Kuzey Kutup Dairesi’nde Kış Keyfi İçin Laponya Turu

laponya-turuFinlandiya’nın masalsı doğası ve güzellikleriyle, kutup yıldızları arasında keyifli bir kış tatiline ne dersiniz? İçinizde bir kıpırtı olduysa, Rovaniemi ve Helsinki’nin güzellikleriyle tanışacağınız Laponya turu alternatiflerine göz atmalısınız. Helsinki’den Ivola’ya hareketle, Saariselka, Kirkenes, Santa Claus Village, Rovaniemi, Kemi ve Helsinki bölgelerini gezeceğiniz keyifli bir tura katılabilirsiniz.
Laponya turunun ilk durağı Lapland bölgesindeki Kirkenes olacak.

Burada denizdeki buzun durumuna bağlı olarak, kar-motoru araçlarıyla Kral Yengeç avına çıkabilirsiniz. 2008 yılında dünyaca bilinen “National Geographic” (Ulusal Coğrafya) kanalı tarafından dünyanın en maceralı aktivitelerinden biri seçilen Kral yengeç safarisi ilginç bir deneyim olabilir.
Rovaniemi
Rovaniemi’ye geçmeden önce bölgeye yakın Santa Claus Village’da konaklayabilirsiniz. Ertesi gün ise Rovaniemi’ye gitme zamanı. Laponya’nın başkenti olan Rovaniemi, buzdan yapıları, Noel Baba köyü ve kutup safarileri gibi renkli aktiviteleriyle kış tatili için ideal bir adres. Kemijoki Nehri kıyılarında bulunan Rovaniemi kışları epey soğuk geçiyor.
Rovaniemi’de snowmobillerle dağları ve ormanları aşarak Husky çiftliğine gidebilirsiniz. Burada Laponya’nın yerel halkı olan Samiler sizi karşılayarak Sami kültürü ve ren geyiklerinin yetiştirilmesi hakkında bilgi veriyorlar. Ren geyiği tarafından çekilen kızakların nasıl sürüldüğünü öğrendikten sonra bu kızaklarla ufak bir gezinti yapabilirsiniz.
Burada yapılacak pek çok eğlenceli aktivite var. Kızaklarla husky ve geyik safarinin yanı sıra kar yürüyüşleri yapabilir, kar motorlarıyla kutup gezilerine çıkabilirsiniz.
Rovaniemi turunda görülmesi gereken yerlerden biri de Noel Baba köyü. Burada Noel Baba’nın evi, heykelleri ve ona özgü hediyelik eşyaların satıldığı butik mağazalar bulunmaktadır. Özellikle çocuklu ailelerin burayı seveceğini söyleyebiliriz.
Rovaniemi gezinizde buzdan yapılma pek çok obje ile karşılaşabilirsiniz. Buzdan yapılan oteller, yorganlar ve kiliseler oldukça ilgi çekici görünüyor.
Kutup çizgisine bir adım kadar yakın olduğunuz bölgede kutup safarilerine çıkarak kuzeydeki doğal güzelliklerin farkına varabilir, buz kaplı göllerde balık tutmanın keyfine varabilirsiniz.
Kemi
Hafızalarda yer edinecek duraklardan biri de Kemi. Bölgenin limanından Sampo Buzkıran gemisine binip Kuzey Bothnia Körfezinde buzlar arasında unutulmaz bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bu turda Buzkıran gemisini yakından tanıma ve inceleme imkanı bulacaksınız.
Geminin restoranında yapacağınız leziz bir brunch keyfinizi ikiye katlayabilir. Avrupa’nın en büyük buzlu alanında iken, buzlu denize atlamaya ne dersiniz? Biraz çılgın bir fikir olduğunun farkındayız. Ancak bunun için gerekli özel elbise ve servis sağlanacaktır.
Helsinki
Finlandiya’nın başkenti ve Kuzey’in en keyifli şehirlerinden biri olan Helsinki, birbirinden güzel takım adaları, 300’ün üzerinde gölleri, tarihi binaları ve renkli etkinlikleriyle canlı bir şehir. Şehirde görülmeye değer pek çok turistik yer var. Helsinki Katedrali, Senato Meydanı, Hükümet Sarayı, Belediye Binası, Market Meydanı, Uspenski Orthodox Katedrali, Havis Amanda Heykeli bunların başında geliyor.
Avrupa’nın tasarım başkentleri arasında yer alan şehirde hemen her gün bir etkinlik ve festivale rastlamak mümkün.
Eğer siz de Kuzey’e doğru yol almak istiyorsanız, Sömestr yurtdışı turları arasında yer alan Laponya turu ile Kuzeyin gerçek güzelliği ve masalsı dünyasını keşfe çıkabilirsiniz. Laponya turları için www.setur.com.tr sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir