Londra Gezi Notları

london eyeLondra Gezi Notları adı altında hazırlamış olduğum bu yazımda Londra gezilecek yerler arasındaki en önemli 21 yer ile ilgili kısa kısa ayrıntılara girmeden bilgiler paylaşıyorum. Londraya gidildiği zaman 3-4 günlük  bir zamanda bu 21 yer çok rahatlıkla gezilebilir. Daha önce Londra gezi notları ile ilgili ayrıntılı olarak yazmış olduğum yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Londra gezilecek yerler listesi ilk sırasına koyduğum Big Ben

(saat kulesi) ile Londra gezi yazısına başlayalım.

 1. Big Ben: Londranın dünya üzerinde en çok bilinen yapısıdır. Westmnister bölgesinde yer alır.Bu saat kulesi Londra ile özdeşleşmiştir.
 2. Tower Bridge: Diğer adıyla Tower of London bir çok filmde karşımıza çıkan Thames ırmağının üzerinde bulunan Londranın en çok tanınan köprüsüdür.
 3. Buckingham Palace: Londra şehir merkezine çok yakın bir konumda yer alan kraliyet ailesinin yaşadığı saraydır.
 4. London Eye: Londrada Thames ırmağının hemen kenarına yapılmış olan dönme dolaba benzer bu yapıya binerek bütün Londrayı kuşbakışı izleyebilirsiniz. Yukarıdaki fotoğrafta London Eye içinden çekmiş olduğum bir fotoğraftır.
 5. Trafalgar Square: Londra gezi notları içinde mutlaka yer alması gereken Avrupanın en çok turist çeken meydanlarından birisidir. Londranın en büyük meydanındaki Nelson Sütunu, National Galeri, aslanlı çeşmelerin içinde bulunduğu Londranın merkezi kabul edilen bir yerdedir. Turistik noktaların hepsine çok yakın bir bölgedir.
 6. Oxford Street: Avrupanın en büyük alışveriş caddesidir. Bir ucu Tottenham Court Street diğer ucu Hyde Parka dayanan 2 kilometrelik her türlü alışveriş mağazasının en ucuzundan en pahalısına kadar var olduğu alışveriş caddesidir.
 7. Leicester Square : Bir çok filmin dünya galalarının yapıldığı sinema salonlarının bulunduğu Çin mahallesinin hemen önünde bulunan caddedir.
 8. National Galeri: Avrupa sanat tarihi eserlerinin bir çoğununun bulunduğu sergiler ve galerilerin açıldığı Trafalgar Square de bulunan sanat galerisidir.
 9. British Museum: Londra gezi notları içine koymuş olduğum Londrada bulunan diğer bir çok müzeden daha çok ziyaretçi sayısına sahip olan müzedir. Eski çağ yapıtları ve eserlerinin bulunduğu Londra merkezde bulunan müzedir.
 10. Madame Tussauds: Tanınmış bir çok yıldızın ünlünün balmumundan yapılmış gerçeğe çok yakın heykellerinin bulunduğu balmumu müzesidir.
 11. Hyde Park : Londra gezi notları içindeki dünyanın sayılı parklarından birisidir. Londranın dünyaca meşhur park alanıdır. Çok büyük bir yüz ölçümüne sahip olan Hyde Parkta yaz aylarında konserlerde yapılmaktadır.
 12. Saint Paul’s Katedrali: Londra piskoposluğunun merkezi olan turistlerin en çok ziyaret ettiği katedraldir.
 13. Soho: Londra gece hayatının en kalabalık yeridir. Bu bölgede bulunan publar clublar ve diskolar geceleri tıklım tıklım olmaktadır.
 14. Wimbledon: Dünya tenisinde önemli bir yere sahip olan Güney Londrada bulunan Wimbledon tenis turnuvasının yapıldığı ilçedir.
 15. Camden Town: Londrada aykırı yaşam tarzına sahip olan insanların yaşadığı Camden açık pazarıyla da ünlü olan Londra ilçesidir.
 16. Greenwich: Başlangıç meridyenin geçtiği Londranın bir semtidir.
 17. Covent Garden: Alışveriş mağazalarının yer aldığı bir çok farklı açık hava gösterilerinin yapıldığı turistlerin uğrak yeri olan ve çarşısıyla da meşhur olan yerdir.
 18. Westmnister Abbey: Big Ben saat kulesinin hemen yakınında yer alan Londranın merkezindeki  Westmnister katedralidir.
 19. Regent Street: Piccadily Circus ile Oxford Street arasındaki alışveriş caddesidir.
 20. Tottenham Court Road: Teknoloji mağazalarının bulunduğu caddedir.
 21. Piccadily Circus: Londranın merkezinde Eros çeşmesinin ve dev ekranların bulunduğu yerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir