Londra Sokakları Caddeleri

greenwich başlangıç meridyeniGreenwich: Londra sokakları caddeleri arasında önemli yerlerden birisidir Greenwich dir. Ortaokulda bize öğretilen başlangıç meridyeninin geçtiği Londranın güneydoğusundaki bir semttir. Metro ulaşımı yoktur. Şehir içi tren yada otobüs ile ulaşabilirsiniz. Giderseniz anlayacaksınız görülecek pek de birşey yoktur. Yandaki resimde Greenwich’de meridyenin geçtiği yer gösterilmiştir. NOT: Ben Londradayken bir İtalyan bir de İspanyol arkadaşıma Greenwich’e gidelim mi diye sorduğumda ikisi de Greenwich’in neresi olduğunu bilmiyordu. Galiba bu bilgiyi bir tek bize öğretiyorlar.

Euston Square: Dünyanın ilk metrosudur. 1860 yılında yapımına başlanmıştır. 1863 yılında tamamlanmış ve hizmete açılmıştır.

Dünyanın ikinci ve en kısa metrosu da 1875 yılında açılan İstanbul da Karaköy Beyoğlu arasındaki hattır. Şimdiki adıyla Tünel.

Oxford Street: Londra sokakları arasında en çok duymuş olduğumuz dünyanın meşhur alışveriş caddelerinden birisidir. Cadde üzerinde dünyanın bilinen bütün markalarının en gösterişli mağazaları mevcuttur. Tottenham Court Road , Oxford Street, Marble Arch metro istasyonları bu cadde üzerindedir. Sürekli kalabalık ve trafiğin olduğu bir caddedir.

we will rock you müzikaliTottenham Court Road: Londra sokakları arasında teknoloji ve elektronik mağazalarının bulunduğu sokaktır. Başlangıç noktası Oxford Street’in başlangıcıyla kesişmektedir. Bu cadde üzerinde  Tottenham Court Road ve Goodge Street metro istasyonları vardır. We Will Rock You müzikali bu cadde üzerindedir.

Pİccadily Circus: Işıklı dev reklam tabelalarının ve Eros Heykelinin bulunduğu meydandır. Piccadily Circus  metro istasyonu buradadır.

Trafalgar Square: Londra nın tam merkezi konumundaki en büyük meydanıdır. Çeşitli gösterilere ev sahipliği yapan meydanda Nelson Sütunu ve National Galeri bulunmaktadır. Charing Cross metro istasyonu bu meydana ulaşmanın en kolay yoludur.

King’s Cross: Londradan İngilterenin diğer şehirlerine giden trenlerin bulunduğu merkez tren terminalidir.

Victoria: Victoria ilçesinde bulunan Victoria Coach Station Londradan İngilterenin diğer şehirlerine giden otobüslerin merkezi terminalidir.

Westminister: Londra meclis binası, Londra parlamentosu, Londranın en önemli simgesi Big Ben, Westminister Katedralinin bulunduğu bölgedir. Wesminister metro istasyonu burada bulunmaktadır. Thames ırmağı Westminister’ın yanından akmaktadır.

Soho: Londra sokakları arasında Londra eğlence ve gece hayatının merkezidir. Leicester Square ve Tottenham Court Road metro istasyonlarından yürüyerek 5 dakikada ulaşılabilir.

harrods alışveriş merkeziHarrods: Londra alışveriş merkezleri arasındaki en popüler ve pahalı alışveriş merkezidir. Buraya en yakın metro istasyonu Knightsbridge’dir.

Wembley Park: Wembley stadyumunun bulunduğu yerdir. Wembley Park Metro İstasyonundan gidebilirsiniz. Londranın kuzey batısında yer alır.

Dalston-Harringay-Hackney: Londra sokakları arasındaki Londra kuzeyinde Türklerin yoğun olarak yaşadığı yerlerdir. Sokaklarda birçok Türk dükkanı görebilirsiniz. Londranın kuzey doğusunda yer alır. Buralara metro ulaşımı yoktur. Otobüslerle veya Şehir içi tren hattıyla ulaşabilirsiniz.

Camden Town: Rockçıların takıldığı,uçuk kaçık her tarafı dövmeli, orasında burasında piercing takılı tiplerin dolaştığı bir yerdir.Londranın kuzeyinde merkeze yakın olup 2. bölgededir. Camden Town metro istasyonuyla buraya ulaşabilirsiniz.

Wimbledon: Dünyanın en önemli tenis turnavası olan Wimbledon tenis turnavasının yapıldığı Londranın güneyinde bulunan semtin adıdır. Wimbledon metro istasyonuyla buraya gidebilirsiniz.

Londra daki gezilecek yerler veya Londrada neler yapılır ile ilgili ayrıntılı yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

One thought on “Londra Sokakları Caddeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir