Kültür ve Sanatın Başkenti: Floransa

Arno Nehri ve Şehir Manzarası - FloransaBu kış birçok yakınımın Doğu Avrupa turu yapmak istediğini duydum. Hem soğuk hem de çok geniş bir coğrafya olan Doğu Avrupa gezisi yerine, Rönesans’ın beşiği, tarihin tüm zenginliklerinin bir arada olduğu, kültür ve sanatın en köklü şehri Floransa turları daha hoş bir seçenek olabilir. Zengin bir kültürün içinde kaybolacağınız Floransa gezisi, dünyadaki en çok ziyaretçi alan yerler arasında gösteriliyor.

İtalya’daki Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, Ortaçağ’daki en güçlü şehirlerden de biriydi aynı zamanda. Ticaret alanında kazanılan zenginliklerin kültür ve sanat için harcandığı neredeyse tek şehir olan Floransa’da keyifli bir kültür turu yapacak, gastronomi ve moda alanlarında da birçok güzelliği keşfetme fırsatı bulacaksınız.

Dünyaca ünlü pek çok sanatçının yaşadığı Floransa’da Leonardo da Vinci’den Dante’ye, Macchiavelli’ye kadar birçok ünlü isme ait eserler de görebilirsiniz. Özellikle tarihe ve mimariye ilgisi olanlar için unutulmaz anların yaşanacağı Floransa turlarında görmeniz gereken birçok yer bulunuyor. Konaklardan kiliselere, eşsiz güzellikteki mimari yapılardan köprülere, şehrin zengin geçmişine ait sayısız güzellik sizi bekliyor.

Floransa gezisinde öncelikli olarak görmeniz gereken yer, Santa Maria del Fiore Katedrali olmalı. Katedralin yanındaki Çan Kulesi ile bir sembol haline gelen bu yapı, dünyadaki en önemli mimariler arasında gösteriliyor. 14.yüzyıldan kalma surlarla çevrili şehrin tarihi merkezindeki Neptün Çeşmesi’ni fotoğraflayabilir, Piazza della Signoria meydanını gezebilirsiniz. Michelangelo’ya ait Davut Heykeli’nin olduğu bu alanla aynı adı taşıyan Palazzo della Signoria sarayını da dolaşabilirsiniz.

Ponte Vecchio - Floransa

Floransa’da gezilecek yerler bunlarla bitmedi… Arno Nehri üzerindeki birbirinden harika köprüler ve bu köprülerin üzerinde yer alan evler de, ilginizi çekecek en güzel detaylar arasında. Özellikle Ponte Vecchio Köprüsü mutlaka görülmeli. Pek çok dükkanı görebileceğiniz bu köprüye uzaktan bakmak bile ayrı bir keyif veriyor. Floransa’nın kültür ve sanat şehri olmasında büyük katkılar sunan Medici Ailesi’nin mozolesi ve şapelini görebileceğiniz San Lorenzo Kilisesi de gezebileceğiniz yerlerden.

Uffizi Müzesi - FloransaDünyadaki en değerli sanat koleksiyonlarını görebileceğiniz Uffizi Müzesi de gezmeniz gereken bir diğer önemli nokta oluyor. Palazzo di Bianca Cappello, Palazzo Antinori, Palazzo Borghese ve Palazzo Medici Riccardi sarayları da görülmeye değer destinasyonlar arasında bulunuyor. Ayrıca Santa Maria Novella Bazilikası, Piazza della Repubblica bölgesini de gezmelisiniz.

Floransa’da geçirdiğiniz her an size ölümsüz bir yurtdışı deneyimi yaşatacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir