Kıyıköy Gezilecek Yerler | Kıyıköye Nasıl Gidilir

kıyıköy gezisiKıyıköy gezilecek yerler yazısında İstanbula yakın gezilecek yerler arasında yer alan Kıyıköyde gezilmesi gereken yerler hakkında bilgiler vereceğim. 9 günlük Bayram tatili geldi çattı. Kimisi memlekete aile ziyaretine gidecek, kimisi de bayramda gezilecek yerleri ve daha önce görmedikleri yerleri gezmeye gidecek. Ben her bayram tatilinde İstanbul’da kalmayı tercih ediyorum. Çünkü, dünyaca ünlü İstanbul tarifiği diye birşey kalmıyor. Hele de tatil böyle  9 gün gibi uzun olunca, İstanbul’da gezilecek yerleri görebilmek için de bulunmaz bir fırsat yakalamış oluyoruz. Bu yıl arabamıza atlayıp, koyulduk yollara. Belli bir planımız yok. Görmediğimiz değişik yerleri görmeği hedefliyoruz,bir kaç gün içinde. Bugün ilk durağımız Kıyıköy ve Çamlıköy oldu.  

Ailemizin en büyüklerini ziyaret etmek üzere İstanbul’dan Tekirdağ İlinde bulunan Yeniçiftliğe geldik. Bu bölgeye yakın yerleri gezip görmek için , sabah erkenden arabayla yaklaşık 160 km lik yolculuk sonrası, küçük ama sevimli bir yer olan Kıyıköye ,vardık.  İstanbul’dan da aynı km de gelebilirsiniz.

kıyıköy gezilecek yerlerKıyıköy Gezilecek Yerler 

Kırklareli İlinin,  Vize İlçesinde yer alıyor. Sakin ve doğa güzelliği ile dikkat çekiyor Kıyıköy. İlk gözüme çarpan şey, kamp yapmak için yer arayanlara, özel çizilmiş bir doğa harikasıydı. Arkanız orman, önünüz masmavi  kükreyen karadeniz…

kıyıköye nasıl gidilir

 

Kıyıköy gezilecek yerler arasında ilk sırada Belediye Plajı var. Giriş ücretli. Şezlong şemsiye kiralanıyor. Onun dışında plajda birşey yok. Deniz her zamanki gibi dalgalı. Plajın hemen yanında; Yeşil Vadi Restaurant ve  Aya Nikola Pansiyon  Restaurant  gibi yan yana dizilmiş kamp ve piknik yapmak için mekanlar bulunyor. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Kamp alanlarından çıktıktan sonra nehir boyunca kayaların oyulmasıyla yapılan Ayanikola Manastırı var. Kaya manastırlarının en güzel örneklerinden olan manastır, VI. yy. Jüstinyen dönemine ait.

aya nikola manastırı

 

Kıyıköyde balıkçılık çok gelişmiş olduğundan, balık yemeden dönmeyin.

kıyıköy limanıKıyıköy gezilecek yerler yazısında Kıyıköye yakın gezilecek yerlerden bahsetmek istiyorum. Kıyıköyden ayrıldıktan sonra, rotamızı  10 km lik uzaklıkta Saray ilçesinde bulunan Kastro Tabiat Parkına doğru çevirdik. 10 dakika sonra karşımıza Kastro Tabiat Parkını gösteren tabela çıktı. Bu noktadan itibaren 7 km lik daha yol gittik sonra, Çamlıköy Tabiat Parkı karşılıyor bizi. Giriş ücretli. Araçlar için 12 TL , yaya olarak bir kişiden 4 TL ücret alıyorlar.  Bu alanda, günübirlik gelip kalabileceğiniz yer olmasının dışında, kamp yapmak içinde imkanınız var. Öğrendiğimize göre, Bakanlık bir çadırda maksimum 4 kişinin kalmasına izin veriyormuş. Ama görevliler 5 kişinin bir çadır da kalmasına müsade ediyor ve günlük olarak 37 TL ücret alıyorlar. ( Çadırınızı kendiniz getiriyorsunuz. ) Bu ücrete wc, duş, günlük elektrik ve su tüketimi de dahil.

kastro çamlıköy

 

Çamlıköy ve Kıyıköy, İstanbul’a yakın, doğaya ve denize doymak için tercih edebilceğiniz iki nokta.

kıyıköy gezilecek yerler

One thought on “Kıyıköy Gezilecek Yerler | Kıyıköye Nasıl Gidilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir