Kültür ve Yemek Turu

gezgin damaklar boğaz turuKültür ve yemek turları son yıllarda oldukça popülerleşen bir gezi tarzı oldu. Televizyonlarda yapılan yemek gurme programlarında ülkemizde farklı yerlerdeki lezzetlerin oralara gidilerek tanıtılması, gezmenin yanında o bölgeye ait meşhur yemeklerin en lezzetli olanını yapan restoranlara gitmeyi de adet haline getirdi. Kültür ve yemek turu denince benim aklıma ilk Gaziantep, Urfa, Mardin şehirlerini kapsayan bir Güneydoğu Anadolu turu geliyor.

gezgin damaklar mardin turu

Kültür ve yemek turu denince özellikle yemek konusunda Türkiyenin tartışmasız lider şehri Gaziantepe son yıllarda haftasonları sadece yemek yemeğe giden insanların sayısı hiç azımsanmayacak kadar çok. Gaziantepe sadece yemek yemek için sabah gidip akşam dönen çok sayıda tanıdıklarım var. Gaziantep yemek konusunda o kadar meşhur ki uçak firmaları bile reklamlarında Gaziantepin lezzetli yemeklerini kullanıyorlar. Gaziantepteki bazı kebapçılar İstanbulda bile çok tanınıyorlar. Gaziantep sadece kebap konusunda değil diğer bütün yemekleri ve mezelerinin ayrı bir lezzeti vardır. Gaziantepe günübirlik gidenler sabahları kahvaltılarını Gaziantep beyran çorbası ile yaparlar. Gaziantepe gitmişken mutlaka tadılması gereken bir lezzet. Urfa şehride hem yemek konusunda adından söz ettirmektedir hemde tarihi özellikleri Urfayı ön plana çıkarmaktadır. Urfada balıklıgölü bilmeyen yoktur. Kültür ve yemek turu için gidilmesi gereken bir diğer yer Mardin. Mardini bir çok televizyon programında ve dizilerde gördüm. Bu bölgenin en farklı şehirlerinden birisi gibi geliyor bana. Mimari yapısı ve farklı dini ve etnik yapılardan insanların huzur içinde bir arada yaşamasıyla bana her zaman görülmesi gereken yerler arasında gelmiştir. Bu üç şehri kapsayan 3-4 günlük bir kültür ve yemek turu benim için tam istediğim bir tur programı olur.

yemek turlarıKültür ve yemek turu için gitmeyi düşündüğüm diğer bir bölge hep düşündüğüm ama bir türlü fırsat bulamadığım Karadeniz bölgesidir. Karadeniz turlarını zaman zaman incelemişimdir nerelere gidiliyor Karadenizde görülmesi gereken yerler nereler diye ama gitmek nasit olmadı. Karadenize yapılan kültür ve yemek turları genellikle Trabzon Rize, Batum ve birkaç farklı bölgeyi kapsayan turlar olmaktadır. Bu turlar esnasında Ayder yaylası, Sümela Manastırı, Uzungöl gibi Karadenizde gezilmesi gereken yerleri görme fırsatı elde ediyorsunuz. Bu Karadeniz turlarına katılarak Karadenizin yemyeşil doğasını 4-5 günde birkaç şehir gezerek keşfedebilirsiniz.

gezgindamaklar ege turuKültür ve yemek turu için Ege bölgesi de en çok tercih edilen yerler arasındadır. Ben Ege bölgesi için düzenlenen bir tura katılmıştım. Ege Bölgesi İstanbula yakın bir konumda olduğu için diğer turlara göre ulaşım konusundan çok daha rahattır. Bu bölgeye haftasonları 2 günlük turlar dahi düzenlenmektedir. Bende böyle bir tura katılmıştım. Bu turda İstanbuldan 15 kişi bir servisle cuma gecesinden yola çıktık. Cumartesi sabah gözümüzü Şirince de açtık. Kültür ve yemek turu konusunda Şirince bu turların değişmez adresi oldu. Son yıllarda elde ettiği ün ile yoğun bir turist akını oluşmuş burada. Şirince küçücük ufak bir köy. Kısa sürede gezilebiliyor. Şirinceden sonra bu bölgenin en önemli tarihi kalıntısı olan Efes bu turun içinde yer alan bir yerdi. Efesten sonra Meryem Ananın evide tur sırasında gezdirilen yerler arasındaydı. Turun ilk gününü Kuşadasında konaklayarak geçirdik. İkinci gün ise yolumuzu Çeşmeye doğru çevirdik. Çeşme Alaçatı ve Ilıcayı da Pazar günü gezerek 2 gün gibi kısa bir zamanda birçok farklı yer gezerek dolu dolu bir haftasonu geçirmiş olduk. Bu şekilde bir ege turuna istediğiniz her zaman rahatlıkla katılabilirsiniz. Kesinlikle memnun kalacaksınız.

gezigindamaklarKültür ve yemek turu için son yıllarda oluşan bir organizasyon olan GezginDamaklar özellikle yurtiçinde birçok farklı noktaya gezi ve lezzet turları düzenlemektedir. GezginDamaklar düzenlediği bu turlarda sadece gezi değil aynı zamanda o bölgenin kendine özgü, başka yerde tatma imkanınızın olmadığı lezzetlerini de size tattırıyor. GezginDamaklar websitesinde daha ayrıntılı olarak inceleyebileceğiniz kültür ve yemek turları için çok farklı destinasyonlara geziler düzenlenmekte. Örneğin benim ilk kez duyduğum Malatya-Kemaliye-Divriği-Elazığ veya Lüleburgaz-Dupnisa-İğneada-Kıyıköy gibi farklı ve değişik bölgelere yapılan turlar gerçekten ilgi çekici. Bu turlarda Lüleburgazda ne meşhursa onu yiyorsunuz, Elazığın en meşhur yemeğinin en lezzetli halini nerede bulunduğunu GezginDamaklar biliyor ve sizi oraya götürüyor. Buna benzer turların yanında GezginDamaklar İstanbul içinde Boğaz turları da düzenliyor. Bu boğaz turlarında rehberlik hizmetini Boğazı en iyi bilen Saffet Emre Tonguç yapıyor. Kültür ve yemek turu yapmayı düşünenler GezginDamaklar tarafından yılın her mevsimi ülkemizin her köşesine düzenlenen bir çok tur arasından bir tanesi sizin gitmek istediğiniz kültür ve yemek turu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir