü Mini cab ve özel taksiler. Mini cab ücretleri özel taksilere göre biraz daha ucuzdur. Unutmayın ki siz turistsiniz ve turist olarak gittiğiniz hiç bir yerde taksicilere güvenemezsiniz kuralı burada da geçerlidir. Verdiğiniz adrese ne kadar dolaşarak gideceğini kimse bilemez. Bana kalırsa zaten Londrada taksiye hiç ihtiyacınız olmayacak. Metro ve otobüs sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir